Mbretëria e Serbisë ( serbisht: Краљевина Србија ) ishte një vend i vendosur në Ballkan i cili u krijua kur sundimtari i Principatës së Serbisë, Milano I u shpall mbret në 1882.

Mbretëria e Serbisë
Краљевина Србија
Kraljevina Srbija
1882–1918
Flag of Serbia
Flamuri
Coat of arms e Serbia
Stema
Himni: 
"Боже правде" / "Bože pravde"
(Shqip: "Zoti i Drejtësisë")
Mbretëria e Serbisë më 1914
Mbretëria e Serbisë më 1914
KryeqytetiBeogradi
Gjuhët e zakonshmeSerbisht
Besimi
Ortodoksia Serbe
Qeveria
Lloji i qeverisjesmonarki kushtetuese unitare
Mbreti 
• 1882–1889
Milan I
• 1889–1903
Alesandër I
• 1903–1918
Peter I
Kryeministri 
• 1882–1883 (i pari)
Milan Piroćanac
• 1912–1918 (i fundit)
Nikola Pashiq
KuvendiAsambleja Kombëtare
Epoka historikeImperializmi i ri, Lufta e Parë Botërore
• Shpallja
6 Mars 1882
10 Korik 1903
30 Maj 1913
10 Gusht 1913
20 Korik 1917
28 Nëntor 1918
1 Dhjetor 1918
Ekonomia
MonedhaDinari serb
Të dhëna të tjera
Kodi ISO 3166RS
Paraprirë nga
Pasuar nga
Principata e Serbisë
Mbretëria e Malit të Zi (në nëntor 1918)
Mbretëria e Serbëve, Kroatëve dhe Sllovenëve
Sot pjesë e Serbia
 Maqedonia
 Mali i Zi
 Kosova

Që nga viti 1817, Principata drejtohej nga dinastia Obrenović (u zëvendësua nga dinastia Karagjorgjeviq. për një kohë të shkurtër). Principata, suzerainty e Perandorisë Osmane, de fakto arriti pavarësinë e plotë kur trupat e fundit osman u larguan nga Beogradi në 1867. Kongresi i Berlinit në 1878 njohu pavarësinë zyrtare të Principatës së Serbisë, dhe në përbërjen e saj rrethet e Nishit, Pirot, Toplica dhe Vranje hynë në pjesën Jugore të Serbisë .

Në 1882, Serbia u ngrit në statusin e një mbretërie, duke mbajtur një politikë të jashtme miqësore ndaj Austro-Hungarisë . Midis 1912 dhe 1913, Serbia e zgjeroi shumë territorin e saj përmes angazhimit në Luftërat e Parë dhe të Dytë Ballkanike - Sandžak-Raška, Vilayet e Kosovës dhe Maqedonia e Vardarit u aneksuan. Në fund të Luftës së Parë Botërore në 1918 u bashkua me Vojvodinën dhe Mbretërinë e Malit të Zi, dhe në dhjetor 1918 u bashkua me shtetin e krijuar rishtazi të Sllovenëve, Kroatëve dhe Serbëve për të formuar Mbretërinë e Serbëve, Kroatëve dhe Sllovenëve (më vonë u njoh si Mbretëria e Jugosllavisë ) nën sundimin e vazhdueshëm të dinastisë serbe Karagjorgjeviq.

Principata e SerbisëRedakto

 
Mbreti Milan I

Principata e Serbisë ishte një shtet në Ballkan që erdhi në ekzistencë si rezultat i revolucionit serb i cili zgjati midis 1804 dhe 1817.

Në fillim, principata përfshinte vetëm territorin e ish- Pashalukut të Beogradit, por në 1831-1833 u zgjerua në lindje, jug dhe perëndim. Më 1867 ushtria osmane la Princin, duke siguruar pavarësinë e saj de-fakto . [1] Serbia u zgjerua më tej në jug-lindje në 1878, kur fitoi njohje të plotë ndërkombëtare në Kongresin e Berlinit . Më 1882 u ngrit në nivelin e Mbretërisë së Serbisë.

Lufta Serbo-Bullgare, 1885Redakto

 
Mbretëria e Serbisë më 1913

Lufta Serbo-Bullgare shpërtheu në 14 nëntor 1885 dhe zgjati deri më 28 nëntor të po këtij viti. Lufta përfundoi në humbje për Serbinë, pasi ajo nuk kishte arritur të kapte rajonin e Slivnitsa të cilin e kishte caktuar të arrinte. Bullgarët zmbrapsën me sukses serbët pas fitores vendimtare në Betejën e Slivnitsa dhe përparuan në territorin serb duke marrë Pirotin dhe duke pastruar rrugën për në Nish .

Kur Austro-Hungaria deklaroi se do të bashkohej me luftën në anën e Serbisë, Bullgaria u tërhoq nga Serbia duke lënë kufirin serbo-bullgar pikërisht aty ku kishte qenë para luftës. Traktati i paqes u nënshkrua në 19 shkurt 1886, në Bukuresht . Si rezultat i luftës, fuqitë evropiane pranuan aktin e Unifikimit të Bullgarisë që ndodhi më 6 shtator 1885.

PolitikaRedakto

Më 1888 , Partia Radikale Popullore e udhëhequr nga Sava Grujić dhe Nikola Pašić erdhi në pushtet dhe u vendos një kushtetutë e re, e bazuar në Kushtetutën liberale të Belgjikës . Lufta e humbur dhe fitorja totale elektorale e Partisë Radikale ishin disa nga arsyet pse Mbreti Milan I abdikoi në 1889. Djali i tij Aleksandri I mori fronin në 1893 dhe në 1894 hodhi poshtë kushtetutën.

Grushtshteti i Majit 1903Redakto

Mbreti Aleksandër I i Serbisë dhe gruaja e tij jopopullore Mbretëresha Draga u vranë brenda Pallatit MbretërorBeograd, natën e 28-29 maj 1903. Gjithashtu u qëlluan edhe përfaqësues të tjerë të familjes Obrenović. Ky akt rezultoi në zhdukjen e Shtëpisë së Obrenovi, e cila kishte qeverisur Serbinë që nga viti 1817.

Pjetri IRedakto

 
Pjetri I pas kurorëzimit në 21 Shtator 1904

Pas grushtit të shtetit të majit, Skupština Serbe ftoi Peter Karađorđević të marrë kurorën serbe si Peter I të Serbisë . U krijua një monarki kushtetuese me shoqërinë ushtarake Hand Hand, që vepronte prapa skenave. Marrëdhëniet tradicionale të mira me Austro-Hungarinë përfunduan, pasi dinastia e re mbështetej në mbështetjen e Perandorisë Ruse dhe bashkëpunim më të ngushtë me Mbretërinë e Bullgarisë .

Në prill 1904 traktati i Miqësisë dhe në qershor 1905 u nënshkrua bashkimi doganor me Bullgarinë. Si përgjigje Austro-Hungaria imponoi një Luftë Tarifore ( luftë derri ) të viteve 1906-1909. Pas zgjedhjeve të vitit 1906 , Partia Radikale Popullore erdhi në pushtet. Më 1908 Austro-Hungaria aneksoi Bosnjën, ku Serbia kishte shpresuar të zgjeronte territorin e saj.

Kriza BoshnjakeRedakto

Kriza Boshnjake e vitit 1908-1909 (referuar edhe si kriza e aneksimit ) shpërtheu në pamjen publike kur më 5 tetor 1908, Mbretëria e Bullgarisë shpalli pavarësinë e plotë të saj nga Perandoria Osmane dhe më 6 tetor 1908, kur njoftoi Austro-Hungaria aneksimi i Bosnje-Hercegovinës, e cila ishte e populluar kryesisht nga sllavët e Jugut .

Rusia, Perandoria Osmane, Britania, Mbretëria e Italisë, Serbia, Principata e Malit të Zi, Perandoria Gjermane dhe Franca u interesuan për këto ngjarje. Në prill 1909, Traktati i Berlinit i vitit 1878 u ndryshua për të pranuar status quo- në e re dhe për t'i dhënë fund krizës. Kriza dëmtoi përgjithmonë marrëdhëniet midis Austro-Hungarisë nga njëra anë dhe Rusisë dhe Serbisë nga ana tjetër. Aneksimi dhe reagimet ndaj aneksimit ishin disa nga shkaqet kontribuese të Luftës së Parë Botërore.

Dhjetë vjet LuftëRedakto

Midis 1912 dhe 1922 Serbia u përfshi në një numër luftrash që e sollën atë në prag të shkatërrimit total dhe përfunduan me fitoren dhe zgjerimin e saj. Fitimtar në Luftërat e Parë dhe të Dytë Ballkanike, ajo fitoi hapësira të konsiderueshme territoriale të Ballkanit Qendror dhe pothuajse dyfishoi territorin e saj.

Luftërat Ballkanike dhe zgjerimiRedakto

 
Zgjerimi i territorit të Mbretërisë së Serbisë në 1913

Negociatat midis Rusisë, Serbisë dhe Bullgarisë çuan në Traktatin e Aleancës Serbo-Bullgare të Marsit 1912, i cili synonte të pushtonte dhe të ndajë Maqedoninë e mbajtur osmane. Në maj u arrit një aleancë serbo-greke dhe në tetor 1912 u nënshkrua një aleancë Serbi-Mal i Zi. [2]

Pasi filloi lufta, Serbia, së bashku me Malin e Zi, pushtuan Prishtinën dhe Novi Pazarin . Në Betejën e Kumanovës serbët mposhtën ushtrinë osmane dhe vazhduan të pushtojnë Shkupin dhe tërë vilajetin e Kosovës . Regjioni i Metohisë (i njohur si Lugina e Dukagjinit) u mor nga Mali i Zi. Në Manastir dhe Ohër njësitë e ushtrisë serbe vendosën kontakte me ushtrinë greke.

Popullsitë e serbëve etnikë dhe shqiptarët priren të zhvendoseshin pas pushtimeve territoriale. Si rezultat i përbërjes shumetnike të Kosovës, administratat e reja provokuan një përgjigje të përzier nga popullsia lokale. Ndërsa shqiptarët nuk e mirëpritën sundimin serb, [3] popullsia jo-shqiptare (kryesisht serbët por edhe sllavët e tjerë jugorë) e konsideruan këtë një çlirim.

Më 29 nëntor 1913 u krijua Qarku Draç i Mbretërisë së Serbisë në pjesën e territorit të Shqipërisë të kapur nga Perandoria Osmane gjatë Luftës së Parë Ballkanike. Qarku Draç serb kishte katër rrethe ( serbisht: срез ): Drač (Durrës), Lješ (Lezhë), Elbasan dhe Tirana . [4] [5]

Pas LuftësParë Ballkanike të vitit 1912, Kosova dhe Maqedonia veriperëndimore u njohën ndërkombëtarisht si pjesë e Serbisë [6] dhe Metohia veriore si pjesë e Malit të Zi në Traktatin e Londrës të majit 1913. [7]

Mosmarrëveshjet e vjetra në lidhje me territorin e Maqedonisë midis anëtarëve të Lidhjes Ballkanike dhe kryesisht Serbisë dhe Bullgarisë, çuan në Luftën e Dytë Ballkanike . Këtu, Serbia, Greqia, Rumania, Perandoria Osmane dhe Mali i Zi luftuan kundër Bullgarisë në 1913.

Kufijtë e fundit u ratifikuan në Traktatin e Bukureshtit të 1913. Serbia erdhi për të kontrolluar tokën e cila u bë e njohur si Maqedonia e Vardarit, dhe sot qëndron e pavarur si Republika e Maqedonisë së Veriut, por Serbia e bllokuar nga toka ishte e ndaluar të fitonte hyrjen në Detin Adriatik nga Principata e sapokrijuar e Shqipërisë, ndërsa shumë shqiptarë etnikë mbetën brenda kufijve të rinj serbë. Si rezultat i këtyre luftërave, popullsia e Serbisë u rrit nga 2.9 milion në 4.5 milion dhe territori u rrit me 81%.

Në një raport për Romën, Lazër Mjeda, Arqipeshkvi i Shkupit, vlerësoi se 25,000 shqiptarë u vranë nga forcat serbe gjatë dhe pas konfliktit. [8]

Vrasja në SarajevëRedakto

 
Mbretëria e Serbisë në Evropë, 1914

Vrasja e Archduke Franz Ferdinand të Austrisë më 28 qershor 1914 në Sarajevë (asokohe pjesë e Austro-Hungarisë ) solli në kokë tensionet midis Austro-Hungarisë dhe Serbisë . Pas vrasjes në Sarajevë ishte organizata sekrete e oficerëve serbë Dora e Zezë . [9] Vrasësit u mbështetën nga një "hekurudhë nëntokësore" e civilëve serbë dhe oficerëve ushtarakë që siguruan transport dhe i fshehën; pjesëtarët e ushtrisë serbe që i trajnoi ata, i inkurajoi ata dhe siguruan armë, harta dhe informacione të tjera. Pas vrasjes, komplotistët u arrestuan në Bosnje-Hercegovinë dhe u gjykuan në Sarajevë në tetor 1914

Objektivi politik i vrasjes ishte prishja e krahinave jugore sllave nga Perandoria Austro-Hungareze. Vrasja e Arkduke Franz Ferdinand shkaktoi një varg ngjarjesh ndërkombëtare që përqafuan Rusinë dhe fuqitë kryesore evropiane në konflikt.

Lufta e Parë BotëroreRedakto

Më 28 korrik 1914 Austro-Hungaria shpalli luftë kundër Serbisë.

Më 1915 Serbia u pushtua nga trupat e huaja pas një pushtimi të kombinuar nga trupat austro-hungareze, gjermane dhe bullgare . 135,000 ushtarët e Ushtrisë Serbe u tërhoqën përmes Shqipërisë dhe u evakuuan në ishullin Grek të Korfuzit, dhe në pranverën e vitit 1916, ata u bënë pjesë e një Fronti të sapoformuar të Salonikës . Më 1916, Mbretëria e Malit të Zi u pushtua nga Austro-Hungaria.

Në fund të luftës dhe kolapsit të Austro-Hungarisë, Serbia kaloi nëpër ndryshime rrënjësore brenda ditëve. Më 28 nëntor 1918, ajo zhyti Mbretërinë e Malit të Zi në Kuvendin e Podgoricës . [10]

Më 1 Dhjetor 1918, Serbia u bashkua me Shtetin e krijuar rishtazi të Sllovenëve, Kroatëve dhe Serbëve për të formuar një shtet të ri jugor sllav, Mbretërinë e serbëve, kroatëve dhe sllovenëve . [11] Vendi i ri vazhdoi të sundohej nga monarkia serbe kur në gusht 1921 princi Aleksandar I u bë mbret.

MbretëriRedakto

Gjatë ekzistencës së saj, Mbretëria drejtohej nga dy dinasti: Shtëpia e Obrenović dhe Shtëpia e Karađorđević . Mbreti Milan Obrenović vendosi nga 6 Mars 1882 deri më 6 Mars 1889, kur ai rrëzoi fronin. Ai u pasua nga djali i tij, Aleksandar Obrenović, i cili sundoi nga 6 Mars 1889 deri në 11 Qershor 1903, kur u vra nga një grup oficerësh. Therja e çiftit mbretëror (mbreti dhe mbretëresha Draga ) nga dora e zezë tronditi Evropën. Kjo hapi rrugën që pasardhësit e Karađorđe (Karageorge), të vlerësuar nga serbët në të gjithë Ballkanin si njeriu që hodhi zgjedhën turke, të kthehen në fron. Petar Karađorđević fillimisht ishte i gatshëm të pranonte kurorën, të pështirë ashtu siç ishte nga grushti i shtetit . Sidoqoftë, ai më në fund e pranoi dhe ishte sovrani i Mbretërisë nga 15 qershor 1903 deri më 1 dhjetor 1918, ditën kur u shpall Mbretëria e serbëve, kroatëve dhe sllovenëve .

QytetetRedakto

Qytetet më të mëdha në Mbretërinë e Serbisë ishin (me shifrat e popullsisë nga rreth 1910-1912):

TransportiRedakto

Serbia ishte e vendosur gjeografikisht në rrugën e disa rrugëve tregtare që lidhnin Evropën Perëndimore dhe atë Qendrore me Lindjen e Mesme. Lugina e Morava ishte në një rrugë tokësore të rëndësishme strategjike që lidhte Evropën Qendrore me Greqinë dhe Kostandinopojën. Gjatë shekullit XIX u bënë përpjekje të mëdha për të përmirësuar transportin në këto lidhje. Në Kongresin e Berlinit në 1878, Austro-Hungaria ndihmoi Serbinë të fitonte territore të reja, me kusht që Serbia të nënshkruante një konventë të re. Konventa e detyroi Serbinë të ndërtojë linjën hekurudhore nga Beogradi në Vranje dhe kufijtë turq dhe bullgarë në tre vjet. Për më tepër, detyrimi për të nënshkruar kontratat tregtare ishte vendosur ndaj Serbisë, si dhe një kërkesë për të kryer punë rregulluese në Đerdap . Qeveria serbe e aprovoi këtë traktat duke miratuar Ligjin për shpalljen e Konventës. Si pasojë, Hekurudhat Serbe u formuan në 1881. Trafiku i rregullt në linjën hekurudhore Beograd-Niç filloi në 1884. [12]

HartatRedakto

ReferimeRedakto

 1. ^ "Archived copy" (PDF) (në anglisht). Arkivuar nga origjinali (PDF) më 2009-03-27. Marrë më 2010-01-10.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
 2. ^ Biondich, Mark (17 shkurt 2011). The Balkans: Revolution, War, and Political Violence Since 1878 (në anglisht). Oxford University Press. ISBN 9780199299058. Marrë më 4 maj 2018.
 3. ^ Malcolm, Noel (26 shkurt 2008). "Is Kosovo Serbia? We ask a historian". The Guardian (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 1 shtator 2013.
 4. ^ Bogdanović, Dimitrije; Radovan Samardžić (1990). Knjiga o Kosovu: razgovori o Kosovu (në serbisht). Književne novine. fq. 208. Marrë më 2 gusht 2011. На освојеном подручју су одмах успостављене грађанске власти и албанска територија је Де Факто анектирана Србији : 29. новембра је основан драчки округ са четири среза (Драч, Љеш, Елбасан, Тирана)....On conquered territory of Albania was established civil government and territory of Albania was de facto annexed by Serbia: On November 29 was established Durres County with four srez (Durres, Lezha, Elbasan, and Tirana)
 5. ^ Petrović, Dragoljub S. (1990). "Heterogenost stanovništva determinanta složenosti rešenja političkog statusa albanskog prostora (Heterogeneity of the population as determinant of the complexity of solving the political status of the Albania)" (në serbisht). fq. 237–271. OCLC 439985244. Arkivuar nga origjinali më 30 dhjetor 2010. Potom, 29. novembra 1912. formiran je Drački okrug u okviru kojeg su srezovi - Drač, Tirana, Elbasan i Lješ. ... On November 29, 1912 the Durres County was established and in it there were established the following districts - Durres, Tirana, Elbasan and Lezhe
 6. ^ "(HIS,P) Treaty of Peace between Greece, Bulgaria, Montenegro, Serbia on the one part and Turkey on the other part. (London) May 17/30, 1913". www.zum.de (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 6 prill 2009. Marrë më 4 maj 2018.
 7. ^ "The Treaty of London, 1913". www.mtholyoke.edu (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 1 maj 1997. Marrë më 4 maj 2018.
 8. ^ Elsie, Robert (15 nëntor 2010). Historical Dictionary of Kosovo (në anglisht). Scarecrow Press. ISBN 9780810874831. Marrë më 4 maj 2018.
 9. ^ Strachan, Hew (2001) The First World War Volume 1: To Arms (pp. 46). Oxford University Press. Oxford. ISBN 0-19-926191-1
 10. ^ "Montenegrins' Effort to Prevent Annexation of Their Country to Serbia" (PDF). nytimes.com (në anglisht). Marrë më 4 maj 2018.
 11. ^ Hall, Richard C. (4 maj 2018). The Balkan Wars, 1912-1913: Prelude to the First World War (në anglisht). Routledge. ISBN 9780415229470. Marrë më 4 maj 2018.
 12. ^ History of Serbian railways at serbianrailways.com, retrieved 26-10-2018

Leximi më tejRedakto

Në gjuhë të tjeraRedakto

 • Bataković, Dušan T., red. (2005). Histoire du peuple serbe [History of the Serbian People] (në frëngjisht). Lausanne: L’Age d’Homme. ISBN 9782825119587.
 • Đurović, Arsen (2004). Modernizacija obrazovanja u Kraljevini Srbiji: 1905-1914 (në anglisht). Istorijski institut.
 • Kostić, Đorđe S. (2006). Dobro došli u Srbiju: Kraljevina Srbija u nemačkim vodičima za putnike; 1892-1914 (në anglisht). Evoluta.
 • Nikolić, Pavle (2001). Ustav Kraljevine Srbije (PDF) (në anglisht). Arkivuar nga origjinali (PDF) më 2 shkurt 2017. Marrë më 2 maj 2020.
 • Vucinich, Wayne S. (1954). "Serbia between East and West: the events of 1903-1908". X (në anglisht). Stanford University Press. 9.
 • Dokumenti o spoljnoj politici Kraljevine Srbije (në anglisht).

Lidhje të jashtmeRedakto

  Wikimedia Commons ka materiale multimediale në lidhje me: Mbretëria e Sërbisë