Hape menynë kryesore

Worcester (Uster) është një qytet prej me shume se 250.000 banorë në pjesën qendrore të Shtetit Federal Massachusetts ne Verilindje te SHBA. Ne vitin 2005 të paktën 20.000 emigrantë nga Shqipëria jetojnë dhe punojnë në Worcester.

Worcester
Qytet
noform
Stema_figura
Faqja Zyrtare Web faqja

Përmbajtja

HistoriaRedakto

GjeografiaRedakto

Worcester është qendra administrative e Worcester County (Rrethi i Worcester) që shtrihet në pjesën qendrore të shtetit Massachusetts. Worcester është qyteti i dytë më i madh në MA pas Boston, një qendër që në të ardhmen e afërt pritet të shijojë një rritje në ekonominë lokale.

DemografiaRedakto

Worcester ka një përbërje të përzierë të popullsisë ku shqiptarët përbëjnë një copëz të konsiderueshme, diku midis 6-8 %. Virtualisht të gjithë qytetarët e Worcester kanë pasur të bëjnë me shqiptarë në situata të ndryshme, pasi shqiptarët kanë emigruar këtu që në fillimet e shekullit të XX. Fan Noli gjatë rinisë së tij ka jetuar edhe në Worcester.

Vala e dytë e emigrantëve shqiptarë në Worcester filloi nga fillimvitet 90 dhe vazhdo akoma edhe sot me një fluks të reduktuar disi. Shumë prej të ardhurve të rinj në Worcester janë familjarë të mërgimtarëve të dikurshëm, që fituan status prej Qytetarisë Amerikane të gjyshërve. këta janë kryesisht nga qyteti dhe rrethinat e Korçës. megjithatë në Worcester gjen shqiptarë nga të gjitha rrethet e vendit tonë.

EkonomiaRedakto

KulturaRedakto

 
Kisha Ortodokse Shqiptare në Worcester

Gazeta e qytetit mban titullin Telegram & Gazette.

ShqiptarëtRedakto

Një numër i konsiderueshëm botimesh shqip, libra të rinj të sapobotuar në Tiranë, revistat JETA, Klan, mund të gjenden në Bibliotekën publike të qytetit.

PolitikaRedakto

Shiko edhe këtëRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto