Serbia Jugore dhe Lindore ({serbisht: Јужна и источна Србија, romanizuar: Južna i istočna Srbija) është një nga pesë rajonet statistikore të Serbisë. Është gjithashtu një rajon statistikor i nivelit 2 sipas NUTS Evropian. Ai u formua në vitin 2010. Rajoni ka një popullsi gjithsej prej 1,563,916, sipas regjistrimit të vitit 2011.

Serbia Jugore dhe Lindore
Јужна и источна Србија
Južna i istočna Srbija
  Vendndodhja e Serbisë Jugore dhe Lindore në Serbi
  Vendndodhja e Serbisë Jugore dhe Lindore në Serbi
VendiFlamuri Serbia
U themeluamaj 2010
Qyteti më i madhNishi
Sipërfaqja
 • Gjithsej26.245 km2 (10.133 sq mi)
Sipërfaqja vendi2nd
Popullsia
 (2018)
 • GjithsejDecrease 1.505.732
 • Vendi4th (duke përjashtuar Kosovën)
Kombësia
(2011)
 • Serbët89.11%
 • Romët3.66%
 • Vllehët2.1%
 • Bullgarët0.99%
 • Të tjerë4.14%
Rrethet9
Vendbanimet1,973
IZHNJ (2019)0.797[2]
high · 3-të

Themelimi

Redakto

Në korrik 2009, parlamenti serb miratoi një ligj që e ndante Serbinë në shtatë rajone statistikore.[3] Fillimisht, u vendos që në territorin e rajonit aktual statistikor të Serbisë Jugore dhe Lindore të kishte dy rajone statistikore - Rajoni Lindor (serbisht: Источни регион, romanizuar: Istočni region) dhe Rajoni Jugor (serbisht: Јужни регион, romanizuar: Južni region). Megjithatë, në maj të vitit 2010, ligji u ndryshua, kështu që rajoni lindor dhe jugor u bashkuan në një rajon të vetëm statistikor të quajtur Serbia Jugore dhe Lindore.

Rrethet

Redakto

Rajoni statistikor i Serbisë Jugore dhe Lindore përbëhet nga 9 rrethe administrative:

Rrethi Sipërfaqja (km²) Popullsia
(regjistrimi 2011)
Kryeqyteti
administrativ
Podunavlje 1,250 199,395 Smedereva
Braničevo 3,865 183,625 Požarevac
Bor 3,510 124,992 Bor
Zaječar 3,623 119,967 Zajeçar
Nišava 2,727 376,319 Nishi
Pirot 2,761 92,479 Pirot
Toplica 2,229 91,754 Prokuplje
Jablanica 2,770 216,304 Leskoci
Pčinja 3,520 159,081 Vranja
Source: Zyra Statistikore e Serbisë

Ekonomia

Redakto

Rajoni Jugor dhe Lindor i Serbisë është më i varfëri në vend. Vetëm Bori dhe Zajeçari kanë PBB mbi mesataren kombëtare. Zonat e shkatërruara përfshijnë Babushnica, Bela Palanka, Bojnik, Bosilegrad, Vladičin Han, Golubac, Zhagubica, Kurshumlia, Kučevo, Lebane, Medvegja, Svrljig, Surdulica, Tërgovishte dhe Crna Trava.[4]

 
Qendra e Nishit, qendra financiare e Serbisë Juglindore

PBB-ja e rajonit në vitin 2017 ishte 6,640,000,000 €, ose 13.8% e PBB-së së Serbisë. GDP për frymë është €4,249.[5]

Qytetet dhe qytezat

Redakto

The largest cities and towns of the region are:

Qyteti ose qyteza[6] Popullsia e qytetit
(regjistrimi 2011)
Popullsia komunale

(regjistrimit 2011)

Nishi 187,544 260,237
Smedereva 64,175 108,209
Leskoci 60,288 144,206
Vranja 55,138 83,524
Požarevac 44,183 75,334
Pirot 38,785 57,928
Zajeçar 38,165 59,461
Bor 34,160 48,615
Prokuplje 27,333 44,419
Smederevska Palanka 23,601 50,284
Aleksinac 16,685 51,863
Velika Plana 16,088 40,902
 
Qendra e Leskocit
 
Ndërtesa e Universitetit, Nish

Demografia

Redakto

Sipas regjistrimit të popullsisë të vitit 2011, popullsia e Serbisë Jugore dhe Lindore është 1,563,916. Qyteti më i populluar është Nishi me rreth 260,000 banorë në zonën e metrosë. Qendra të tjera urbane janë Smedereva, Leskoci, Zajecar dhe Vranja me më shumë se 50,000 banorë që jetojnë në zonën e duhur të qytetit. Rajoni është prekur shumë nga shpopullimi. Situata më kritike është në komunat Gadžin Han, Crna Trava, Ražanj, Tërgovishte, si dhe Dimitrovgrad dhe Bosilegrad me popullsi bullgare. Shembulli i mirë i shpopullimit është Crna Trava që kishte 13,614 njerëz në vitin 1948, ndërsa në vitin 2011 u regjistruan vetëm 1,663 njerëz.[7]

Shqiptarët bojkotuan regjistrimin e vitit 2011. Vlerësohet se 50,000 shqiptarë jetojnë në komunat e Preshevës, Bujanocit dhe Medvegjës. Ata përbëjnë deri në 90% të popullsisë në Preshevë, 50% në Bujanoc dhe 15% në Medvegjë. Këto komuna kanë një natalitet pozitiv.

Sipas regjistrimit, vetëm Nishi kishte më shumë njerëz se në vitin 2002.

Transporti

Redakto

Korridori panevropian X kalon nëpër Podunavlje, Nishavë, Jabllanicë, Pçinjë dhe Pirot.

Ndërtimi i autostradës Nish-Merdare duhet të fillojë në pranverë të vitit 2020.[8]

Aeroporti Konstandini i Madh është një aeroport ndërkombëtar i vendosur në Nish. Ai lidh rajonin me qytete të rëndësishme evropiane si Berlini, Vjena, Lubjana, Roma, Salzburgu etj. Nishi është gjithashtu vendndodhja e degëzimit të Korridorit X me një degë që shkon në Sofje dhe një tjetër drejt Shkupit.

Referime

Redakto
  1. ^ "Региони у Републици Србији" (pdf). stat.gov.rs (në serbisht). Statistical Office of Serbia. 16 tetor 2019. Marrë më 16 tetor 2019.
  2. ^ "Sub-national HDI - Area Database - Global Data Lab". hdi.globaldatalab.org (në anglisht). Marrë më 2021-07-19.
  3. ^ "Uvedeno sedam statističkih regiona". B92.net (në serbisht). Marrë më 2021-03-02.
  4. ^ "23 devastated areas in Serbia". RTS (në serbisht). 19 korrik 2013.
  5. ^ "Regional GDP" (PDF) (në serbisht). 2016.
  6. ^ "Serbia: Regions, Districts and Major Cities - Population Statistics, Maps, Charts, Weather and Web Information". www.citypopulation.de (në anglisht). Marrë më 2021-03-02.
  7. ^ "SANU: Jug Srbije sve prazniji, potrebne sistemske promene". Južne vesti (në serbisht). 25 mars 2019.
  8. ^ "Nis-Prisitina in 2020". N1 (në serbisht). 12 shtator 2019. Arkivuar nga origjinali më 2 maj 2020. Marrë më 24 nëntor 2022.

Lidhje të jashtme

Redakto
  Commons: Southern and Eastern Serbia – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale