Kampionati Botëror i Formula Një 2005

(Përcjellë nga Rezultatet e F1 2005)

Formula 1 kampionati i vitit 2005 ishte kampionati i 56të botërorë në Formula 1, organizuar nga FIA. Ky kampionat filloi më 6 mars dhe mbaroi më 16 tetor, 2005 ku piloti Fernando Alonso dhe ekipi i konstruktorëve Renault F1 arritën të fitojnë titullin kampionëve duke përmyllur kapitullin e pesë viteve të dominimit të Michael Schumacher dhe Scuderia Ferrari. Me 19 çmime të mbajtura kampionati i vitit 2005 ishte kampionati më me shumë gara në historinë e Formula 1 gjer në këtë vit.


Formula 12015
Kampion:

Sezoni i kaluar - Sezoni i ardhshëm
Gara kampionale 19
Piloti kampion Fernando Alonso
Ekipi kampion Renault
Koment: Për herë të parë u zhvilluan 19 gara, një rekord.
Përdorimi i stampës
Fernando Alonso fitoi titullin e kampionit në garën e mbajtur në Brazil.

Shenim mbi garat e mbajtura ...

Garat e mbajtura

Redakto
Gara Emri Qarku Data Piloti fitues Ekipi fitues
1   Australia Melbourne Grand Prix Circuit 6 mars   Giancarlo Fisichella   Renault
2   Malajzia Sepang International Circuit 20 mars   Fernando Alonso   Renault
3   Bahrain Bahrain International Circuit 3 prill   Fernando Alonso   Renault
4   San Marino Autodromo Enzo e Dino Ferrari 24 prill   Fernando Alonso   Renault
5   Spanja Circuit de Catalunya 8 maj   Kimi Räikkönen   McLaren-Mercedes
6   Monako Circuit de Monaco 22 maj   Kimi Räikkönen   McLaren-Mercedes
7 Stampa:Country data the European Union Evropa Nürburgring 29 maj   Fernando Alonso   Renault
8   Kanada Circuit Gilles Villeneuve 12 qershor   Kimi Räikkönen   McLaren-Mercedes
9   SHBA Indianapolis Motor Speedway 19 qershor   Michael Schumacher   Ferrari
10   Franca Circuit de Nevers Magny-Cours 3 korrik   Fernando Alonso   Renault
11   Anglia Silverstone Circuit 10 korrik   Juan Pablo Montoya   McLaren-Mercedes
12   Gjermania Hockenheimring 24 korrik   Fernando Alonso   Renault
13   Hungaria Hungaroring 31 korrik   Kimi Räikkönen   McLaren-Mercedes
14   Turqia Istanbul Racing Circuit 21 gusht   Kimi Räikkönen   McLaren-Mercedes
15   Italia Autodromo Nazionale Monza 4 shtator   Juan Pablo Montoya   McLaren-Mercedes
16   Belgjika Circuit de Spa-Francorchamps 11 shtator   Kimi Räikkönen   McLaren-Mercedes
17   Brazili Autódromo José Carlos Pace 25 shtator   Juan Pablo Montoya   McLaren-Mercedes
18   Japonia Suzuka Circuit 9 tetor   Kimi Räikkönen   McLaren-Mercedes
19   Kina Shanghai International Circuit 16 tetor   Fernando Alonso   Renault

Ndërrimet e pilotëve

Redakto

Duke marr parasysh sezonin e vitit 2004 vetëm 7 pilot nuk ndrruan ekipet e tyre gjat këtij sezoni, të tjerët bazuar në vitin 2004 garuan për ekipe tjera, kurse shtatë iu bashkangjitën ekipeve të reja.

Ndërrimet e ekipeve

Redakto

Red Bull Racing, që e mori ekipin Jaguar garoi me motoret nga Cosworth. Piloti veteran i Red Bull nga Skocia David Coulthard u çiftëzua me Christian Klien, pilotin 04 të Jaguarit. Red Bull nisi mire duke arritur 11 pikë pas dy paraqitjesh. Jordan Grand Prix u ble nga Midland Group, gjithashtu ekipi vazhdoi si Jordan gjer më vitin 2006. Sauber ndërroi furnizuesin e gomave nga BridgestoneMichelin gjat dimrit, pastaj bëri ndërrimin e gomave me ekipin Ferrari.

Pas çmimit të SHBA-ve për vitin 2005, Peter Sauber shiti shumicen e fletë aksioneve të BMW ekipit të tijë Sauber.

Pilotët dhe konstruktorët

Redakto

Tabela në vijim paraqet listën e pilotëve dhe konstruktorëve të cilët ishin pjesmarrës në kampionatin botërorë të Formula 1 për vitin 2005

Ekipi Shasia Motorii Goma Nr. Piloti Piloti i tretë Test piloti
 

Ferrari

F2004M
F2005
Ferrari 054 3.0 V10
Ferrari 055 3.0 V10
B 1   Michael Schumacher n/a   Luca Badoer
  Marc Gené
2   Rubens Barrichello
 

BAR

007 Honda

RA005e 3.0 V10

M 3   Jenson Button n/a   Anthony Davidson
  Enrique Bernoldi
4   Takuma Sato
  Anthony Davidson
 

Renault

R25 Renault

RS25 3.0 V10

M 5   Fernando Alonso n/a   Franck Montagny
6   Giancarlo Fisichella
 

Williams

FW27 BMW

P84/5 3.0 V10

M 7   Mark Webber n/a   Antônio Pizzonia
  Nico Rosberg
8   Nick Heidfeld
  Antônio Pizzonia
 

McLaren

MP4-20 Mercedes

FO110R 3.0 V10

M 9   Kimi Räikkönen   Pedro de la Rosa
  Alexander Wurz
  Pedro de la Rosa
  Alexander Wurz
10   Juan Pablo Montoya
  Pedro de la Rosa
  Alexander Wurz
 

Sauber

C24 Petronas

05A 3.0 V10

M 11   Jacques Villeneuve none none
12   Felipe Massa
 

Red Bull

RB1 Cosworth

TJ2005 3.0 V10

M 14   David Coulthard   Vitantonio Liuzzi
  Christian Klien
  Scott Speed
  Scott Speed
15   Christian Klien
  Vitantonio Liuzzi
 

Toyota

TF105
TF105B
Toyota

RVX-05 3.0 V10

M 16   Jarno Trulli   Ricardo Zonta
  Olivier Panis
  Olivier Panis
17   Ralf Schumacher
  Ricardo Zonta
 

Jordan

EJ15
EJ15B
Toyota

RVX-05 3.0 V10

B 18   Tiago Monteiro   Robert Doornbos
  Franck Montagny
  Nicolas Kiesa
  Sakon Yamamoto
  Nicky Pastorelli
19   Narain Karthikeyan
 

Minardi

PS04B
PS05
Cosworth

TJ2005 3.0 V10

B 20   Patrick Friesacher   Chanoch Nissany
  Enrico Toccacelo
  Chanoch Nissany
  Robert Doornbos
21   Christijan Albers

