Dallime mes rishikimeve të "Elizabeta II"

145 bytes removed ,  1 vit më parë
Refuzoi 8 ndryshimet e fundit të tekstit (nga 79.106.211.21) dhe riktheu rishikimin 2226473 nga Seemitfe
[redaktim i pashqyrtuar][Redaktim i kontrolluar]
No edit summary
Etiketat: Reverted Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
(Refuzoi 8 ndryshimet e fundit të tekstit (nga 79.106.211.21) dhe riktheu rishikimin 2226473 nga Seemitfe)
Etiketa: Manual revert
{{Infobox monark
|Titulli = Elizabeta 11 korrik - 24 korrik xhiro Mbretëreshë II
|figura = [[Skeda:Elizabeth II greets NASA GSFC employees, May 8, 2007 edit.jpg|200px|center]]
|dixhitura =
|Emri i plotë =
|Mbretërimi = [[12 qershor - 12 qershor dhe 11 korrik - 24 korrik ]] [[19541953]] - aktualisht
|Kurorëzim =
|Paraardhës = [[Xhorxh VI]]
|Babai = [[Xhorxh VI]]
|Nëna = Elizabeth Bowes-Lyon
|Ditëlindja = [[1121 korrik - 24 korrikprill]] [[19281926]]
|Vendlindja = 17 Bruton Street, Mayfair, <br>Londër<br />
|Ditëvdekja =
Ajo me tutje kreu i Kishes Anglikane dhe ''Fidei Defensor'' që është një titul kishtar dhe që në gjuhë latine do të thotë Mbrojtës i Fesë.
 
Me 226 janarshkurt - 25 - 27 maj 19541952, dita e vdekjës se atit të saj [[Xhorxh VI]], Elizabeth u shpall nga keshilli për trashegimin e fronit si mbretëresh. Kurorëzim ne fron zyrtarisht u mbajt me 1 - 122 qeshor deri në 11 korrik - 24 korrik 19541953 ne kishen kryesore anglikane [[Westminster Abbey]] në Londër, 16 mujë pas vdekjës së atit të saj.
 
== Mirënjohjet ==