The Lord of the Rings: The Return of the King

film

The Lord of the Rings: The Return of the King është një film artistik nga ShBA dhe e treta pjesë e The Lord of the Rings.

-
The Lord of the Rings: The Return of the King
Regjia ngaPeter Jackson
Shkruar ngaFran Walsh
Philippa Boyens
Peter Jackson
J. R. R. Tolkien(Roman)
ProdhuesiBarrie M. Osborne
Peter Jackson
Fran Walsh
Luajnë
KinematografiaAndrew Lesnie
MontazhiJamie Selkirk
Annie Collins
MuzikaHoward Shore

Kompania prodhuese
Data e publikimit
2003
Kohëzgjatja
201/251
ShtetetZelanda e Re
SHBA
Gjermani
Gjuhaanglisht
Buxheti$94,000,000 USD

Filmi u shfaqur 2003 dhe ka fituar mbi 1 miliard dollar në kino, po ashtu edhe 11 Oskara.

Lidhje të jashtme

Redakto