Hape menynë kryesore


Viggo Peter Mortensen lindi më 20 tetor 1958New York City, New York. Është një aktor, fotograf, poet, piktor dhe muzikant amerikan.

Viggo Mortensen
ViggoMortensen.jpg
Viggo Mortensen tek premiera botërore të pjesës tretë të Kryezoti i unazave Wellington (Zelanda e Re) më 1 dhjetor 2003
Informacione personale
Ditëlindja (1958-10-20) 20 Tetor, 1958 (61 vjeç)
Vendlindja New York City, New York
Role të shquar Aragorn në The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring, The Lord of the Rings: The Two Towers, The Lord of the Rings: The Return of the King
Kombësia Amerikan

Në të gjithë botën u bë ai i njohur me rolin e Aragorn në xhirimin e Kryezoti i unazave.

FilmografiaRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

  Ky artikull në lidhje me një aktor është i cunguar. Ju mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar atë.