Dallime mes rishikimeve të "12 Korrik"

4 bytes added ,  6 muaj më parë
Refuzoi 4 ndryshimet e fundit të tekstit (nga 24.251.25.227) dhe riktheu rishikimin 1917233 nga 217.73.141.112
No edit summary
Etiketa: Reverted
(Refuzoi 4 ndryshimet e fundit të tekstit (nga 24.251.25.227) dhe riktheu rishikimin 1917233 nga 217.73.141.112)
Etiketa: Manual revert
 
'''12 Korriku''' është dita e 193-të e [[Kalendari gregorian|kalendarit gregorian]] (dita e 194-t në [[Vit i brishtë|vitin e brishtë]]) - kështu që deri në fund të vitit kanë mbetur edhe 172 ditë.
 
 
{{Tabelamuajve}}
{{Tabelamuajve}}{{Muaj 31|Qershor|Korrik|Gusht}}
 
== Ngjarje ==
* [[1562]] – Ushtruesi i detyrës së ipeshkvit të Yucatanit, Diego de Landa, dogji librat e shenjtë të civilizimit Maja.
* [[1804]] – Ish-sekretari i Thesarit të Shteteve të Bashkuara, Alexander Hamilton, vdes pasi ishte qëlluar në një duel.
 
 
* [[1812]] – Gjatë luftës ndërmjet SHBA-së dhe Kanadasë, trupat amerikane pushtojnë Windsorin e Ontarios.
* [[1862]] – Kongresi amerikan autorizoi ndarjen e Medaljes së Nderit.
* [[1920]] – Ishte nënshkruar Traktati paqësor ndërmjet Lituanisë dhe Bashkimit Sovjetik. Ky i fundit me këtë marrëveshje pranonte pavarësinë e shtetit lituanes.
* [[1962]] – Grupi legjendar i rok ‘n’ rollit për herë të parë performoi në ndonjë koncert. Ai ishte paraqitur në një klub të Londrës.
 
== Shkence dhe teknike ==
* [[1970]]: [[Thor Heyerdahl]] arrin me ekuipazhin e tij me një varke prej [[Papirusi|paprusi]]- me emrin ''[[Ra (Schiff)|Ra II]]'' mbas 57 ditesh ne [[Atlantischer Ozean|Atlantik]] ishujt [[Karibik]]insel [[Barbados]].
 
== Vdekje ==
 
* [[1536]] - [[Erazmo Roterdams]], humanist, letrar, filolog dhe filozof holandez.