Dallime mes rishikimeve të "Mjeti"

153 bytes added ,  2 vjet më parë
Shpëtim i burimeve 1 dhe etiketim 0 si të vdekura.) #IABot (v2.0
(rregullim i sintaksës)
(Shpëtim i burimeve 1 dhe etiketim 0 si të vdekura.) #IABot (v2.0)
==Historia==
[[File:Prehistoric Tools - Les Combarelles - Les Eyzies de Tayac - MNP.jpg|thumb|250px|Mjete prej guri parahistorike mbi 10,000 vite të vjetra, të gjetura në shpellën [[Les Combarelles]], Francë]]
[[Antropologjia|Antropologët]] besojnë se përdorimi i mjeteve ishte një hap i rëndësishëm në [[Evolucioni i njerëzimit|evolucionin e njerëzimit]] <ref name=lilley>Sam Lilley, ''[http://books.google.com/books?id=Cj0EAAAAMAAJ&q=tools+history&dq=tools+history&pgis=1 Njeriu, Makinat dhe Historia: Historia e Mjeteve dhe Makinave në lidhje me Përparimin Shoqëror]'', 1948 Cobbett Press.</ref>. Njerëzit eloluan gishtrinjtë — të dobishme për mbajtjen e mjeteve — dhe u rritën ndjeshëm në intelegjencë, e cila ndihmoi në përdorimin e mjeteve <ref>[http://www.emc.maricopa.edu/faculty/farabee/biobk/BioBookHumEvol.html Primates and Their Adaptations, 2001] {{Webarchive|url=https://web.archive.org/web/20130703202656/http://www.emc.maricopa.edu/faculty/farabee/biobk/BioBookHumEvol.html |date=3 korrik 2013 }}, M.J. Farabee. Marrë në 6 nëntor, 2006.</ref>. Ngaqë mjetet janë përdorur gjerësisht edhe nga njerëzit edhe nga shimpanzetë e egra, supozohet gjerësisht se përdorimi i parë rutinë i mjeteve u zhvillua para divergjencës mes dy specieve <ref>Whiten, A., J. Goodall, W. C. McGrew, T. Nishida, V. Reynolds, Y. Sugiyama, C. E. G. Tutin, R. W. Wrangham, and C. Boesch. 1999. Cultures in Chimpanzees. ''Nature'' 399:682-685. Panger, M. A., A. S. Brooks, B. G. Richmond, and B. Wood. 2002. Older than the Oldowan? Rethinking the emergence of hominin tool use. ''Evolutionary Anthropology: Issues, News, and Reviews'' 11:235-245.</ref>.
==Funksioni==
Një klasifikim i mjeteve sipas funksioneve të tyre themelore: