Ndryshimi mes inspektimeve të "Selver Kryeziu"

9.145 bytes removed ,  11 vjet më parë
U largua krejt përmbajtja e artikullit
v (→‎Tung: seksion i ri)
(U largua krejt përmbajtja e artikullit)
== Selver Kryeziu ==
 
Deshmori i cili ra heroikishte ne Kosharen legjendare te Agim Ramadanit e te Sali Qekut
 
 
 
Më 29 prill u bënë 6 vite prej ditës kur, në Luftën e Madhe kundër forcave policore e ushtarake serbe, në Kosharen Legjendare, ra heroikisht Deshmori I kombit Selver Bajram kryeziu, ushtar i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Me veprën e tij luftarake, begatoi historinë tonë kombëtare, Besën shqiptare e stolisi edhe me një kurorë madhështore per t’i sjellur kujtimet e pashlyeshme dhe amanetet e të pareve te tij, te te pareve te cilët Selverin e edukuan ne frymen patriotike dhe atdhedashese . Trimërinë tradicionale Selver Kryeziu e ngriti në piedestal megjithekete, poetikës sonë i dhuroi edhe një kryeprotagonist të famshëm, historisë i shtoi një kaptinë të veçantë e më të lavdishme, Mbarë botës, edhe një herë, i tregoi se çfarë çmimi mund të paguaj populli shqiptar për liri e pavarësi te Kosovës.
Jo, tha Selver Kryeziu para se të niset Nga Zvicerra ku qendroj plot 9 vite, “bukuritë dhe lirinë që këtu shijojmë jane te huajat, Nenat , baballarët, vellezërit e motrat tona në Kosovë duhet të jetojnë si te tjeret te lirë andaj edhe botes t’i tregojmë se jemi sterniper te Skenderbeut e nipa te Metush Krasniqit dhe ushtarë te komandantit legjendar Adem Jasharit, se jem po ata te cilet I dalim zot tokes e cila na rriti e tani më larg dyerve te mergimit tha Selveri me rastin e regjistrimit te tij vullnetar ne listen e atdhedashesve para se te kthehej ne Kosovë, respektivisht në font lufte pikrisht ne Koshare ne mbrojtje dhe debim te Hordhive çetnike nga toka nënë e Kosovës.
Babai i tij Bajram Kryeziu , ndihmoi formimin patriotik të të birit Selverit, Ne bisede e siper qe pata sot me te, na thot dhe perkujton te kaluaren dhe ne veqanti varrimin e Bacë Metush Krasniqit ku Xhaxha Bajrami I ati I deshmorit kishte marre pjese ne varrimin e tij, ndonese shume banore vendas nga frika skishin guxuar ta bejne nje gjest te till shkaku I sundimit dhe regjimit barbar komunist e jugosllav, me qrast na tha Xhaxha Bajrami se biri im Selveri ka qen I pergaditur edhe nga shume ndeja e ligjerata qe I benim per te kaluaren dhe se Kosoven e donte mbi te gjitha te lire andaj per te edhe u flijua.
 
Deshmori I kombit selver Kryeziu u lind ne Rogane me 5 nentor 1969 , Shkollen fillore dhe gjimnazin e kreu ne vendlindje, ne kete periudhe pas kryerjes se gjimnazit I vie edhe ftesa per te sherbyer ne Armatën e atehershme Jugoslave, Selveri ne pamundesi dhe mungese per t’u larguar jasht vendit, pranon ftesen dhe me 24 Dhjetor 1990 merr rrugen per ne sherbimin ushtarak ne Shibenik te Kroacisë. Ishte djalë sy-mprehtë dhe me nje vizion te qarte. Pas 9 muajsh sherbim, nisë edhe konflikti ushtarak ne mes Kroacise dhe Jugoslavise fashiste me qrast Selver Kryeziu mbetet ne sherbim dhe ne Front te luftes.
 
