Dallime mes rishikimeve të "1944"

599 bytes added ,  3 vjet më parë
→‎Ngjarje: Shtova përmbajtje.
v (wikidata interwiki)
(→‎Ngjarje: Shtova përmbajtje.)
Etiketa: përpunim burimi 2017
 
* [[15 janar]] - Një tërmet godet qytetin e [[San Juan]] në [[Argjentinë]] duke vrarë rreth 10,000 njerëz.
* [[24 maj]] - Fillon [[Kongresi i Përmetit]] ku zgjidhet këshilli dhe komiteti ANÇ. [[Enver Hoxha]] zgjidhet kryetar i komitetit.
* [[1 qershor]] - [[Roma]] bie në duart e aleatëve, kryeqyteti i parë i "aksit" që bie.
* [[5 qershor]] - [[Zbarkimi në Normandi]] - Nis [[Operation Overlord]], dita e parë e pushtimit të plazhit të Normandisë, rreth 155,000 trupa aleate zbarkojnë në plazh.
* [[17 qershor]] - [[Islanda]] deklaron pavarësinë nga [[Danimarka]].
* [[20 qershor]] - [[Adolf Hitler]] i shpëton atentatit ndaj tij nga [[Claus von Stauffenberg]].
* [[24 gusht]] - [[Parisi]] çlirohet nga aleatët duke përfunduar me sukses [[Operation Overlord]].
* Forcat e UNÇ kalojnë kufirin shtetëror për të ndihmuar në çlirimin e [[Kosova|Kosovës]] e [[Rrafshi i Dukagjinit|Rrafshit të Dukagjinit]].
* [[20 tetor]] - Fillon [[Mbledhja e Beratit]]. Mbledhja vendos shndërrimin e Komitetit ANÇ në Qeveri Demokratike të Përkohshme me kryetar Enver Hoxhën.
* [[17 nëntor]] - Forcat e UNÇ çliruan Tiranën.
* [[29 nëntor]] - Qyteti i fundit shqiptar i pushtuar, Shkodra, çlirohet. Shqipëria feston çlirimin.
 
== [[:Kategoria:Lindje 1944|Lindje]] ==