Kampionati Botëror i Formula Një 2006

Formula 1 kampionati i vitit 2006 ishte kampionati i 57të botërorë në Formula 1, organizuar nga FIA.


Formula 12006
Kampion:

Sezoni i kaluar - Sezoni i ardhshëm
Gara kampionale 18
Piloti kampion Fernando Alonso
Ekipi kampion Renault
Koment:
Përdorimi i stampës
Fernando Alonso - kampion botërorë në Formula 1 për vitin 2006

Garimet

Redakto

Kampionati botërorë në Formula 1 filloi më 12 mars me garën e mbajtur në Bahrain dhe përfundoi më 22 tetor me garën e mbajtur në Brazil duke rrumbullaksuar gjithsej 18 gara në këtë kampionat. Ky kampionat do të mbahet mend nga disa elemente një nga ato është përmbyllja e karrierës në Formula 1 nga ana e pilotit, kampionit të shtatë fishtë botërorë në këtë sport Michael Schumacher. Në këtë kampionat veçohen Michael Schumacher dhe Fernando Alonso me nga shtatë fitore, por Fernando Alonso arrinë të bëhet për herë të dytë në karrierën e tijë kampion botërorë duke arritur 134 pikë duke e lënë prapa tijë Shumin me 121 pikë. Garën e instruktorëve e fiton Renault F1 me vetëm 5 pikë diferencë nga Scuderia Ferrari. Sezoni u përqendrua rreth rivalitetit mes Alonsos dhe Shumakerit, ku secili fitoi nga shtatë gara. Pilotët e Renosë dhe Ferrarit dominuan dhe fituan në të gjitha garat përveç njërës, dhe 4 vendet e dyta të cilat nuk u arritën nga këto dy skuadra, u arritën nga McLaren Mercedes. Gjatë këtij sezoni, për herë të parë që nga viti 1956 asnjë skuadër Britanike nuk arriti të fitonte gara dhe si në 1956-ën, vetëm skuadra prodhuesish automobilistikë fituan të gjitha garat e sezonit. http://en.wikipedia.org/wiki/2006_Formula_One_season

Përmbledhja e sezonit

Redakto

Renault dhe Fernando Alonso kryesuan fillimisht në kampionatet e konstruktorëve dhe pilotëve respektivisht. Kampioni i botës në fuqi arriti të fitojë (përfshirë këtu dhe katër fitore rradhazi) në Bahrein, Australi, Spanjë, Monako, Britani dhe Kanada në gjysmën e parë të sezonit. Shoku i tij i skuadrës Giancarlo Fisichella fitoi për herë të tretë në karrierën e tij në garën e Malajzisë. Në garën e Malajzisë u hapën diskutime dhe u aludua se disa skuadra përdornin "krahë aerodinamikë të lëvisshëm" të jashtëligjshëm, të cilët përmirësonin shpejtësinë maksimale. Në garën e ardhshme u bënë ndryshime në rregullore përsa i përket këtyre krahëve. Pas një sezoni katastrofik në vitin 2005 dhe një fillimi të dobët në sezonin 2006, Michael Schumacher fitoi gara të njëpasnjëshme në Imola dhe Nürburgring. Gjatë xhiros së fundit të provave të tij kualifikuese në çmimin e madh të Monakos, Shumaker ndaloi tek kthesa La Rascasse, duke sjellë flamujt e verdhë dhe në këtë mënyrë pilotët e tjerë nuk mund të kalonin atje me shpejtësi maksimale. Pas mbylljes së provave pati menjëherë ankesa nga skuadrat e tjera të cilat pretendonin se ishte një lëvizje e qëllimshme nga ana e Shumakerit në mënyrë që të siguronte që ai të nisej nga pole position-Xhiroja e shpejtë e Alonsos që u prish nga flamujt e verdhë mund ta kishte mundur kohën më të shpejtë të Shumakerit-në fund të sektorit të dytë Alonso ishte mbi dy të dhjetat më i shpejtë se Shumaker dhe koha e tij përfundimtare ishte vetëm 0.064 sekonda më e ngadaltë se koha e Shumakerit. Megjithëse Shumakeri këmbënguli se pati një bllokim frenash tek ajo kthesë, komisarët e garës deklaruan, "Ne nuk na mbetet asnjë zgjidhje veçse të arrijmë në përfundimin se piloti e ndaloi qëllimisht makinën e tij në pistë." Penaliteti që iu dha Shumakerit ishte anullimi i të gjithë kohëve kualifikuese që ai kishte vendosur, duke e zbritur atë në vend të 22-të në rradhën e nisjes. Ai zgjodhi që të niset nga bokset dhe e përfundoi garën në vendin e pestë, pasi një aksident gjatë garës, detyroi makinën e sigurisë të futet në pistë. Gjithsesi futja e makinës së sigurisë në pistë më shumë e dëmtoi Shumakerin sepse ai ishte i fundit që udhëheqësi i garës, Alonso kishte dopjuar dhe sipas rregullores së FIA-s për vitin 2006, atij nuk i lejohej të hynte në xhiro të plotë gjatë qëndrimit të makinës së sigurisë. Kjo do thotë se ai ishte pothuajse një xhiro të plotë pas vendit të tretë që mbahej nga Kulthard dhe vendit të katërt që mbahej nga Barrikelo në momentin e rinisjes së garës. Por nga fundi i garës ai po i afrohej kërcënueshëm atyre për t'i parakaluar; duke e përfunduar garën në pak se dy sekonda në distancë nga një vend në podium. Në çmimin e madh të Britanisë, Alonnso u bë piloti i parë spanjoll dhe piloti më i ri në moshë (24 vjeç dhe 317 ditë) që fitoi një garë nga vendi i parë në nisje dhe që arrin të vendosë xhiron më të shpejtë, duke kryesuar në çdo xhiro përveç njërit. Shumaker fitoi çmimin e madh të Shteteve të Bashkuara, fitorja e katërt rradhazi e tij në Indianapolis dhe e pesta në karrierën e tij në këtë pistë, dhe gjithashtu çmimin e madh të Francës. FIA vendosi që sistemi "Mass Damper" i përdorur nga Renoja deri në ato momente nuk i plotësonte kriteret e rregullores teknike, dhe ky sistem u përjashtua-vendimi do hapte polemika pasi vetë FIA e kishte autorizuar përdorimin e tij kur ishte konsultuar për të gjatë proçesit që Renoja po zhvillonte këtë sistem. Efekti që pati përjashtimi i këtij sistemi u pa qartësisht që në garën e ardhshme ku Renoja mezi arriti të merrte pikë. Shumaker fitoi gjithashtu çmimin e madh të Gjermanisë në Hokenhajm, ndërsa Alonso e përfundoi garën në vendin e pestë. Jenson Button arriti fitoren e tij të parë në Formula Një, në çmimin e madh të Hungarisë. Alonso pati një problem mekanik gjatë fundit të garës ndërkohë që po e kryesonte atë, ndërsa majkëll Shumaker u tërhoq nga gara pas një përplasjeje me Nick Heidfeld. Gjithsesi Shumaker u ngjit në vendin e tetë në përfundimin e garës(fillimisht ishte klasifikuar në vendin e nëntë pavarësisht se u tërhoq tre xhiro para përfundimit të garës) sepse debutimi i Robert Kubica përfundoi me skualifikim nga gara. Piloti polak kishte përfunduar i shtati në garë me makinën e tij BMV.

Ekipet dhe garuesit

Redakto

Më poshtë janë paraqitur ekipet dhe pjesmarrësit në garat e kampionatit botërorë të vitit 2006.

Ekipi Shasia Motori Gomat Nr. Piloti Nr. Piloti i tretë Pilotët testues
  Renault R26 Renault RS26 2.4 V8 M 1   Fernando Alonso n/a   Heikki Kovalainen
  José María López
  Nelson Piquet Jr
2   Giancarlo Fisichella
  McLaren MP4-21 Mercedes FO 108S 2.4 V8 M 3   Kimi Räikkönen n/a   Pedro de la Rosa

  Gary Paffett
  Lewis Hamilton

4   Juan Pablo Montoya
  Pedro de la Rosa
  Ferrari 248 F1 Ferrari 056 2.4 V8 B 5   Michael Schumacher n/a   Luca Badoer

  Marc Gené

6   Felipe Massa
  Toyota TF106
TF106B 1
Toyota RVX-06 2.4 V8 B 7   Ralf Schumacher n/a   Ricardo Zonta

  Olivier Panis

8   Jarno Trulli
  Williams FW28 Cosworth CA2006 2.4
V8 4 Serie
B 9   Mark Webber 35   Alexander Wurz   Narain Karthikeyan
10   Nico Rosberg
  Honda RA106 Honda RA806E 2.4 V8 M 11   Rubens Barrichello 36   Anthony Davidson   James Rossiter
12   Jenson Button
  Red Bull RB2 Ferrari 056 2.4 V8 M 14   David Coulthard 37   Robert Doornbos
  Michael Ammermüller
none
15   Christian Klien
  Robert Doornbos
  BMW Sauber F1.06 BMW P86 2.4 V8 M 16   Nick Heidfeld 38   Robert Kubica
  Sebastian Vettel
none
17   Jacques Villeneuve
  Robert Kubica
  Midland

  Spyker
M16 Toyota RVX-06 2.4 V8 B 18   Tiago Monteiro 39   Markus Winkelhock
  Giorgio Mondini
  Adrian Sutil
  Alexandre Prémat
  Ernesto Viso
  Roman Rusinov
  Fabrizio del Monte
  Adrian Valles
  Ronnie Quintarelli
19   Christijan Albers
  Toro Rosso STR01 Cosworth TJ2006 3.0 V10 14 Series M 20   Vitantonio Liuzzi 40   Neel Jani none
21   Scott Speed
  Super Aguri SA05
SA06
Honda RA806E 2.4 V8 B 22   Takuma Sato 41   Franck Montagny
  Sakon Yamamoto
  Yuji Ide
23   Yuji Ide
  Franck Montagny
  Sakon Yamamoto

Rezultatet e garimeve

Redakto

Fituesit e garave

Redakto
Xhiro Çmimi Organizuesi Qarku Data Piloti Fitues Ekipi Fitues
1   F1 Bahrain - 2006   F1 Bahrain Bahrain International Circuit 12 mars   Fernando Alonso   Renault
2   F1 Malajzia - 2006   F1 Malajzia Sepang International Circuit 19 mars   Giancarlo Fisichella   Renault
3   F1 Australia - 2006   F1 Australia Albert Park 2 prill   Fernando Alonso   Renault
4   F1 San Marino - 2006   F1 San Marino Autodromo Enzo e Dino Ferrari 23 prill   Michael Schumacher   Ferrari
5 Stampa:Country data Europe F1 Evropa - 2006 Stampa:Country data Europe F1 Evropa Nürburgring 7 maj   Michael Schumacher   Ferrari
6   F1 Spanja - 2006   F1 Spanja Circuit de Catalunya 14 maj   Fernando Alonso   Renault
7   F1 Monako 2006   F1 Monako Circuit de Monaco 28 maj   Fernando Alonso   Renault
8   F1 Anglia 2006   F1 Anglia Silverstone Circuit 11 qershor   Fernando Alonso   Renault
9   F1 Kanada - 2006   F1 Kanada Gilles Villeneuve Circuit 25 qershor   Fernando Alonso   Renault
10   F1 SHBA - 2006   F1 SHBA Indianapolis Motor Speedway 2 korrik   Michael Schumacher   Ferrari
11   F1 Franca - 2006   F1 Franca Circuit de Nevers Magny-Cours 16 korrik   Michael Schumacher   Ferrari
12   F1 Gjermania - 2006   F1 Gjermania Hockenheimring 30 korrik   Michael Schumacher   Ferrari
13   F1 Hungaria - 2006   F1 Hungaria Hungaroring 6 gusht   Jenson Button   Honda
14   F1 Turqia - 2006   F1 Turqia Istanbul Park 27 gusht   Felipe Massa   Ferrari
15   F1 Italia - 2006   F1 Italia Autodromo Nazionale Monza 10 shtator   Michael Schumacher   Ferrari
16   F1 Kina - 2006   F1 Kina Shanghai International Circuit 1 tetor   Michael Schumacher   Ferrari
17   F1 Japonia - 2006   F1 Japonia Suzuka Circuit 8 tetor   Fernando Alonso   Renault
18   F1 Brazili - 2006   F1 Brazili Autódromo José Carlos Pace 22 tetor   Felipe Massa   Ferrari

