Tahir Sinani (25 Maj 196429 Korrik 2001)
ishte një oficer i Ushtrisë Shqiptare dhe komandant i shquar i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK-së) i cili mori pjesë në Luftën e Kosovës, në Luftën e Luginës së Preshevës dhe në Luftën e Maqedonisë (2001). Mori pjesë edhe në Betejën e Pashtrikut, e cila u zhvillua gjatë Luftës së Kosovës. Lindi më 25 Maj 1964 në fshatin Gri, afër Bujanit, rrethi i Tropojës në Shqipëri dhe ra dëshmorë më 29 Korrik 2001 në vendin e quajtur "Zabeli i Kukulit" afër qytetit të Gostivarit, në Maqedoni.

Tahir Sinani
Lindur më25 Maj 1964
Gri, afër Bujanit, rrethi i Tropojës, Republika Popullore e Shqipërisë
Vdekur më29 Korrik 2001
afër Gostivarit, Republika e Maqedonisë, (sot Maqedonia e Veriut)
Në aleancë meCoat of arms of the Kosovo Liberation Army.svg Ushtria Çlirimtare e Kosovës (1998–1999)

UCPMB logo.svg Ushtria Çlirimtare e Preshevës, Medvegjës dhe Bujanocit (1999–2001)

Uck Nla logo.svg Ushtria Çlirimtare Kombëtare (2001)
Vite shërbimi1998 – 2001
GradaOficer Ushtarak Komandant
NjësiaTrupat e Mbrojtjes së Kosovës (TMK) (Kosovë)
Brigada 116 (Maqedoni)
Commands heldZona Operative e Pashtrikut (Kosovë)
Rajoni i Tetovës (Maqedoni)
Betejat/luftratLufta e Kosovës
ÇmimetUrdhëri Hero i Kosovës (pas vdekjes)

Tahir Sinani gjatë Luftës në Kosovë ishte njëri ndër komandantët më aktivë të Zonës Operative të Pashtrikut, dhe më pas emërohet Komandant i Zonës së Tretë Operative të Trupave Mbrojtës të Kosovës (TMK), dhe më vonë iu bashkua UÇPMB-së dhe mori pjesë në Luftën e Luginës së Preshevës. Gjatë konfliktit të armatosur në territorin e Republikës së Maqedonisë në vitin 2001, Tahir Sinani u bashkua në radhët e Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare dhe u emërua Komandant dhe udhëheqës i Brigadës 116 e cila e mbante emrin e tij. Më 29 korrik 2001, Tahir Sinani sëbashku me 4 luftëtarët e tij e humbi jetën në aksident të rastit duke përgaditur armatimin e sofistikuar të minave me telekomandë kundër armikut, në zonat malore të Gostivarit dhe malit Korab në vendin e quajtur "Zabeli i Kukulit". Më 24 maj të vitit 2002, trupi i dëshmorit Tahir Sinani varroset në Varrezat e Dëshmorëve në Landovicë të Prizrenit ku përjetësisht pushon sëbashku me dëshmorët e tjerë të kombit.

LiteraturaRedakto