John Steinbeck

shkrimtar amerikan
(Përcjellë nga Xhon Stajnbek)

John Steinbeck (lindur më 27 shkurt 1902New York, 20 dhjetor 1968) ishte romansier dhe novelist amerikan.

John Steinbeck Nobel prize medal.svg
John Steinbeck 1962.jpg
U lind më27 shkurt 1902
New York, SHBA
Vdiq më20 dhjetor 1968
New York, SHBA
KombësiaAmerikan

Krijimtaria letrareRedakto

John Steinbeck ka pasqyruar jetën e të eksploatuarëve në kohë krize në vitet e 1930-ashekullit 20. Temat bazë janë jeta e njerëzve që bredhnin rrugëve, e fshatarëve, rinisë dhe grevistëve a në vepra dominon natyralizmi dhe humori.

Është fitues i Çmimit Nobel për Letërsi për vitin 1962.

Veprat kryesoreRedakto

  • Tortilla Flat (1935)
  • "Njerëz dhe Minj" (Of Mice and Men, 1937)
  • "Vilet e Zemërimit" (The Grapes of Wrath, 1939)
  • The Pearl (1947)
  • "Në Lindje të Edenit" (East of Eden, 1952)
  • Travels with Charley (1962)

Lidhje të jashtmeRedakto

Projekte të tjeraRedakto

  Commons: John Steinbeck – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale