Ndryshimi mes inspektimeve të "Shani Pallaska"

21 bytes added ,  15 vjet më parë
TKP
(TKP)
'''Shani Pallaska''' ([[1928]] – [[13 Janar]] [[1999]])
 
Shani Pallaska ishte [[aktor]] kosovar i [[teatri]]t, [[filmi]]t televiziv, dhe ekranit të madh. Ai u lind në [[Gjakova (komuna) | Gjakovë]] më 1928 por artin e tij e përkreu në teatrin[[Teatrin eKrahinor të Prishtinës]] (TKP) dhe në studion filmike [[Kosovafilmi]]. Bashkë me aktorët [[Abdurrahman Shala]], [[Istref Begolli]], dhe [[Muharrem Qena]], Shaniu ishte pionier i aktrimit kosovar. Pas suksesit në Kosovë, Shaniu morri pjesë edhe në projekte filmike në pjesë tjera të ish-Jugosllavisë. Vdiç në Prishtinë më 13 Janar 1999.
== Filmografia ==