Radhitja në garime

Redakto
Numri Piloti BHR   MYS   AUS   SMR   EUR Stampa:Country data Europe ESP   MCO   GBR   CAN   USA   FRA   DEU   HUN   TUR   ITA   CHN   JPN   BRA   Pikë
1   Alonso 1 2 1 2 2 1 1 1 1 5 2 5 Ret 2 Ret 2 1 2 134
2   M. Schumacher 2 6 Ret 1 1 2 5 2 2 1 1 1 8* 3 1 1 Ret 4 121
3   Massa 9 5 Ret 4 3 4 9 5 5 2 3 2 7 1 9 Ret 2 1 80
4   Fisichella Ret 1 5 8 6 3 6 4 4 3 6 6 Ret 6 4 3 3 6 72
5   Räikkönen 3 Ret 2 5 4 5 Ret 3 3 Ret 5 3 Ret Ret 2 Ret 5 5 65
6   Button 4 3 10 7 Ret 6 11 Ret 9 Ret Ret 4 1 4 5 4 4 3 56
7   Barrichello 15 10 7 10 5 7 4 10 Ret 6 Ret Ret 4 8 6 6 12 7 30
8   Montoya 5 4 Ret 3 Ret Ret 2 6 Ret Ret 26
9   Heidfeld 12 Ret 4 13 10 8 7 7 7 Ret 8 Ret 3 14 8 7 8 17 23
10   R. Schumacher 14 8 3 9 Ret Ret 8 Ret Ret Ret 4 9 6 7 15 Ret 7 Ret 20
11   de la Rosa 7 Ret 2 5 Ret 5 11 8 19
12   Trulli 16 9 Ret Ret 9 10 17 11 6 4 Ret 7 12 9 7 Ret 6 Ret 15
13   Coulthard 10 Ret 8 Ret Ret 14 3 12 8 7 9 11 5 15 12 9 Ret Ret 14
14   Webber 6 Ret Ret 6 Ret 9 Ret Ret 12 Ret Ret Ret Ret 10 10 8 Ret Ret 7
15   Villeneuve Ret 7 6 12 8 12 14 8 Ret Ret 11 Ret 7
16   Kubica DSQ 12 3 13 9 9 6
17   Rosberg 7 Ret Ret 11 7 11 Ret 9 Ret 9 14 Ret Ret Ret Ret 11 10 Ret 4
18   Klien 8 Ret Ret Ret Ret 13 Ret 14 11 Ret 12 8 Ret 11 11 2
19   Liuzzi 11 11 Ret 14 Ret 15 10 13 13 8 13 10 Ret Ret 14 10 14 13 1
20   Speed 13 Ret 9 15 11 Ret 13 Ret 10 Ret 10 12 11 13 13 14 18 11 0
21   Monteiro 17 13 Ret 16 12 16 15 16 14 Ret Ret DSQ 9 Ret Ret Ret 16 15 0
22   Albers Ret 12 11 Ret 13 Ret 12 15 Ret Ret 15 DSQ 10 Ret 17 15 Ret 14 0
23   Sato 18 14 12 Ret Ret 17 Ret 17 15 Ret Ret Ret 13 NC 16 DSQ 15 10 0
24   Doornbos 12 13 12 0
25   Ide Ret Ret 13 Ret 0
26   Yamamoto Ret Ret Ret Ret 16 17 16 0
27   Montagny Ret Ret 16 18 Ret Ret 16 0
Nr. Pilot BHR   MYS   AUS   SMR   EUR Stampa:Country data Europe ESP   MCO   GBR   CAN   USA   FRA   DEU   HUN   TUR   ITA   CHN   JPN   BRA   Pikë
Ngjyra / Rezultatet
Fitues
i dyti
i treti
Mbaroi, me pikë
Mbaroi, pa pikë
Nuk mbaroi (Ret)
Nuk u kualifikua (DNQ)
Diskualifikim (DSQ)
S'ka marr pjesë /
përjashtuar (Ex)

