Dallime mes rishikimeve të "Gjeografia e Rusisë"

v
ska përmbledhje të redaktimeve
v (Robot: Automated text replacement (-<sup>2<sup> +<sup>2</sup>))
v
Në pjesën perëndimore të Uralit relievi i Rusisë përbëhet nga një terren me fusha të gjëra dhe male të ulëta. Relievin në Siberi e përbëjnë fushat e ngrira dhe me borë. Në regjionet përgjatë kufirit jugor, relievi përshkohet nga vargmale. Pika më e ultë e relievit (-28m) është në liqenin Kaspik dhe ajo më e larta në lartësi mbidetare prej 5,633 metrave në vendin e quajtur Gora El'brus.
 
Si pasuritpasuri natyrore të këtij vendi llogariten: rezerva [[nafta|nafte]], [[gazi natyrorë]], [[qymyri]] si dhe shumë lloje të mineraleve strategjike, [[pylltaria]]. Rusia është një ndër vendet me sipërfaqe më të madhe në botë, eksploatimi dhe hulumtimi i gjitha pasurive natyrore për shkak të distancave të largëta dhe klimës nuk është i mundshëm.
<!-- wide natural resource base including major deposits of oil, natural gas, coal, and many strategic minerals, timber
note: formidable obstacles of climate, terrain, and distance hinder exploitation of natural resources-->