Dallime mes rishikimeve të "Deti Egje"

72 bytes added ,  1 vit më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
Etiketa: përpunim burimi 2017
v
{{coord|39|N|25|E|source:wikidata|display=title}}
[[Skeda:Aegeansea.jpg|parapamje|300px|right| Deti Egje]]
'''Deti Egje''' - (greq. Αιγαίο Πέλαγος, ''Aigaío Pélagos'', [[Turqisht|turq.]] ''Ege Denizi '') është pjesë e [[Deti Mesdhe|Detit Mesdhe]], dhe shtrihet në mes [[Greqia|Greqisë]] dhe [[Turqia|Turqisë]]. Nëpërmjet grykës së [[Bosfori]]t, [[detit Marmara]] dhe [[Dardanele]]ve lidhet me detin e [[Zi]]. Konsiderohet djep i dy kulturave antike asajë Greke dhe Mikene. Më vonë këtë det e zotruan [[Persianët]], [[Bizantinët]], [[Gjenovasit]] si dhe [[Osmanët]]. Sot Detin Egje e ndajnë [[Greqia]] dhe [[Turqia]]. Emrin e ka marrë nga [[Egjeu]] (Αιγεύς),sipas mbretit mitik të [[Athinë]]s.
 
Nëpërmjet grykës së [[Bosfori]]t, [[Deti Marmara|detit Marmara]] dhe [[Dardanelet|Dardaneleve]] lidhet me detin e [[Zi]]. Konsiderohet djep i dy kulturave antike asajë Greke dhe Mikene. Më vonë këtë det e zotruan [[Persianët]], [[Bizantinët]], [[Gjenovasit]] si dhe [[Osmanllinjtë]]. Sot Detin Egje e ndajnë Greqia dhe Turqia. Emrin e ka marrë nga [[Egjeu]] (Αιγεύς), sipas mbretit mitik të [[Athinë]]s.
 
{{GR-gjeo-cung}}
{{TR-gjeo-cung}}
 
[[Kategoria:Turqi]]
[[Kategoria:Dete]]