Vidiadhar Surajprasad Naipaul

novelë

Sir Vidiadhar Surajprasad Naipaul, T.C. (Chaguanas, Trinidad i Tobago, 17 gusht 1932 - 11 gusht 2018), shkrimtarë britanikë me prejardhje indiane. Është fitues i Çmimit Nobel për letërsi, për vitin 2001.

V. S. NaipaulNobel prize medal.svg
VS Naipaul 2016 Dhaka.jpg
Ditëlindja:17 gusht 1932
Vendlindja:Trinidadian, Flag of Trinidad and Tobago.svg Trinidadi dhe Tobago
Ditëvdekja:11 gusht 2018
Vendvdekja:Londër
Kombësia:angleze
Zhanri:novelist, eseist

BiografiaRedakto

Naipaul u lind më 17 gusht 1932 në Trinidad, si fëmijë I migrantit nga India veriore. Në Trinidad jetoi deri në moshën tetëmbdhjetë vjeçare, pasta, si burësistë I Universitetit të Okxfordit, në vitin 1950 shpërngulet në Angli ku studijon gjuhën angleze dhe letërsinë. Pas studimeve punësohet si gazetar në BBC-i, por më vonë i përkushtohet shkrimit të romaneve dhe eseve. Naipaul jetoi dhe punoi në Wiltshire, në Angli. U nda nga jeta më 11 gusht 2018 në Londër, Britani e Madhe.

VepratRedakto

ReferimetRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto