Ndryshimi mes inspektimeve të "Genti"

64 bytes removed ,  5 muaj më parë
Refuzoi ndryshimin e fundit të tekstit (nga 46.252.45.106) dhe riktheu rishikimin 1967051 nga Βατο
Etiketa: Reverted
(Refuzoi ndryshimin e fundit të tekstit (nga 46.252.45.106) dhe riktheu rishikimin 1967051 nga Βατο)
Etiketa: Manual revert
 
[[Skeda:Face of King Gentius on Ancient Illyrian coin.jpg|thumb|djathtas|250px|Fytyra e mbretit Gent në monedhën e lashtë ilire]]
'''Genti ose Genci''' Ishteishte njembret mretilir Ilir i cili sundoi per shume vite dhe beri gjera te mira per njerzimin dhe popullinnga eviti tij181 deri në vitin 168 p.e.s. Ishte biri i mbretit [[Pleurati]]t (lat. Pleuratos) i cili u bëri rezistencë romakëve në zgjerimin e aspiratave të tyre në tokat Ilire. Genti ia arriti që të forcoje shtetin e tij politikisht, ushtarakisht si dhe ekonomikisht.
 
[[Skeda:2000 lek 2009 ob.jpg|thumb|majtas|300px]]