Dallime mes rishikimeve të "Vikingët"

6 bytes removed ,  3 vjet më parë
v
U kthyen ndryshimet e 185.190.132.43 (diskutimet) në versionin e fundit nga Klein Muçi.
[redaktim i pashqyrtuar][Redaktim i kontrolluar]
(Utyeyg)
Etiketat: Përpunim pamor Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
v (U kthyen ndryshimet e 185.190.132.43 (diskutimet) në versionin e fundit nga Klein Muçi.)
[[Skeda:Viking Expansion.svg|tumb|right|250px|Përhapja e Vikingëve nga shekulli i 8 deri në shekullin e hhgfhgdjfdy1111.]]
 
Fjala Viking sot tregon popullatën e cila në Mesjetën e hershme jetonte në territorin e Skandinavisë, veçanërisht në territorin e sotëm të Suedisë, Norvegjisë dhe Danimarkës. Shpesh është përdorur edhe emërtimi “Normanë” ( "Njerëzit e veriut"), por ai është përdorur më shpesh për ata vikingë të cilët pushtuan Normandinë e sotme, ashtu si edhe emërtimi “Varangianë” i cili është përdorur shpesh për kolonët mesjetarë skandinavë në Rusinë e sotme, Ukrainën dhe Perandorinë e dikurshme Bizantine.<ref>[https://nellacro.wordpress.com/2014/12/02/istina-o-vikinzima/ Istina o vikinzima] Vizituar më 4.10.2016.</ref>