Wikidata

projekti i bazës së të dhënave me njohuri të lira i hostuar nga Wikimedia dhe redaktuar nga vullnetarët

Wikidata është një bazë e njohurive e hapur dhe e lirë e cila mund të lexohet dhe shkruhet  që drejtohet nga Fondacioni Wikimedia. Synon të sigurojë një burim të përbashkët të të dhënave të cilat mund të përdoren nga projektet e Wikimedias si Wikipedia,[2] dhe nga çdokush tjetër, nën një licencë të domenit publik. Kjo është e ngjashme me mënyrën se si Wikimedia Commons siguron ruajtje e skedarëve mediatik dhe qasja në ato skedarë për të gjitha projektet Wikimedias, dhe të cilat gjithashtu janë lirisht të disponueshme për ripërdorim. Wikidata është mundësuar nga softueri Wikibase.[3]

Wikidata
Wikidata-logo-en.svg
Wikidata.png
Main page of Wikidata
Webfaqja www.wikidata.org
Komercial Jo
Tipi i faqes
Regjistrim Opsionale
Gjuha(t) e gjendshme Shumë-gjuhësore
Pronari Fondacioni Wikimedia
Krijuar nga Komuniteti i Wikimedias
Lëshuar më Tetor 29, 2012; 8 vite më parë (2012-10-29)
Alexa rank Negative increase 15,264 (April 2017)[1]

KonceptiRedakto

Historia e zhvillimitRedakto

ReferimetRedakto

  1. ^ "Wikidata.org Site Info". Alexa Internet. Marrë më 2017-04-13. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Data Revolution for Wikipedia". Wikimedia Deutschland. 30 mars 2012. Arkivuar nga origjinali origjinali më 11 shtator 2012. Marrë më shtator 11, 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Wikibase — Home". Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtmeRedakto