Vranjë (serbisht: Врање/Vranje) është qytet në Serbi dhe selia e komunës të Vranjës që gjendet në qarkun i Pçinjës. është qytet në pjesën jugore të Serbisë, kryeqendër i komunës së Vranjës.

Vranjë
Врање
Qytet
Vendndodhja
Vranjë is located in Serbia
Vranjë
Vranjë

Koordinatat: 42°33′22″V 21°54′1″L / 42.55611°V 21.90028°L / 42.55611; 21.90028

Administrimi
Shteti Flamuri Serbia
Qarku Pçinjë
Komuna Vranjë
Sipërfaqja dhe popullsia
Lartësia 508 m (m.n.d.)
Popullsia 55.138 banorë (2011)
Të dhëna të tjera
Vendasit Vranjan ose Vranjali
Zona Kohore ZKEQ (UTC+1)
Verore OVEQ (UTC+2)
Prefiksi (+381)
Targa VR
Koordinatat 42° 33′ 22″ Veri

21° 54′ 1″ Lindje

Vranje

DemografiaRedakto

StatistikatRedakto

Lëvizja e popullsisë gjat shek XIX

viti nr. I popullsisë Grafiku
1948 11252  
1953 13465
1961 17999
1971 18613
1981 44094
1991 51215
2002 55502

HistoriaRedakto

Emri ngjan te jete i prejardhur nga dialekti verior i shqipes, nga i vranët.

Lidhje të jashtmeRedakto