Ishte edhe nje rast per t’u njohur direct me ushtrine barbare e cila njihej ne boten e civilizuar si e tillë, me pastaj ne front lufte pesoj edhe plagosja e tij ne kraheror, me ndihmen e nje eprori boshnjak arrin qe te deseroj dhe nen mbikqyrje te kryqit te kuq Kroat qendroj plot dy muaj.
 
Permes disa lidhjeve dhe permes disa miqeve e familjareve, ia msyn rrugeve te perendimit, arrine ne Zvicer.
Ne Zvicërr, Selver Kryeziu qendroj plot 9 vite
Si dezertor i nje ushtrie qe njihej ne boten e civilizuar si barbare, Selverit pas nje kohe edhe iu njoh Qendrimi dhe kishte regulluar Statutin e qendrimit . Plot 9 vite qendroj atje, ndihmoj ne shumë lloj ndihmash qe organizoheshin atje ndonese te shumten e rasteve ishte edhe organizator i demonstrative e protestave te nduardurta në Zvicër, ndihmoj me te madhe financiarisht luften, por prap se prap s’ishte I knaqur ngase sikur ju dukte se Liria s’do vie pa pushken e tij.
 
Shokë të ngushtë të Selverit me te cilët aj shoqerohej ishin edhe shoke te nje ideali, nder me te ngushtit ishte Xhafer Xhaferi nga Ferizaj dhe me te cilin bisedonin per hallet dhe dertet si të gjejnë shtigjet per te rregulluar qendrimin ne Zvicër, brenga keto te cilat pasi I rregulluan dokumentacionet e qendrimit u linden detyra dhe obligime te tjera per atdheun me qrast ndrruan levizjet dhe aktivitetin dhe tema e tyre ishte bëre edhe refren I tyre për ditet e veshtira qe po perjetonte populli shqiptar ne Kosovë dhe me te njejtin bejne organizime natyrash te ndryshme .
Megjithekete situata ne kosove ishte keqesuar dhe s’pritej permiresimi I gjendjes, Selveri fare s’ndihej I qete dhe perfundimisht filloj edhe pergaditja e tij me shume shoke si Xhafer Xhaferin e shume te tjere duke ndikuar edhe tek te tjeret se s’ka zgjidhje tjeter pos t’i lem bukurite e Zvicrres e t’kapim pushken dhe të versulemi drejt tokes se Kosoves per ta larguar qizmen fashiste te Shkaut pergjithmon nga Tokat tona.
 
Pas shpalljes se mobilizimit nga Shtabi i UCK, lajm ky qe Selver Kryeziu haptas e kishte shprehur se “u nisa per ne Kosovë” dhe fteses vullnetare pa ngurim iu pergjegj deshmori bashke me shume shoke me te cilet kishin pas nje jete te gjate 9 vjeqare ne shtetin Zviceran.
 
Me 2 Prill ishte caktuar dita e nisjes nga Berni i Zvicres per ne Durres, Me 4 Prill 99 . Bashkeluftetari I Selver Kryeziut, Xhaferi nga Ferizaj na tha se shkaku I pjesemerrjes ne luften e Kroacise, Selveri u fut ne front pa u stervitur dhe se kjo ishte edhe deshira e tij, mendimi I tij dhe I komandantit te tij. Na thot se Selveri sikur enderronte per te qene ne vije te pare te frontit dhe çdo dite na thoshte se s’duhet te presim me teper ngase toka po digjet , baballaret, nenat e motrat tona po debohen, vriten, masakrohen e çka jo tjeter, erdhi edhe dita pikerisht me 04 Prill 99 kur biri I madh I Roganes Selver Bajram Kryeziu me krenari hyri ne front.
 