Pilotët

Redakto
 
Ferrari
Nr. Piloti Ekipi Gara Fitore Podiume Pol Pozita Xhiro Sh. Pikë
1   Fernando Alonso   Renault 18 7 14 6 5 134
2   Michael Schumacher   Ferrari 18 7 12 4 7 121
3   Felipe Massa   Ferrari 18 2 7 3 2 80
4   Giancarlo Fisichella   Renault 18 1 5 1 0 72
5   Kimi Räikkönen   McLaren Mercedes 18 0 6 3 3 65
6   Jenson Button   Honda 18 1 3 1 0 56
7   Rubens Barrichello   Honda 18 0 0 0 0 30
8   Juan Pablo Montoya   McLaren Mercedes 10 0 2 0 0 26
9   Nick Heidfeld   Sauber BMW 18 0 1 0 0 23
10   Ralf Schumacher   Toyota 18 0 1 0 0 20
11   Pedro de la Rosa   McLaren Mercedes 8 0 1 0 0 19
12   Jarno Trulli   Toyota 18 0 0 0 0 15
13   David Coulthard   RBR Ferrari 18 0 1 0 0 14
14   Mark Webber   Williams Cosworth 18 0 0 0 0 7
15   Jacques Villeneuve   Sauber BMW 12 0 0 0 0 7
16   Robert Kubica   Sauber BMW 6 0 1 0 0 6
17   Nico Rosberg   Williams Cosworth 18 0 0 0 1 4
18   Christian Klien   RBR Ferrari 15 0 0 0 0 2
19   Vitantonio Liuzzi   STR Cosworth 18 0 0 0 0 1
20   Scott Speed   STR Cosworth 18 0 0 0 0 0
21   Tiago Monteiro   MF1 Toyota 18 0 0 0 0 0
22   Christijan Albers   MF1 Toyota 18 0 0 0 0 0
23   Takuma Sato   Aguri Honda 18 0 0 0 0 0
24   Robert Doornbos   RBR Ferrari 3 0 0 0 0 0
25   Yuji Ide   Aguri Honda 4 0 0 0 0 0
26   Sakon Yamamoto   Aguri Honda 7 0 0 0 0 0
27   Franck Montagny   Aguri Honda 7 0 0 0 0 0

