Universiteti Teknik i Talinit

Themeluar më 1918, Universiteti Teknik i Talinit (UTT; Estonisht: Tallinna Tehnikaülikool, me shkurtesë TTÜ) është universiteti i vetëm teknik në Estoni. UTT, në kryeqytetin Tallinn, është institucioni kryesor akademik i vendit në inxhinieri, biznes dhe administratën publike.[1][2] TUT ka kolegje në Tallinn, Tartu, Kuressaare dhe Kohtla-Järve. Pavarësisht emrave të ngjashëm, Universiteti i Talinit dhe Universiteti Teknik i Talinit janë institucione të veçanta.

Universiteti Teknik i Talinit
Tallinna Tehnikaülikool
TTU peamine logo ENG veeb.jpg

Slogani:Mente et manu
Themeluar:1918 (1918)
Tipi:Publik
Rektor:prof. Jaak Aaviksoo
Stafi:1 160; ndërkombëtar 128
Studentë:12 000; ndërkombëtar 1 400
Website:www.ttu.ee
Ndërtesa e re e bibliotekës të Universiteti Teknik i Talinit
Kampusi i Universitetit Teknik të Talinit
Hyrja e bibliotekës

HistoriaRedakto

Në fillim të shekullit XX, Estonia njohu një nevojë urgjente në nivel lokal për profesionistë të trajnuar në inxhinieri. Deri atëherë, të rinjtë nga Estonia kanë marrë arsimin e tyre profesional në Shën Petersburg, Gjermani apo Riga. Mundësitë duhej të kërkoheshin tek njerëzit me mendje për inxhinieri që të marrin një arsim Estonez i cili do përshtatej me kushtet dhe nevojat lokale; Estonia ka qenë në proces të themelimit si shtet i pavarur.

Më 17 shtator 1918, Shoqëria e Inxhinieri Estoneze hapi një shkollë estoneze të inxhinieri të quajtur Kurse të Specializuara të Inxhinierisë. Kjo datë ka qenë e njohur si data e themelimit të Universiteti Teknik të Talinit. Programet e ofruara ishin në mekanike, elektrike, inxhinieri ndërtimi dhe hidraulike, ndërtimin e anijeve dhe arkitekturë.

FakultetetRedakto

InstitutetRedakto

  • Qendra e Certifikimit: Drejtor Tanel Tuisk
  • Instituti i Kibernetikës: Drejtor Prof. Andrus Salupere
  • Instituti i Gjeologjisë: Drejtori Prof. Alvar Soesoo
  • Instituti i Sistemeve Detare: Drejtor Prof. Jüri Elken
  • Technomedicum: Drejtor Prof. Kalju Meigas

Universitetet partnereRedakto

ReferimetRedakto

  1. ^ Study in Estonia, Study in Estonia. "Tallinn University of Technology". Archimedes Foundation, Study in Estonia. Marrë më 30 mars 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Educations.com, Educations.com. "Tallinn University of Technology". Marrë më 30 mars 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtmeRedakto