Ndryshimi mes inspektimeve të "Sefa dhe Merve"

v
ska përmbledhje të redaktimeve
v (→‎Referimet: Referencat -> Referimet duke përdorur AWB)
v
[[Skeda:Tavaf.jpg|parapamje|240px|Rruga mes Sefa dhe Merve afër [[Qabeja|Qabes]]]]
'''Sefa dhe Merve''' ([[Gjuha arabe|Arabisht]]: '''الصفا والمروة''') janë dy kodra të vogla që ndodhen në [[XhamiaMesxhidi e ShenjtëHaram|Xhaminë e Mekës]], [[Arabia Saudite]]. Gjatë [[Haxhi|HaxhitHaxhillëku]]t dhe [[UmreUmreja|Umres]], muslimanët[[mysliman]]ët shkojnë dhe kthehen mes dy kodrave shtatë herë.
 
== Vendodhja ==
Xhamia e Madhe strehon [[Qabeja|Qaben]], pikën qendrore të lutjes për të gjithë muslimanët[[Myslyman|myslimanët]]. Sefa - nga e cila fillon udhëtimi i ritualit ose Sa'i dhe Merve janë të vendosura afërsisht 100 metra dhe 350 metra nga Qabeja përkatësisht. Distanca midis Sefa dhe Merve është përafërsisht 450 metra, kështu që shtatë ecje arrijnë në 3.15 km. Të dy pikat dhe rruga mes tyre janë tani brenda një galerie të gjatë që është pjesë e xhamisë. Dy malet janë ende në Mekë për të kujtuar atë që Haxhera dhe fëmija e saj Ismaili kishin sakrifikuar për furnizime me ujë dhe furnizime ushqimore.
 
== Tradita Islame ==