Tërnavë është një vendbanim në komunën e Besianës, Kosovë. Pas vitit 1999 fshati është i njohur edhe me emrin Shpat.

Tërnavë
Shpat
Fshat
Vendndodhja
Tërnavë is located in Kosova
Tërnavë
Tërnavë
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Prishtinë
Komuna Besianë
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 595 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Koordinatat 42° 48′ 6″ Veri

21° 12′ 4″ Lindje

GjeografiaRedakto

Tërnava u pajisë me ujësjellje nga Liqeni i Batllavës, rruga kryesore u asfaltua dhe PTK-ja mbuloi fshatin me rrjet telefonik fiks.

HistoriaRedakto

Mbas luftës në këtë fshat kishte përparim në shumë fusha.

Shih dhe këtëRedakto

PersonaliteteRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto