Dallime mes rishikimeve të "Nili"

36 bytes removed ,  3 vjet më parë
v
U kthyen ndryshimet e 185.67.177.131 (diskutimet) në versionin e fundit nga Klein Muçi.
[redaktim i pashqyrtuar][Redaktim i kontrolluar]
No edit summary
v (U kthyen ndryshimet e 185.67.177.131 (diskutimet) në versionin e fundit nga Klein Muçi.)
Etiketa: Rollback
[[Skeda:Cataractnilerp.png|thumb|left|180px|Kataraktet e lumit Nil]]
 
'''Nili''' ([[Gjuha Arabe|arabisht]]: النيل ''an-nīl''), në [[Afrikë]], është lumi më i gjatë në [[Afrikë]] dhe në botë. aiLumin uNil zbuluae ngapërbëjnë blertonNili fazliui bardhë, Nili i Kaltër dhe Atbara. Lumi ka gjatësi prej 6 672 km.
 
Lumin Nil e përbëjnë Nili i bardhë, Nili i Kaltër dhe Atbara. Lumi ka gjatësi prej 6 672 km.
 
Nili I bardhe buron nga [[Liqeni Viktoria]] ne [[Uganda|Ugande]] dhe ne Khartum te [[Sudani]]t bashkohet me Nilin Blu nga [[Etiopia]] per te formuar Nilin. Rreth 300 milion m<sup>3</sup> uje rrjedh ne Nil cdo dite.