Xhemal Gyrsel (Turqisht: Cemal Gürsel [dʒeˈmal ɟyɾˈsæl]; 13 tetor 1895 - 14 shtator 1966) ishte oficer i Ushtrisë Turke dhe presidenti i katërt i Turqisë.

Cemal Gürsel
Gursel and Norstad.jpg
Presidenti i 4-të i Turqisë
27 maj 1960 – 28 mars 1966
Paraardhësi: Celâl Bayar
Pasardhësi: Cevdet Sunay
Kryeminstri i 10-të i Turqisë
27 maj 1960 – 27 tetor 1961
Paraardhësi: Adnan Menderes
Pasardhësi: Fahrettin Özdilek
Komandant i Ushtrisë Turke
21 gusht 1958 – 2 qershor 1960
Paraardhësi: Mustafa Rüştü Erdelhun
Pasardhësi: Xhevdet Sunaj
Të dhënat personale
Lindi më: 13 tetor 1895
Lindi në: Erzurum, Perandoria Osmane
Vdiq më: 14 shtator 1966
Vdiq në: Ankaraja, Turqi
Partia politike: I pavarur
Bashkëshortja Melahat Gürsel
(m.1927)
Fëmijë 1

Ai u martua me Melahat Gürsel më 1927, vajza e kryeinxhinierit në luftanije osmane Hamidiye. Ata kishin një djalë Ödemir dhe adoptuan një vajzë Türkan.[1]

ReferimetRedakto

  1. ^ "Çankaya'nın First Lady'leri". Hürriyet (në turqisht). 15 prill 2007. Marrë më 14 shkurt 2019.