Suli është një fshatkomunën Mirasrrethin e DevollitShqipërisë. Suli është fshati me histori më të pasur në rrethin e Devollit. Suli shtrihet në juglindje të Shqipërisë afer me Greqinë. Fshatrat me te aftert me Sulin jane, Zicishti, Fitorja, Koshnica dhe Menkulasi. Nder familjet me te medha te Sulit jane ato me mbiemrin: Backa, Spaho, Perona, Pajo, Cucka, Dushkuk, Sejdo Hajderlli dhe Pajo. Suli mbahet si nje nder fshatrat me te paster ne Devoll. Shkolla e Sulit eshte ndertuar vitet e fundit nga fondet e Komunes. Ne kohen e ndertimit te shkolles Kryetari i Komunes ka qene Arti Sejdo, djale nga Suli. Shkolla e vjeter ka pasur mesues te ndryshem nga Suli dhe nga vendet e tjera. Nder mesuesit/et qe kane sherbyer shkolles se sulit me vite me radhe, kane qene: Edison Hyska, Bardhyl Spaho, Xhafer Cucka, Aurela Cucka, Valentina Backa, Edlira Spaho, Alma Llabani, Elvira Llabani, Marsida Perona etj...

Suli
Popullsia
 • Gjithsej1.044
{{{postal_code_type}}}
7008

Nga Suli deri ne Doganen e Kapshtices merr rreth 22 minute me makine. Shumica e Sulareve merret me blegtori dhe bujqesi.

Ne daten 1 Shator cdo vit ne Sul organizohet "Festa e Sulit" ne korene e Xhamise. Kjo date eshte vendosur nga bisedimet midis disa njerezve te fshatit. Kjo dite shenon edhe diten e hedhjes se themelit the Xhamise te Sulit. Kjo feste festohet cdo vit ne te njejten dite dhe i sherben patrioteve te Sulit te mblidhen dhe te takojne njeri tjetrin dhe te cmallen me patriotet e tyre qe nuk i kane pare prej vitesh. Vitet e para kishte me shume pjesemarrje ne kete feste sepse te gjithe ishin te bashkuar. Me pas filluan qe njerzit te ndaheshin ne grupe dhe disa prej Sulareve nuk shkojne sepse grupi tjeter merr pjese ne vete veprimtari. Pavarsisht se Sularet nuk preferojne te shkojne ne Xhami ata kane qef te kene nje objekt kulti ne qender te fshatit. Ky objekt kulti i kujton te kaluaren dhe gjysherit e tyre te cilet ndiqnin fene myslimane. Shume familje dhe te rrinj jane larguar nga Suli per te shkuar neper qytete te tjera te Shqiperise si ne Tirane, Elbasan, Korce, Bilisht. Pjesa tjeter ka emigruar ne vende te ndryshme te botes si ne, Amerike, Australi, Itali, Greqi dhe Gjermani.

Suli ka nxjerre shume njerez te edukuar, prej te cileve disa prej tyre jetone jashte shtetit.

Shih edhe Redakto