Konstruktorët

Redakto
Pozita Ekipi Auto
nr.
BHR   MYS   AUS   SMR   EUR Stampa:Country data Europe ESP   MCO   GBR   CAN   USA   FRA   DEU   HUN   TUR   ITA   CHN   JPN   BRA   Pikë
1   Renault 1 1 2 1 2 2 1 1 1 1 5 2 5 Ret 2 Ret 2 1 2 206
2 Ret 1 5 8 6 3 6 4 4 3 6 6 Ret 6 4 3 3 6
2   Ferrari 5 2 6 Ret 1 1 2 5 2 2 1 1 1 8 3 1 1 Ret 4 201
6 9 5 Ret 4 3 4 9 5 5 2 3 2 7 1 9 Ret 2 1
3   McLaren Mercedes 3 3 Ret 2 5 4 5 Ret 3 3 Ret 5 3 Ret Ret 2 Ret 5 5 110
4 5 4 Ret 3 Ret Ret 2 6 Ret Ret 7 Ret 2 5 Ret 5 11 8
4   Honda 11 15 10 7 10 5 7 4 10 Ret 6 Ret Ret 4 8 6 6 12 7 86
12 4 3 10 7 Ret 6 11 Ret 9 Ret Ret 4 1 4 5 4 4 3
5   Sauber BMW 16 12 Ret 4 13 10 8 7 7 7 Ret 8 Ret 3 14 8 7 8 17 36
17 Ret 7 6 12 8 12 14 8 Ret Ret 11 Ret DSQ 12 3 13 9 9
6   Toyota 7 14 8 3 9 Ret Ret 8 Ret Ret Ret 4 9 6 7 15 Ret 7 Ret 35
8 16 9 Ret Ret 9 10 17 11 6 4 Ret 7 12 9 7 Ret 6 Ret
7   RBR Ferrari 14 10 Ret 8 Ret Ret 14 3 12 8 7 9 11 5 15 12 9 Ret Ret 16
15 8 Ret Ret Ret Ret 13 Ret 14 11 Ret 12 8 Ret 11 11 12 13 12
8   Williams Cosworth 9 6 Ret Ret 6 Ret 9 Ret Ret 12 Ret Ret Ret Ret 10 10 8 Ret Ret 11
10 7 Ret Ret 11 7 11 Ret 9 Ret 9 14 Ret Ret Ret Ret 11 10 Ret
9   STR Cosworth 20 11 11 Ret 14 Ret 15 10 13 13 8 13 10 Ret Ret 14 10 14 13 1
21 13 Ret 9 15 11 Ret 13 Ret 10 Ret 10 12 11 13 13 14 18 11
10   MF1 Toyota 18 17 13 Ret 16 12 16 15 16 14 Ret Ret DSQ 9 Ret Ret Ret 16 15 0
19 Ret 12 11 Ret 13 Ret 12 15 Ret Ret 15 DSQ 10 Ret 17 15 Ret 14
11   Aguri Honda 22 18 14 12 Ret Ret 17 Ret 17 15 Ret Ret Ret 13 NC 16 DSQ 15 10 0
23 Ret Ret 13 Ret Ret Ret 16 18 Ret Ret 16 Ret Ret Ret Ret 16 17 16
Pozita Ekipi Auto
nr.
BHR   MYS   AUS   SMR   EUR Stampa:Country data Europe ESP   MCO   GBR   CAN   USA   FRA   DEU   HUN   TUR   ITA   CHN   JPN   BRA   Pikë
Ngjyra / Rezultatet
Fitues
i dyti
i treti
Mbaroi, me pikë
Mbaroi, pa pikë
Nuk mbaroi (Ret)
Nuk u kualifikua (DNQ)
Diskualifikim (DSQ)
S'ka marr pjesë /
përjashtuar (Ex)

Radhitja e ekipeve

Redakto
Pozita Ekipi Shasia Motori Gomat Starte Fitore Podiume Pol Pozita Xhiro Sh. Pikë
1   Renault R26   Renault M 18 8 19 7 5 206
2   Ferrari 248 F1   Ferrari B 18 9 19 7 9 201
3   McLaren MP4-21   Mercedes M 18 0 9 3 3 110
4   Honda RA106   Honda M 18 1 3 1 0 86
5   BMW Sauber F1.06   BMW M 18 0 2 0 0 36
6   Toyota TF106
TF106B
  Toyota B 18 0 1 0 0 35
7   Red Bull RB2   Ferrari M 18 0 1 0 0 16
8   Williams FW28   Cosworth B 18 0 0 0 1 11
9   Toro Rosso STR01   Cosworth M 18 0 0 0 0 1
10   Midland F1 M16   Toyota B 18 0 0 0 0 0
11   Super Aguri SA05
SA06
  Honda B 18 0 0 0 0 0

Shiko dhe këtë

Redakto
FORMULA NJË PËR VITIN 2006
Garat Bahrain | Malajzi | Australi | San Marino | Evropë | Spanjë | Monako | Angli | Kanada | Shtetet e Bashkuara | Francë | Gjermani | Hungari | Turqi | Itali | Kinë | Japoni | Brazil
Pilotët Alonso | Schumacher | Massa | Fisichella | Räikkönen | Button | Barrichello | Montoya | Heidfeld | Schumacher | de la Rosa | Trulli | Coulthard | Webber | Villeneuve | Kubica | Rosberg | Klien | Liuzzi | Speed | Monteiro | Albers | Sato | Doornbos | Ide | Yamamoto | Montagny
Konstruktorët Renault | Ferrari | McLaren | Honda | BMW Sauber | Toyota | Red Bull | Williams | Toro Rosso | Midland F1 | Super Aguri

Lidhje të jashtme

Redakto