Ndryshimi mes inspektimeve të "Sabit Rrustemi"

2.285 bytes added ,  10 vjet më parë
v
U kthyen ndryshimet e 82.114.65.166 (diskutimet) në versionin e fundit nga Planeti.
v (U kthyen ndryshimet e 82.114.65.166 (diskutimet) në versionin e fundit nga Planeti.)
}}
'''Sabit Rrustemi''' është i lindur më [[3 Prill]] [[1959]] në Terzijaj, fshat në afërsi të [[Zhegra|Zhegrës]], [[Komuna e Gjilanit]]. Shkollimin fillor e kryen në Zhegër, atë të mesëm në Gjilan, ndërsa studimet në Degën e Letërsisë dhe [[Gjuha shqipe|Gjuhës Shqipe]], në [[Prishtinë]].
 
== Krijimtaria ==
Në vitin [[1977]] boton poezinë e parë ne revistën "Zëri i rinisë" të Prishtinës.
Muti më i madh i anamoravës dhe karrieristi nr. 1 ti qifsha robt krejt
Në vitin [[1981]], është shkrimtari i vetëm i [[Kosovë]]s që burgoset për shkak të botimit të tregimit "Nën maskën e mysafirëve", të botuar në revistën "Fjala" më [[1 prill]] të atij viti, ditën kur demonstratat shqiptare për Kosovën Republikë e mbushën Prishtinën. Dënohet me katër vjet burg nga regjimi i [[Jugosllavi]]së titiste, me ç’rast i ndalohet edhe botimi i krijimtarisë letrare. Tek në vitin [[1990]] boton përmbledhjen e parë të poezive. Është i martuar, baba i pesë fëmijëve. Jeton në Zhegër.
 
== Veprat ==
* "'''Ku i la lisat era'''" [[Rilindja]], [[Prishtinë]], libër ky i dorëzuar që në vitin [[1981]], redaktuar nga poeti i mirënjohur [[Ali Podrimja]].
* "'''Besoj në një diell'''", [[Fjala]] [[1992]] [[Prishtinë]].
* "'''Variacione për lirinë'''", [[Rilindja]], [[1997]], [[Prishtinë]].
* "'''Ëndrra që puthet'''" poezi, [[Rozafa]], [[2001]], Prishtinë.
* "'''Pika e Zezë'''", përmbledhje tregimesh, [[Flaka e vëllazërimit]], [[Shkup]], 1993.
* "'''Maska e Mysafirëve'''" , [[SH.B. Buzuku]], [[Prishtinë]], [[1997]].
* "'''Jetëshkrimi i Sylë Kopernicës'''", prozën dokumentare [[1994]], Shtëpia Botuese "Plejada" botues, [[Beqir Musliu]].
* "'''Natyrë me vaj'''", album poetik, Shtëpi Botuese [[Plejada]], [[Prishtinë]] me parathënie të [[Beqir Musliut]].
* "'''Paqja e brishtë'''", bot. [[Rozafa]], [[Prishtnë]], [[2007]]
* "'''SHIU I BUZËVE TUA'''", bot. [[Rozafa]], [[Prishtnë]], [[2009]]
 
== Funksionet publike ==
Sabit Rrustemi, një mandat ishte edhe deputet në Kuvendin e Kosovës, dhe përpos krijimeve letrare e publicistike, merret edhe me veprimtari publike politike,aktualisht është këshilltar për media i zëvendëskryeministrit të Kosovës,.
 
== Çmimet letrare ==
Është laureat i një sërë shpërblimesh letrare ne poezi e prozë mes viteve 1979 -2005.
 
==lidhje të jashtme==
*http://letersia.zemrashqiptare.net/article/AutoreSSH/SabitRrustemi/3579/
*http://www.seguraweb.nl/arspoetica/arspoetica.php?id=57
 
[[category:shkrimtarë shqiptarë]]
[[category:lindje 1959]]