Tërnavë është një vendbanim në komunën e Besianës, Kosovë. Pas vitit 1999 fshati është i njohur edhe me emrin Shpat.

Tërnavë
Shpat
Fshat

GjeografiaRedakto

Tërnava u pajisë me ujësjellje nga Liqeni i Batllavës, rruga kryesore u asfaltua dhe PTK-ja mbuloi fshatin me rrjet telefonik fiks.

HistoriaRedakto

Mbas luftës në këtë fshat kishte përparim në shumë fusha.

Shih dhe këtëRedakto

PersonaliteteRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto