Liv Tyler

aktore dhe modele amerikane

Liv Rundgren Tyler (lindur Liv Rundgren , 1 korrik 1977) është një aktore amerikane, producente dhe ish modele.[1] Ajo njihet më së shumti për portretizimin e Arwen Undómiel në trilogjinën e filmit " Zoti i unazave " (2001-03).

Liv Tyler
Liv Tyler (2016).jpg

Tyler filloi një karrierë në modelim në moshën 14 vjeçare. Ajo më vonë vendosi të përqëndrohet tek aktrimi, dhe pati debutimin e saj në filmin " Silent Fall" (1994). Ajo vazhdoi të arrinte njohje kritike me role në Heavy , Empire Records (1995), That Thing You Do! , dhe Stealing Beauty (të dyja 1996). Më pas ajo u shfaq në filma si Inventing the Abbotts (1997), Armageddon (1998), Cookie's Fortune , Onegin (1999), Dr T & Women (2000) dhe One Night at McCool's (2001).

Pas suksesit të Lord of the Rings, Tyler u shfaq në një shumëllojshmëri rolesh, përfshirë filmat Jersey Girl (2004), Lonesome Jim (2005), Reign Over Me (2007), The Strangers , The Incredible Hulk (2008) , Super (2010), Space Station 76 (2014), dhe Wildling (2018). Jashtë filmave, ajo luajti rolin e Meg Abbott në HBO, The Leftovers (2014-2017), dhe që atëherë luajti në serialin e BBC Gunpowder (2017) dhe në serialet e ITV / Hulu Harlots (2018).

Tyler ka shërbyer si Ambasadore e Vullnetit të Mirë të Fondit të Kombeve të Bashkuara për Fëmijët (UNICEF) për Shtetet e Bashkuara që nga viti 2003 dhe si zëdhënëse e linjës së parfumeve dhe kozmetikës së Givenchy. Ajo është vajza e Steven Tyler dhe Bebe Buell. Ajo ka tre fëmijë.

Jeta e hershmeRedakto

Tyler ka lindur si Liv Rundgren [2] në spitalin Mount Sinai në East Harlem të Nju Jorkut. [3] Ajo është bija e vetme e Bebe Buell, një modele, këngëtare dhe ish-<i id="mwTQ">Playboy</i> Playmate (Miss November 1974), dhe Steven Tyler , këngëtari kryesor i Aerosmith . [4] Nëna e saj e quajti atë pas aktores norvegjeze Liv Ullmann, pasi e pa Ullmanin në kopertinën e revistës TV Guide të 5 marsit 1977. [3] [5] Prejardhja e saj përfshin italiane, shqiptare, gjermane, polake dhe angleze. [6] [7] [8] Në shfaqjen Kush mendoni se jeni?, Tyler zbuloi se stër-stër-stër-stërgjyshi ishte pjesërisht afrikano-amerikan.[9][10] Tyler ka tre gjysmë të afërm: Mia Tyler (e lindur në 1978),[11] Chelsea Anna Tallarico (lindur në 1989) dhe Taj Monroe Tallarico (lindur në 1991).[12] Gjyshja e saj e nënës, Dorothea Johnson, themeloi Shkollën e Protokollit të Uashingtonit.[13]

 
Tyler në premierën e Lord of the Rings: Kthimi i mbretit në vitin 2003

Në vitin 2001, ajo luajti në filmin artistik Zoti i unazave: Bashkësia e Unazës, drejtuar nga Peter Jackson. Ajo luajti rolin e Elf Arwen Undómiel. [14][15] Filmi bazohet në vëllimin e parë të Lord of the RingsJRR Tolkien. Prodhuesit e filmave kontaktuan Tyler pasi e panë performancën e saj në Plunkett & Macleane.[16] Ajo mësoi të fliste gjuhën fiktive elfiane që u krijua nga Tolkien. [17] Mick LaSalle i Kronikës së San Franciskos vuri në dukje se performanca e Tyler ishte "e bukur dhe e sinqertë". [18]

AktivizmiRedakto

Tyler është një mbështetëse aktive e Fondit të Bamirësisë të Kombeve të Bashkuara për Fëmijë (UNICEF). Ajo u emërua ambasadore e vullnetit të mirë për Shtetet e Bashkuara në vitin 2003. [19] [20] Në nëntor 2004, ajo priti ndriçimin e UNICEF Snowflake në New York City. Ajo gjithashtu shërbeu si zëdhënëse për promovimin e Ditës së Nënës 2004 të Givenchy, në mbështetje të fushatës të UNICEF-it për Nënat dhe Neonatalin Tetanus.

Që nga viti 2004, ajo i ka dhuruar Fondit për Hulumtime të Kancerit të Grave për të mbështetur kërkimet, edukimin dhe shtrirjen inovative, të orientuara në zhvillimin e qasjeve më efektive për diagnozën e hershme, trajtimin dhe parandalimin e të gjitha llojeve të kancerit të grave. [21] Në tetor të vitit 2007, Tyler, së bashku me nënën e saj, Bebe Buell dhe gjyshen e saj Dorothea Johnson, ndihmuan në lëshimin e pijes energjetike Emergen-C Pink, eventi i së cilës ishte në nder të muajit të Sensibilizimit të Kancerit të Gjirit. [22]

FilmografiaRedakto

Year Film Role Notes
1994 Silent Fall Sylvie Warden
1995 Heavy Callie
Empire Records Corey Mason
1996 Stealing Beauty Lucy Harmon Nominated – YoungStar Award for Best Performance by a Young Actress in a Drama Film[23]
That Thing You Do! Faye Dolan
1997 Inventing the Abbotts Pamela Abbott
U Turn Girl in Bus Station Cameo appearance[24]
1998 Armageddon Grace Stamper Nominated – MTV Movie Award for Best Female Performance[23]

Nominated – MTV Movie Award for Best On-Screen Duo Shared with Ben Affleck[23]

Nominated – Blockbuster Entertainment Award for Favorite Actress – Science Fiction[23]
1999 Plunkett &amp; Macleane Lady Rebecca Gibson
Cookie's Fortune Emma Duvall
Onegin Tatyana Larina Russian Guild of Film Critics Award for Best Foreign Actress[23]
2000 Dr. T &amp; the Women Marilyn
2001 One Night at McCool's Jewel
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring Arwen Undómiel Phoenix Film Critics Society Award for Best Cast[23]

Nominated – Screen Actors Guild Award for Outstanding Performance by a Cast[23]
2002 The Lord of the Rings: The Two Towers Online Film Critics Society Award for Best Ensemble[23]

Phoenix Film Critics Society Award for Best Cast[23]

Nominated – Screen Actors Guild Award for Outstanding Performance by a Cast[23]
2003 The Lord of the Rings: The Return of the King Screen Actors Guild Award for Outstanding Performance by a Cast[23]

Broadcast Film Critics Association Award for Best Cast[23]

National Board of Review Award for Best Cast

Nominated – Phoenix Film Critics Society Award for Best Ensemble[23]
2004 Jersey Girl Maya
2005 Lonesome Jim Anika
2007 Reign Over Me Dr. Angela Oakhurst
2008 Smother Clare Cooper [25]
The Strangers Kristen McKay Scream Awards for Best Horror Actress[26]

Nominated – Teen Choice Award for Choice Movie Actress: Horror/Thriller[27]
The Incredible Hulk Betty Ross
2010 Super Sarah [28]
2011 The Ledge Shana [29]
2012 Robot &amp; Frank Madison Weld [30]
2014 Jamie Marks Is Dead Linda McCormick [31]
Space Station 76 Jessica Marlowe
2018 Wildling Ellen Cooper Also producer

TelevizionRedakto

Viti Seria Roli Shënime
2014-2017 The Leftovers Meg Abbott Roli kryesor; 13 episoda
2017 Gunpowder Anne Vaux Roli kryesor; 3 episoda
2018 Harlots Zonja Isabella Fitzwilliam Roli kryesor [32]

ReferimetRedakto

 1. ^ Gibb, Bill (18 tetor 2017). "Lord of the Rings star Liv Tyler put the accent on being a lady in new BBC drama Gunpowder". The Sunday Post. Dundee, Scotland: DC Thomson & Co Ltd. Arkivuar nga origjinali origjinali më 2018-06-13. Marrë më 24 prill 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Liv Tyler Biography". People. Arkivuar nga origjinali origjinali më maj 30, 2012. Marrë më qershor 23, 2008. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ a b (Buell & Bockris 2002, pp. 164)
 4. ^ Reinhart, Ernst; Cumming, Gillian (1 qershor 2008). "Tyler Liv's life to the full". The Daily Telegraph (Sydney). Sydney, New South Wales: Nationwide News Limited. Arkivuar nga origjinali origjinali më 2013-01-10. Marrë më janar 7, 2009. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Hello Magazine Profile — Liv Tyler". Hello!. Hello! Ltd. Arkivuar nga origjinali origjinali më 2008-06-13. Marrë më 2008-06-23. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "arnavut-her-yerde-arnavuttur". 12 korrik 2011. Arkivuar nga origjinali origjinali më 2018-11-18. Marrë më 2018-10-05. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ Smolenyak, Megan (16 dhjetor 2010). "I've Got a Crush on Steven Tyler's Grandfather". Huffington Post. New York City: Huffington Post Media Group. Arkivuar nga origjinali origjinali më 2012-08-11. Marrë më prill 24, 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "Aerosmith's Steven Tyler Singing with a Street Performer in Moscow". Weird Russia. Arkivuar nga origjinali origjinali më 2016-02-20. Marrë më shkurt 11, 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "Steven & Liv Tyler Discover Black Ancestry". Arkivuar nga origjinali origjinali më 2017-06-23. Marrë më 2017-06-07. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ Olsen, Steve (shtator 2009). "Bebe Buell – INTERVIEW BY STEVE OLSON". Juice. Munich, Germany: Piranha Media GmbH. Arkivuar nga origjinali origjinali më 2018-06-12. Marrë më prill 24, 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ Freidman, Roger (1 maj 2005). "Liv Tyler's Wedding Makes Her Lady of the Rings". Fox News. Arkivuar nga origjinali origjinali më 2008-12-04. Marrë më janar 9, 2009. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ Silverman, Steven M. (21 shkurt 2005). "Steven Tyler and Wife Split After 17 Years". People. New York City: Meredith Corporation. Arkivuar nga origjinali origjinali më 2012-01-16. Marrë më janar 9, 2009. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ Morris, Bob (21 nëntor 2004). "Manners in the Time of Flu". The New York Times. New York City: New York Times Company. Arkivuar nga origjinali origjinali më 2013-07-10. Marrë më janar 13, 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ "Liv Tyler Biography — Page 2". People. Arkivuar nga origjinali origjinali më 2008-07-03. Marrë më 2008-06-23. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ Burr, Ty (12 dhjetor 2001). "Liv and Let Liv". Entertainment Weekly. Arkivuar nga origjinali origjinali më 2009-02-01. Marrë më 2009-01-08. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ (Sibley 2006, pp. 388–444)
 17. ^ Burim bosh (Ndihmë!)
 18. ^ LaSalle, Mick (19 dhjetor 2001). "'Lord' rings true". San Francisco Chronicle. Arkivuar nga origjinali origjinali më 2008-09-30. Marrë më 2009-01-08. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 19. ^ Callebs, Sean (29 nëntor 2003). "Interview with Alyssa Milano". CNN. Arkivuar nga origjinali origjinali më 2009-09-16. Marrë më 2009-01-07. What do Angela Bassett, Isabella Rossellini, Liv Tyler, and Alyssa Milano all have in common ... They are all national ambassadors for the U.S. Fund for UNICEF Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 20. ^ "Liv Tyler :: Celebrity Ambassadors :: People and Partners :: U.S. Fund for UNICEF - UNICEF USA". 22 qershor 2009. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 21. ^ Morgan, John (3 mars 2004). "Nicole Kidman fashions fight against women's cancers". USA Today. Arkivuar nga origjinali origjinali më 2009-03-20. Marrë më 2009-01-12. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 22. ^ "Stars Help Fight Breast Cancer". InStyle. Arkivuar nga origjinali origjinali më 2008-12-08. Marrë më 2009-01-13. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 23. ^ a b c d e f g h i j k l m "Tyler, Liv 1977–". Encyclopedia.com (në anglisht). Gale. Arkivuar nga origjinali origjinali më 2018-06-29. Marrë më 2018-06-29.
 24. ^ Welsh, James Michael; Whaley, Donald M. (2013). The Oliver Stone Encyclopedia. Rowman & Littlefield. f. 250. ISBN 9780810883529. Marrë më 29 qershor 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 25. ^ Stampa:Tcmdb title
 26. ^ "Scream Awards Handed Out". CBS News (në anglisht). 20 tetor 2008. Arkivuar nga origjinali origjinali më 2018-06-29. Marrë më 2018-06-29.
 27. ^ "2008 Teen Choice Awards winners and nominees". Los Angeles Times. 17 qershor 2008. Arkivuar nga origjinali origjinali më shtator 12, 2008. Marrë më gusht 6, 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 28. ^ Gleiberman, Owen (5 prill 2011). "Super". Entertainment Weekly (në anglisht). Arkivuar nga origjinali origjinali më 2018-06-29. Marrë më 2018-06-29.
 29. ^ Harvey, Dennis (23 janar 2011). "The Ledge". Variety (në anglisht). Arkivuar nga origjinali origjinali më 2018-06-29. Marrë më 2018-06-29.
 30. ^ Wortham, Jenna (10 gusht 2012). "From the Future, a Subtle Spark of Recognition In 'Robot & Frank,' Technology of the Not-So-Distant Future on Display". The New York Times. Arkivuar nga origjinali origjinali më 2012-09-06. Marrë më shtator 9, 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 31. ^ Harvey, Dennis (21 janar 2014). "Sundance Film Review: 'Jamie Marks Is Dead'". Variety (në anglisht). Arkivuar nga origjinali origjinali më 2018-06-29. Marrë më 2018-06-29.
 32. ^ Andreeva, Nellie (16 tetor 2017). "Liv Tyler Joins Hulu Drama 'Harlots' As Series Regular For Season 2". Deadline (në anglisht). Arkivuar nga origjinali origjinali më 2018-06-30. Marrë më 2018-06-29.