F1 Bahrain - 2006
Statistikat
Gara e 1 nga 18 në vitin 2006.
Data 12 mars, 2006
Vendi Bahrain International Circuit
Sakhir, Bahrain
Drejtimi Paisje permanente garuese
3.37 mi / 5.42 km
Distanca 57 xhiro, 191.530 mi / 308.238 km
Moti i mirë
Pol pozita
Piloti Gjermania Michael Schumacher Ferrari
Koha 1:31.431
Xhiro më e shpejtë
Piloti Gjermania Nico Rosberg Williams-Cosworth
Koha 1:32.406 (42)
Podiumi
I pari Spanja Fernando Alonso Renault
I dyti Gjermania Michael Schumacher Ferrari
I treti Finlanda Kimi Räikkönen McLaren-Mercedes


Çmimi i parë në Formula 1 për sezonin 2006 ishte për garën e mbajtur në Bahrain mbajtur më 12 mars të viti 2006Bahrain International Circuit dhe gara e tretë e mbajtur në Bahrain.

Kjo paraqet garën e parë nga 18 gjithsej në këtë sezonë.

Kualifikimet

Redakto

Kualifikimet u mbajtën sipas rregullave të reja të viti 2006 të Formula 1 garave, ku kualifikimi është ndare në tre pjesë eliminuese. Në pjesën e parë dolën jasht Kimi Räikkönen dhe Ralf Schumacher. Në rundin e dytë kishte disa befasi, e që në rundin e tretë të dy pilotët e Ferrarit të radhiten në dy pozitat e para.

Që në rrethin e parë Fernando Alonso vendoset nga pozita e katërt në start në pozitën e dytë për ti bër shtypje pilotit gjerman të ekipit të ferrarit Michael Schumacher. Për një kohë garën e udhëhoqi dhe Giancarlo Fisichella gjersa në xhiron 21 pësoi dëmtime për ta lëshuar garën në tërësi.

Kimi Räikkönen nga pozita e fundit, e arritur në kualifikime, arriti të kalojë dhe të ngjitet në pozitë të lartë që në fund të kualifikohet si i treti në këtë garë pas Michael Schumacher i cili ishte zbritur në pozitën e dytë nga Fernando Alonso i cili nga kjo garë këtë sezon u nda si fitues.

Rezultatet e kualifikimit

Redakto
KUALIFIKIMET
Pozita Vendi Emri Ekipi Pjesa e parë Pjesa e dytë Pjesa e tretë
1   Michael Schumacher Ferrari 1:31.431 1:32.025 1:33.310
2   Felipe Massa Ferrari 1:31.478 1:32.014 1:33.579
3   Jenson Button Honda 1:31.549 1:32.025 1:32.603
4   Fernando Alonso Renault 1:31.702 1:31.215 1:32.433
5   Juan Pablo Montoya McLaren 1:32.164 1:31.487 1:33.233
6   Rubens Barrichello Honda 1:32.579 1:32.322 1:33.922
7   Mark Webber Williams 1:33.006 1:32.309 1:33.454
8   Christian Klien RBR 1:33.112 1:32.106 1:34.308
9   Giancarlo Fisichella Renault 1:33.496 1:31.831 1:32.934
10   Nick Heidfeld Sauber 1:33.926 1:31.958 1:33.374
11   Jacques Villeneuve Sauber 1:32.456 1:33.882
12   Nico Rosberg Williams 1:32.620 1:32.945
13   David Coulthard RBR 1:32.850 1:33.678
14   Jarno Trulli Toyota 1:33.066 1:33.987
15   Vitantonio Liuzzi STR 1:33.416 1:34.439
16   Scott Speed STR 1:34.606 1:33.995
17   Ralf Schumacher Toyota 1:34.702
18   Christijan Albers MF1 Racing 1:35.724
19   Tiago Monteiro MF1 Racing 1:35.900
20   Takuma Sato Aguri 1:37.411
21   Yuji Ide Aguri 1:40.270
22   Kimi Räikkönen McLaren pa kohë

Rezultatet e garës

Redakto
Pozita Numri Piloti Ekipi Xhiro Koha/Dalja Lëvizje Pikë
1 1   Fernando Alonso Renault 57 1'29:46.205 4 10
2 5   Michael Schumacher Ferrari 57 +1.2 1 8
3 3   Kimi Räikkönen McLaren Mercedes 57 +19.3 22 6
4 12   Jenson Button Honda 57 +19.9 3 5
5 4   Juan Pablo Montoya McLaren Mercedes 57 +37.0 5 4
6 9   Mark Webber Williams Cosworth 57 +41.9 7 3
7 10   Nico Rosberg Williams Cosworth 57 +1:03.0 12 2
8 15   Christian Klien RBR Ferrari 57 +1:06.7 8 1
9 6   Felipe Massa Ferrari 57 +1:09.9 2
10 14   David Coulthard RBR Ferrari 57 +1:15.5 13
11 20   Vitantonio Liuzzi STR Cosworth 57 +1:25.9 15
12 16   Nick Heidfeld Sauber BMW 56 +1 Lap 10
13 21   Scott Speed STR Cosworth 56 +1 Lap 16
14 7   Ralf Schumacher Toyota 56 +1 Lap 17
15 11   Rubens Barrichello Honda 56 +1 Lap 6
16 8   Jarno Trulli Toyota 56 +1 Lap 14
17 18   Tiago Monteiro MF1 Racing 55 +2 Laps 19
18 22   Takuma Sato Aguri Honda 53 +4 Laps 20
Ret 23   Yuji Ide Aguri Honda 35 Mekanik 21
Ret 17   Jacques Villeneuve Sauber BMW 29 Motori 11
Ret 2   Giancarlo Fisichella Renault 21 Hidrauliku 9
Ret 19   Christijan Albers MF1 Racing 0 Dalje 18

Shih edhe këtë

Redakto
FORMULA NJË PËR VITIN 2006
Garat Bahrain | Malajzi | Australi | San Marino | Evropë | Spanjë | Monako | Angli | Kanada | Shtetet e Bashkuara | Francë | Gjermani | Hungari | Turqi | Itali | Kinë | Japoni | Brazil
Pilotët Alonso | Schumacher | Massa | Fisichella | Räikkönen | Button | Barrichello | Montoya | Heidfeld | Schumacher | de la Rosa | Trulli | Coulthard | Webber | Villeneuve | Kubica | Rosberg | Klien | Liuzzi | Speed | Monteiro | Albers | Sato | Doornbos | Ide | Yamamoto | Montagny
Konstruktorët Renault | Ferrari | McLaren | Honda | BMW Sauber | Toyota | Red Bull | Williams | Toro Rosso | Midland F1 | Super Aguri

Lidhje të jashtme

Redakto