Dallime mes rishikimeve të "Bilbil Klosi"

869 bytes added ,  4 vjet më parë
v
+
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
v (+)
{{Kutia Politikan|Emri=Bilbil Klosi|Figura=|Madhësia e Figurës=200px|Detyra=[[Ministria e Drejtësisë e Shqipërisë|Ministër i Drejtësisë]]|Fillimi i afatit=6 shtator, 1951|Mbarimi i afatit=13 shtator, 1966|Paraardhësi=[[Manush Myftiu]]|Pasardhësi=U hoq ministria e Drejtësia|Datëlindja=25 janar, 1915|Vendlindja=Klos, [[Principata e Shqipërisë]]|Datëvdekja=22 nëntor, 1978|Vendvdekja=[[Tiranë]], [[Republika Popullore e Shqipërisë]]|Kombësia=Shqiptar|Profesioni=gjyqtar, prokuror, nëpunës|Shkolla=Universiteti i Grenoble|Grada shkencore=jurist|Partia=[[Partia e Punës e Shqipërisë|Partia Komuniste, më pas Partia e Punës]]|Feja=|Nënshkrimi=|Nënshkrimi_madhësia=|Nënshkrimi_përshkrim=}}
 
'''Bilbil Klosi''' ([[Klos (Mallakastër)|Klos]], [[25 janar]] [[1915]] - [[Tirana|Tiranë]], [[22 Nëntor|22 nëntor]] [[1978]]) ka qenë ndihmësgjyqtar në [[Gjyqi Special, 1945|Gjyqin Special]], gjyqtar, politikan shqiptar, Ministër i Drejtësisë i Shqipërisë. Klosi përfshihet në listën e përpiluar nga [[Instituti i Studimit të Krimeve dhe Pasojave të Komunizmit]], që përmbledh pjesëmarrësit që kanë përgjegjësi direkte për krimet e Partisë Komuniste Shqiptare dhe të Ushtrisë Nacionalçlirimtare, duke qene, sipas ligjit nr. 41, anëtarë të strukturave politike dhe ushtarake “që kanë inspiruar, organizuar, urdhëruar, ekzekutuar ose ndihmuar forcat partizane në vepra kriminale”.<ref name="Gazeta Standard">{{cito lajm|last1=Gazeta Standard|title=Lufta e Dytë Botërore në Shqipëri, E papublikuar/ Arkivi i Shtetit, 260 emrat që “rrëfyen” ekzekutimet në ushtrinë partizane|url=http://www.standard.al/2014/11/29/lufta-e-dyte-boterore-ne-shqiperi-e-papublikuar-arkivi-i-shtetit-260-emrat-qe-rrefyen-ekzekutimet-ne-ushtrine-partizane/|accessdate=22 May 2018|date=29 November 2014}}</ref>
 
== Jeta ==