Çmimi "Kadare", i krijuar më 2015, është çmim letrar i përvitshëm që i ndahet një vepre letrare të një shkrimtari shqiptar. Fituesi shpërblehet me një shumë prej 10.000€.[1]

Lista e fituesveRedakto

Viti Autori Titulli Zhanri Shteti
2015 Rudolf Marku[2] Tri divorcet e zotit Viktor N. Roman   Britania e Madhe
2016 Shkëlqim Çela[3] Embriologji Novela   SHBA
2017 Musa Ramadani[4] Profeti nga Praga Roman   Kosovë
2018 Virgjil Muçi[5] Piramida e shpirtrave Roman   Shqipëria

NominimetRedakto

2017Redakto

Fituesi

Çmimi iu nda Musa Ramadanit me motivacionin: " me “Profeti nga Praga” ka sjellë një roman të veçantë si për nga forma, ashtu dhe nga përmbajtja. Duke qenë i strukturuar në tregime të lidhura fort me njëra-tjetrën, “Profeti nga Praga” shpërfaqet si një mozaik rrëfimesh dhe kolazh teknikash narrative, një roman për letërsinë si tekst kënaqësie dhe akt përjetësie, ku krijuesi shpaloset si një libër i hapur ndaj konteksteve dhe konotimeve të ndryshme".[4]

Juria[6]
 • Bashkim Shehu
 • Agim Baçi
 • Ylljet Aliçka
 • Ledia Dushi
 • Mirela Oktrova
Kandidaturat (lista e ngushtë)[6]

Ky çmim u nda më 28 maj 2017, gjatë Ditëve Letrare të Ramzës nga ish-ministri francez i kulturës, Frederic Miterrand.[4]

2016Redakto

Fituesi
Juria[7]
 • Agim Baçi
 • Preç Zogaj
 • Diana Çuli
 • Ylljet Aliçka
 • Gilman Bakalli
 • Rudolf Marku
 • Alfred Lela
Kandidaturat (lista e ngushtë)

2015Redakto

Fituesi
 • Rudolf Marku për veprën “Tri divorcet e zotit Viktor N.
Juria[8]
 • Artur Zheji (kryetar jurie)
 • Gilman Bakalli
 • Gentian Çoçoli
 • Ylljet Aliçka
 • Alfred Lela
 • Preç Zogaj
 • Virgjil Muçi
Kandidaturat (lista e ngushtë)

Arti Lushi, Eliona Gjergo, Gazmend Krasniqi, Ilir Bezhani, Primo Shllaku, Shkëlqim Çela, Zija Çela, Shefqet Tigani dhe Rudolf Marku

ReferimetRedakto

 1. ^ GazetaExpress (18 shtator 2015). "Shpallet Çmimi Kadare, 10 mijë euro për fituesin". Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Rudolf Marku, fitues i Çmimit Kadare". 10 nëntor 2015. Arkivuar nga origjinali origjinali më 7 nëntor 2017. Marrë më 15 shtator 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "ÇMIMI "KADARE": SHKËLQIM ÇELA SHPALLET FITUES I EDICIONIT TË DYTË". Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]
 4. ^ a b c "Shpallja e "Çmimit Kadare"". Gazeta MAPO. 28 maj 2017. Arkivuar nga origjinali origjinali më 7 nëntor 2017. Marrë më 23 janar 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Virgjil Muçi merr trofeun e çmimit Kadare". 8 qershor 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ a b "'Çmimi Kadare'/ Përzgjidhen finalistët, ja kur shpallet fituesi". Gazeta MAPO. 16 maj 2017. Marrë më 23 janar 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "Çmimi Kadare 2015: Londo dhe Bekteshi në konkurrim". Gazeta MAPO. 16 prill 2016. Marrë më 23 janar 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "Rudolf Marku, fitues i Çmimit Kadare". Gazeta MAPO. 10 nëntor 2015. Marrë më 23 janar 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)