Vranja

Vranjë (serbisht: Врање/Vranje) është qytet në Serbi dhe selia e komunës të Vranjës që gjendet në qarkun i Pçinjës. është qytet në pjesën jugore të Serbisë, kryeqendër i komunës së Vranjës.

Vranjë
Qytet
Pamje nga Vranjë
Pamje nga Vranjë
Popullsia
 • Gjithsej55,138
Emri i banorëveVranjan ose Vranjali
Vranje

Demografia

Redakto

Statistikat

Redakto

Lëvizja e popullsisë gjat shek XIX

viti nr. I popullsisë Grafiku
1948 11252  
1953 13465
1961 17999
1971 18613
1981 44094
1991 51215
2002 55502

Historia

Redakto

Emri ngjan te jete i prejardhur nga dialekti verior i shqipes, nga i vranët. Sipas serbët: Име овог града потиче од речи врана - пошто вране лете на југ, а град се налази на југу Србије. 🇷🇸🦅

Lidhje të jashtme

Redakto