Valter Deshpali (i lindur më 1947) është cellist dhe profesor në Akademinë e Muzikës në Zagreb.[1]

Valter Deshpali

BiografiaRedakto

Vitet e hershmeRedakto

Deshpali u lind në Zadar, Kroaci dhe u diplomua në Juilliard School (violonçel me L. Rose, muzike me F. Galimir dhe Juilliard Kuartet[2]). Ai gjithashtu kreu master klasat me P. Casals, P. Fournier dhe A. Navarra, dhe bëri dy vite studime pasuniversitare te G. Kozolupova në Konservatorin e Moskës.

KarrieraRedakto

Deshpali ka performuar në të gjithë botën, duke përfshirë shfaqje në festivale në Gstaad,[3] Lockenhaus,[4] Kuhmo[5] dhe Dubrovnik edhe në disa koncerte më prestigjioze, të tilla si Carnegie, Royal Festival Hall në Londër, Sydney Opera House, Concertgebouw e Amsterdamit, Salla Muzikore e Moskës etj. Si soloist morri pjesë edhe në orkestra të ndryshme, duke përfshirë Deutsches Symphonie-Orchester Berlin, Drezden Filharmonia, Varshavë Filharmonia, Rotterdam Filharmonia, Radio Orkestra Holandeze, Washington National Symphony, Sydney Symphony, Melburn Simphony etj., nën baton e dirigjentë të shquar, të tillë si Roberto Benzi,[6] Sergiu Comissiona, James Conlon, Vernon Handley, Günther Herbig, Hiroyuki Iwaki, Andrzej Markowski, David Zinman etj. Në mesin e partnerëve të tij muzikor ishin edhe Gidon Kremer, Yo-Yo Ma, Heinrich Schiff, Philippe Entremont, Yuri Bashmet, Tabea Zimmermann, Irena Grafenauer, Dmitry Sitkovetsky dhe Alexandre Rabinovitch.

MësimdhëniaRedakto

Një rrjedhë e qëndrueshme e konkurrencës së fituesve ndërkombëtarë kanë ardhur nga klasat e Deshpalit. Përveç mësimdhënies në Zagreb, ai ka qenë gjithashtu një mysafir profesor në konservatoret muzikore në Hagë, Amsterdam, Kopenhagë dhe në Graz (Universiteti i Muzikës),[7] redaktor i muzikës së violonçelit me botuesit më të mëdhenjë të muzikës, dhe anëtar i paneleve vlerësuese në garat më prestigjioze ndërkombëtare, duke përfshirë Tchaikovsky (Moskë), Bach (Leipzig) dhe ARD (Mynih).

Mirënjohje dhe vlerësimeRedakto

 • Vladimir Nazor (Shpërblim i dhënë nga Parlamenti Kroat në vitin 2010)[8][9]
 • Shpërblimi i Qytetit Zagreb
 • Shpërblimi "Milka Trnina"
 • Shpërblimi Porin (për vepër jetësore) (2014.)[10]

ReferimeRedakto

 1. ^ "'Šišmiši' i Obiteljski radio Dešpalju u čast". Jutarnji list (në kroatisht). 2007-03-21. Arkivuar nga origjinali më 26 qershor 2010. Marrë më 2011-07-02.
 2. ^ http://www.juilliardstringquartet.org/
 3. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 5 tetor 2007. Marrë më 10 tetor 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
 4. ^ http://www.kammermusikfest.at/
 5. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 23 prill 2014. Marrë më 10 tetor 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
 6. ^ http://www.robertobenzi.com/english/biographie.html
 7. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 6 shtator 2009. Marrë më 10 tetor 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
 8. ^ "Prijedlog odluke Odbora za izbor, imenovanja i upravne poslove o imenovanju predsjednika i članova Odbora "Nagrade Vladimir Nazor"" (në kroatisht). Croatian Parliament. 2010-02-26. Arkivuar nga origjinali më 14 mars 2012. Marrë më 2011-07-02.
 9. ^ "Članovi Odbora "Nagrade Vladimir Nazor"" (në kroatisht). Ministry of Culture (Croatia). Marrë më 2011-07-02.
 10. ^ arhiva.porin.info – Dobitnici Porina za životno djelo su: Dubravko Majnarić, Radojka Šverko, Valter Dešpalj i Željko Brkanović, pristupljeno 16. veljače 2015.