Taken është nje film aksion - dramatik nga regjisori francez Pierre Morell i cili për protagonist në rolin kryesor e ka aktorin e mirënjohur të Irlandës Veriore Liam Neeson.

Taken
Regjia ngaPierre Morel
ProdhuesiLuc Besson
LuajnëLiam Neeson
Famke Janssen
Maggie Grace
Xander Berkeley
Holly Valance
Arben Bajraktaraj
Katie Cassidy
KinematografiaMichel Abramowicz
MontazhiFrédéric Thoraval
MuzikaNathaniel Mechaly
Shpërndarë nga20th Century Fox
Europa Corp.
Data e publikimit
27 shkurt 2008
Kohëzgjatja
93 min.
ShtetiFranca dhe Amerika
GjuhëtAnglisht
Frengjisht
Shqip

Përmbajtja

Redakto
 
Liam Neeson në rolin e agjentit sekret Brayan Mills

Bryan (Liam Neeson) nje ish-agjent sekret, ekspert i arteve marciale dhe njohes e perdorues i mire armeve, tashme punon si truproje yjeve te skenës.

Jeta e tij private nuk shkon dhe aq mire, i divorcuar, ai takohet rralle me vajzën e tij shtatembdhjete vjeçare Kim, qe jeton me ish- gruan e tij.

Kim një dite vendos te shkoje me shoqen e saj Amanda ne Paris për pushime (por ne fakt vajzat ne menyre te fshehte do te ndjekin turin muzikor neper Evropë te grupit U2). Bryan ne fillim është ne medyshje për te pranuar faktin qe vajza e tij 17- vjeçare mund te lëvize e vetme ne Paris. Pas shume e shume porosive, Bryan vendos ta lere vajzën e tij te niset.

Me te mberritur ne Paris vajzat genjehen nga një student i rreme (qe ne fakt është një trafikant) dhe me vone rrembehen nga një organizate kriminale shqiptare qe merret me rrëmbim dhe trafik femrash drejt vendeve arabe.

Bryan atëherë i duhet te kthehet dhe një here ne detyrën e agjentit, me te mberitur ne Paris ai do te lere mbrapa një rruge te gjate gjaku për te gjetur dhe për te shpëtuar vajzën e tij. Gjate ndjekjes dhe kërkimit ai zbulon se nuk ishte organizata shqiptare qe drejtonte këtë trafik por ishin funksionar te larte te shtetit francez.

Filmi u prodhua nga Luc Besson, Europacorp.[1] Filmi eshte xhiruar ne Paris pervec 30 minutave te para qe ngjarjet zhvillohen ne Los Angeles. Disa nga pikat kyce qe shfaqen ne film jane The Staples Center dhe aeroporti i Los Angelesit, dhe Kulla Eifel dhe aeroporti i Parisit.

Referime

Redakto
  1. ^ Jaafar, Ali; Keslassy, Elsa (21 nëntor 2008). "New French wave prefers genre films - Morel, Leterrier, Aja lead new crop of directors". Variety. Marrë më 1 shkurt 2009. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]

Lidhje të jashtme

Redakto