Ndryshimi mes inspektimeve të "Gazi"

1 byte removed ,  1 vit më parë
v
→‎Referimet: Referencat -> Referimet duke përdorur AWB
v (added Category:Fizikë using HotCat)
v (→‎Referimet: Referencat -> Referimet duke përdorur AWB)
Gjendja e gaztë e lëndës gjendet mes gjendjes së ngurtë dhe asaj plazmike,<ref>This early 20th century discussion infers what is regarded as the plasma state. See page 137 of American Chemical Society, Faraday Society, Chemical Society (Great Britain) ''The Journal of Physical Chemistry, Volume 11'' Cornell (1907).</ref> e fundit nga të cilat mundëson cakun më të lartë të temperaturës për gazërat. Në skajin e poshtëm të temperaturave gjenden gazërat degjenerues ''quantum''<ref>The work by T. Zelevinski provides another link to latest research about Strontium in this new field of study. See {{cite journal|author=Tanya Zelevinsky|date=2009|title=84Sr—just right for forming a Bose-Einstein condensate|url=http://physics.aps.org/articles/v2/94|journal=Physics|volume=2|page=94|bibcode=2009PhyOJ...2...94Z|doi=10.1103/physics.2.94}}</ref>, të cilët po marrin shumë vëmendje.<ref>for links material on the [[Bose–Einstein condensate]] see [https://www.sciencedaily.com/releases/2009/11/091104140812.htm Quantum Gas Microscope Offers Glimpse Of Quirky Ultracold Atoms]. ScienceDaily. 4 November 2009.</ref> Gazërat me dendësi të lartë atomike kur ftohen në temperatura tejet të ulëta, në varësi nga reagimet e tyre klasifikohen si gaze Bose ose Fermi. Për një listë kuptimore të këtyre gjendjeve ekzotike të lëndës, shih listën e gjendjeve të lëndës.
 
= ReferencatReferimet =
<references />