kaluam udhetim te gjate ne kembë dhe ishim afruar ne vije te frontit, Selveri ishte ne Brigaden 138 qe e drejtonte Komandanti Rrustem Berisha dhe shefi I pergjidhshem Agim Ramadani, kishte nje ushtri te profesionalizuar me shume Ushtarë , pas renies se legjendes Agim ramadani, Brigada merr emrin e tij duke e mbajte me krenari qdo ushtare me ambleme te UCK.
Qe nga 4 prilli deri me 29 prill 99, Selver Kryeziu ishte I renduar ne vijat e para te frontit, luftonte pamshirshem armikun dhe kryente me perpikeri urdherat e komandanteve dhe me bashkeluftetaret e tij ishte jo vetem i dashur por e njihte mire edhe mbrojtjen e tyre ngase kishte pervoje te mehershme me ushtrine dhe hordhite qetnike nga e kaluara.
Ishte 29 prilli I vitit 99, dita kur deshmori I Roganes se dardanes
trimi i madh Selver Kryeziu ujiti me gjak te tij malet e Koshares , te vendi I quajtur “Rrasa e Koshares”, gjaku i tij pikoj ne token qe e deshi te lirë, gjaku i Selver Kryeziut Hero i kombit qe ra per te mos vdekur kurr dhe me nje rrespekt sot mbajne kujtimet e gjata shoket dhe bashkeluftetaret e tij te cilët me rastin e festave jane keta te cilet na e hapin deren e oborrit e te shtepisë tha babai Bajrami, duke shprehur dhe pershendetur edhe Z.Ramush Haradinaj icili me ka vizituar ne shtepi na tha xhaxha Bajrami, I ati I deshmorit.
 
 
Varimi i Deshmorit Selver Kryeziu u ba ne Bajram Curr te Shqiperise ndersa rivarrimi me nderime te larta ushtarake u ba ne varezat e deshmoreve ne Koshare bashk me 127 bashkeluftetare te tjere te UCK.
Sot Emrin e Selver Kryeziut e mban Shtepia e Kultures ne Roganë, megjithekete me nje vetkontribut te Fshatareve te Roganes iu eshte ngritur edhe lapidari ne Katushnicë ku qendron afer me me bashkevendasin e tij Deshmorin Emin Kryeziun.
 
Ne pyetjen tone drejtuar Familjes se deshmorit se“sa behet sot per deshmoret dhe familjet e tyre“ babai i deshmorit u pergjigj, pak, shume pak, ndonese kemi te ardhura minimale ne shtepine tonë dhe veshtire ia dalim per te mbijetuar nga nje rroge e djalit dhe pensionit qe e kam, andaj qeshte me e keqja, dy here me kan qkyqur nga rrjeti elektrik dhe jam ndjer i fyer ne vete dhe kam thene a thua valle djali im fali jeten qe familja e tij te ballafaqohet me erresiren, megjithekete ne sjem fis as fare nga te gjitha periudhat kohore neper te cilat ecem, sdime gjuhe te lemoshes e te meshires por ja qe edhe te ardhurat dhue standardet e jetes te sjellin ne gjendje te veshtirë , por eshte me rendesi ta kam respektin ndaj te gjitheve dhe amaneti i djalit tim dhe i gjithe deshmoreve te shkoj ne vend dhe mos te shkilet mbi gjakun e tyre kurr.
 
Lavdi deshmorit te kombit Selver Kryeziu dhe te gjithe deshmoreve te kombit.
 
== Tung ==
 
Për hirë të lehtsimit të bashkëpunimit nëpërmjet të cilit arrihet edhe rritja e cilësisë së artikujve që je duke krijuar, të isha lutur që merresh pakë kohë edhe për përshtatjen në si të themë ''gjuhën e projektit''. Shkrimi i kësaj forme të datës në gjuhën e projektit nuk kuptohet 25. 04. 1953, d.m.th nuk mund të ndërlidhet me shënimet tjera të projektit. Për të krijuar një pasqyrë ndoshta të ndihmon [[:b:Interneti allashqiptarçe/405#Sipër teksti|leximi për botëkuptimin e përmbajteve si kjo e projektit]]--[[Përdoruesi diskutim:Dan|Hipi Zhdripi]] 1 Prill 2009 19:43 (CEST)
535

edits