Dallime mes rishikimeve të "Friedrich Schiller"

v
ska përmbledhje të redaktimeve
v (roboti ndryshoj: ru:Шиллер, Фридрих)
v
}}
 
Johann Christoph '''Friedrich Schiller''' ([[shqiptimi|lexo:]] Johan Kristof Fridrih Shiler), kurse nga viti [[1802]] njohursi '''von Schiller''' ([[shqiptimi|lexo:]] fon Shiler), lindi më [[10 nëntor]] të vitit [[1759]] në [[Marbach am Neckar]] dhe vdiq më [[9 maj]] të vitit [[1805]] në [[Weimar]] ([[shqiptimi|lexo:]] Vaimar) ishte poet, [[dramaturg]] dhe [[historian]] [[aleman]] dhe gjerman i shquar. Njihet pranë Goethe (Gëtes) si autori më i shquar i klasikes gjermane. Shumë pjesë teatrale të tijat i përkasin [[repertorit]] standard të teatrit të gjuhës gjermane. Baladat e tij radhiten tek më të dashurat e poemave gjermane.
 
==Jeta==