Xhamia e Fatihut

monument kulturor në Shqipëri

Xhamia e Fatihut (turqisht: Fatih Camii), e njohur edhe si Xhamia e vogël ose Xhamia e vjetër është një xhami në qytetin bregdetar të Durrësit, Shqipëri.

Xhamia e Fatihut
Xhamia e Fatihut.jpg
Xhamia e Fatihut (2015)
Lloji Arkitekture
Vendndodhja Durrës, Durrës, Shqipëri
Koordinatat 41°18′40″V 19°26′45″L / 41.311153°V 19.445794°L / 41.311153; 19.445794Koordinatat: 41°18′40″V 19°26′45″L / 41.311153°V 19.445794°L / 41.311153; 19.445794
Ndërtuar Shek. XVI
Organi drejtues DRKK Durrës
Emri zyrtar: Monument i trashëgimisë kulturore
Lloji Nën mbrojtje
Kriteret I
Përcaktuar 1886, 10.06.1973
Nr. i referencës DR028
Tipologjia Xhami
Xhamia e Fatihut is located in Shqipëria
Xhamia e Fatihut
Xhamia e Fatihut në hartë

Xhamia Fatih është ndërtuar mes viteve 1502–1503 dhe është emërtuar sipas pushtuesit të Konstandinopojës, sulltan Mehmet Fatihut. Sipas grekët, xhamia është ndërtuar mbi rrënojat e një bazilike. Nga kjo bazilikë ruhen pak mure me tulla, pjesërisht arkada veriore dhe muri perëndimor i rindërtuar me teknikën e Kluasonazhit që i takon Shek. XIII- XIV. Xhamia e Fatihut është një nga xhamitë më të vjetra të vendit tonë, ndërsa sot shfrytëzohet nga Komuniteti Mysliman i Shqipërisë (KMSh). Mori statusin monument i trashëgimisë kulturore në vitin 1973.

Shiko edheRedakto

Lidhje të jashtëmeRedakto

  Commons: Fatih Mosque in Durrës – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

ReferimetRedakto