Merge-arrows.svg
Ndihmoni që kjo pjesë dhe pjesa Vojvodina,Serbi të bashkohen në një artikull të vetëm. {{{2}}}


Vojvodina (Cirilik serb: Војводина), zyrtarisht Krahina Autonome e Vojvodinës, është një krahinë autonome e Serbisë, gjendet në pjesën veriore të vendit, në Fushën e PanonisëEvropën Qendrore. Kryeqëndra dhe qyteti më i madh i saj është Novi Sadi.

Vojvodina
Војводина (sr)
Krahina Autonome e Vojvodinëa
Аутономна Покрајина Војводина (sr)
      
 • Autonomna Pokrajina Vojvodina (sr/hr)
  Vajdaság Autonóm Tartomány (hu)
  Autonómna Pokrajina Vojvodina (sk)
  Provincia Autonomă Voivodina (ro)
  Автономна Покраїна Войводина (rue)
Vendodhja e Vojvodinës brenda Serbisë
Vendodhja e Vojvodinës brenda Serbisë
Koordinatat: 45°24′58″N 20°11′53″E / 45.416°N 20.198°E / 45.416; 20.198Coordinates: 45°24′58″N 20°11′53″E / 45.416°N 20.198°E / 45.416; 20.198
VendiFlamuri Serbia
Formimi i Vojvodinës Serbe1848
Bashkimi i Mbretërisë së Serbisë1918
Themelimi i Krahinës Autonome1944
Krahina e tanishme autonome1990
Qendra administrativeNovi Sad
Qeveria
 • Presidenti i QeverisëIgor Miroviq (SNS)
 • Kryetari i KuvenditIstván Pásztor (SVM)
Sipërfaqja
 • Gjithsej21.614 km2 (8,000 sq mi)
Popullsia
 (2011)
 • Gjithsej1.931.809
 • Dendësia89/km2 (230/sq mi)
Languages
 • Gjuhët zyrtare
Zona kohoreUTC+1 (CET)
 • Verës (DST)UTC+2 (CEST)
IZHNJ (2019)0.806[3]
very high · 2-ta

Vojvodina ka një popullsi prej rreth 2 milionë (afërsisht 27% e totalit të Serbisë).[4] Ajo ka identitet multi-etnike dhe multi-kulturor,[5][6] me mekanizma për promovimin e të drejtave të pakicave. Gjithësej ka më shumë se 26 grupe etnike si dhe gjashtë gjuhë zyrtare.[7]

GjeografiaRedakto

Vojvodina ndodhet në lagjen veriore të Serbisë, në pjesën juglindore të Fushës së Panonisë, fushë që mbeti kur u tha Deti i Panonisë Pliocen. Si rrjedhojë e kësaj, Vojvodina është e pasur me tokë pjellore të shkrifët të lesit, e mbuluar me një shtresë çernozemi. Rajoni ndahet nga lumenjtë Danub dhe Tisa në: Baçka në veriperëndim, Banat në lindje dhe Syrmia (Srem) në jugperëndim.[8] Një pjesë e vogël e rajonit të Maçvës ndodhet gjithashtu në Vojvodinë, në rrethin e Sremit.

Sot, pjesa perëndimore e Syrmia është në Kroaci, pjesa veriore e Baçkës është në Hungari, pjesa lindore e Banatit është në Rumani (me një pjesë të vogël në Hungari), ndërsa Baranja (që është midis Danubit dhe Drava) në Hungari dhe Kroaci. Vojvodina ka një sipërfaqe gjithsej prej 21,500 km2.[9] Vojvodina është gjithashtu pjesë e eurorajonit Danub-Kris-Mures-Tisa. Maja e Guduricës (Gudurički vrh) në malet Vršac, është maja më e lartë në Vojvodinë, në një lartësi prej 641 m mbi nivelin e detit.[8]

Klima e zonës është e moderuar kontinentale, duke përfshirë dimër të ftohtë dhe verë të nxehtë dhe të lagësht. Klima e Vojvodinës karakterizohet nga një gamë e gjerë temperaturash ekstreme dhe shpërndarje shumë e parregullt e reshjeve në muaj.[10]

ReferimeRedakto

 1. ^ "Региони у Републици Србији" (PDF). stat.gov.rs (në serbisht). Statistical Office of Serbia. 16 tetor 2019. Marrë më 16 tetor 2019.
 2. ^ "Autonomous Province of Vojvodina". vojvodina.gov.rs (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 20 dhjetor 2017. Marrë më 26 mars 2018.
 3. ^ "HUMAN DEVELOPMENT INSIGHTS". hdi.globaldatalab.org (në anglisht). Marrë më 30 prill 2022.
 4. ^ "Покрајинска влада". vojvodina.gov.rs (në serbisht). Arkivuar nga origjinali më 12 shkurt 2012. Marrë më 26 mars 2018.
 5. ^ Lux, Gábor; Horváth, Gyula (2017). The Routledge Handbook to Regional Development in Central and Eastern Europe (në anglisht). Taylor & Francis. fq. 190.
 6. ^ Filep, Béla (2016). The Politics of Good Neighbourhood: State, civil society and the enhancement of cultural capital in East Central Europe (në anglisht). Taylor & Francis. fq. 71.
 7. ^ "Beogradski centar za ljudska prava – Belgrade Centre for Human Rights". bgcentar.org.rs (në serbisht). 29 mars 2015. Marrë më 26 mars 2018.
 8. ^ a b Popović, Aleksandar; Arđelan, Zoltan (2019). Vojvođanski mozaik - crtice iz kulture nacionalnih zajednica Vojvodine (në serbisht). Novi Sad: Pokrajinski sekretarijat za obrazovanje, propise, upravu i nacionalne manjine - nacionalne zajednice.
 9. ^ "Vojvodina". Encyclopædia Britannica (në anglisht).
 10. ^ Gavrilov, Milivoj B.; Lukić, Tin; Janc, Natalija; Basarin, Biljana; Marković, Slobodan B. (20 gusht 2019). "Forestry Aridity Index in Vojvodina, North Serbia". Open Geosciences (në anglisht). 11 (1): 367–377. Bibcode:2019OGeo...11...29G. doi:10.1515/geo-2019-0029.