Ndryshimi mes inspektimeve të "Beteja e Legnicës"

v
roboti shtoj: cs, de, es, fr, gl, hu, ja, lt, nl, pl, pt, ru, uk, zh
v (Faqe e re: '''Beteja e Legnicës''' (pol.: ''Bitwa pod Legnicą'' / gjer.: ''Schlacht von Liegnitz'' / ang.:''Battle of Legnica'') thirret beteja që ndodhi afër qytetit ''Legnica'' në ''Silesi'' ...)
 
v (roboti shtoj: cs, de, es, fr, gl, hu, ja, lt, nl, pl, pt, ru, uk, zh)
Trupat nën komandën e ‘’Henrit II-të’’, u asgjësuan plotësisht së bashku me ta edhe ai. Koka e tij u vu mbi një shtizë si trofe, dhe mongolët parakalonin me të para portës së qytetit ''Legnicë''. Mirëpo edhe për kundër fitores, mongolët nuk vazhduan depërtimin në veri.
 
 
 
 
[[cs:Bitva u Lehnice]]
[[de:Schlacht bei Wahlstatt]]
[[en:Battle of Legnica]]
[[es:Batalla de Liegnitz]]
[[fr:Bataille de Legnica (1241)]]
[[gl:Batalla de Legnica]]
[[hu:Leignitzi csata]]
[[ja:ワールシュタットの戦い]]
[[lt:Legnicos mūšis]]
[[nl:Slag bij Legnica (1241)]]
[[pl:Bitwa pod Legnicą]]
[[pt:Batalha de Legnica]]
[[ru:Битва при Легнице]]
[[uk:Битва біля Легниці]]
[[zh:列格尼卡战役]]
86.547

edits