Dallime mes rishikimeve të "Kolera"

3 bytes added ,  15 vjet më parë
v
Gramatike "ë"
v
 
v (Gramatike "ë")
Kolera është një sëmundje bakteriologjike e rëndë dhe ngjitëse që shkakton [[jashtëqitja|jashtëqitje]] dhe [[vjellja|vjelletë vjella]].
 
==HistorikuHistoria ie kolerës==
Kolera si sëmundje ka filluar të vëzhgohet diku rreth viteve 600 p.e.s në [[Indi]]. Për herë të parë ajo është paraqitur në [[Evropë]] rreth vitit [[1831]]. Rreth vitit [[1892]], kolera e shkreton [[Afganistani]]n dhe përhapet në [[Rusi|Rusia]].
 
574

edits