Rezultatet

Redakto

Radhitja e pilotëve

Redakto
Pozita Piloti AUS   MYS   BHR   SMR   ESP   MCO   EUR Stampa:Country data the European Union CAN   USA   FRA   GBR   DEU   HUN   TUR   ITA   BEL   BRA   JPN   CHN   Pikë
1   Alonso 3 1 1 1 2 4 1 Ret DNS 1 2 1 11 2 2 2 3 3 1 133
2   Räikkönen 8 9 3 Ret 1 1 11 1 DNS 2 3 Ret 1 1 4 1 2 1 2 112
3   M. Schumacher Ret 7 Ret 2 Ret 7 5 2 1 3 6 5 2 Ret 10 Ret 4 7 Ret 62
4   Montoya 6 4 INJ INJ 7 5 7 DSQ DNS Ret 1 2 Ret 3 1 14 1 Ret Ret 60
5   Fisichella 1 Ret Ret Ret 5 12 6 Ret DNS 6 4 4 9 4 3 Ret 5 2 4 58
6   R. Schumacher 12 5 4 9 4 6 Ret 6 INJ 7 8 6 3 12 6 7 8 8 3 45
7   Trulli 9 2 2 5 3 10 8 Ret DNS 5 9 14 4 6 5 Ret 13 Ret 15 43
8   Barrichello 2 Ret 9 Ret 9 8 3 3 2 9 7 10 10 10 12 5 6 11 12 38
9   Button 11 Ret Ret DSQ EX EX 10 Ret DNS 4 5 3 5 5 8 3 7 5 8 37
10   Webber 5 Ret 6 7 6 3 Ret 5 DNS 12 11 NC 7 Ret 14 4 NC 4 7 34
11   Heidfeld Ret 3 Ret 6 10 2 2 Ret DNS 14 12 11 6 Ret INJ INJ INJ INJ INJ 28
12   Coulthard 4 6 8 11 8 Ret 4 7 DNS 10 13 7 Ret 7 15 Ret Ret 6 9 24
13   Massa 10 10 7 10 11 9 14 4 DNS Ret 10 8 14 Ret 9 10 11 10 6 11
14   Villeneuve 13 Ret 11 4 Ret 11 13 9 DNS 8 14 15 Ret 11 11 6 12 12 10 9
15   Klien 7 8 DNS 8 DNS Ret 15 9 Ret 8 13 9 9 9 5 9
16   Monteiro 16 12 10 13 12 13 15 10 3 13 17 17 13 15 17 8 Ret 13 11 7
17   Wurz 3 6
18   Karthikeyan 15 11 Ret 12 13 Ret 16 Ret 4 15 Ret 16 12 14 20 11 15 15 Ret 5
19   Albers Ret 13 13 Ret Ret 14 17 11 5 Ret 18 13 NC Ret 19 12 14 16 16 4
20   de la Rosa 5 4
21   Friesacher 17 Ret 12 Ret Ret Ret 18 Ret 6 Ret 19 3
22   Pizzonia 7 15 Ret Ret 13 2
23   Sato 14 ILL Ret DSQ EX EX 12 Ret DNS 11 16 12 8 9 16 Ret 10 DSQ Ret 1
24   Liuzzi 8 Ret Ret 9 1
25   Doornbos 18 Ret 13 18 13 Ret 14 14 0
  Davidson Ret 0
  Zonta DNS 0
Pozita Piloti AUS   MYS   BHR   SMR   ESP   MCO   EUR Stampa:Country data the European Union CAN   USA   FRA   GBR   DEU   HUN   TUR   ITA   BEL   BRA   JPN   CHN   Pikë
Ngjyra / Rezultatet
Fitues
i dyti
i treti
Mbaroi, me pikë
Mbaroi, pa pikë
Nuk mbaroi (Ret)
Nuk u kualifikua (DNQ)
Diskualifikim (DSQ)
S'ka marr pjesë /
përjashtuar (Ex)

Statistikat e pilotëve

Redakto
Pos Driver Team(s) Starts Wins Podiums Poles F.Laps Points
1   Fernando Alonso   Renault 19 7 15 6 2 133
2   Kimi Räikkönen   McLaren Mercedes 19 7 12 5 10 112
3   Michael Schumacher   Ferrari 19 1 5 1 3 62
4   Juan Pablo Montoya   McLaren Mercedes 17 3 5 2 1 60
5   Giancarlo Fisichella   Renault 19 1 3 1 1 58
6   Ralf Schumacher   Toyota 18 0 2 1 1 45
7   Jarno Trulli   Toyota 19 0 3 1 0 43
8   Rubens Barrichello   Ferrari 19 0 4 0 0 38
9   Jenson Button   BAR Honda 17 0 2 1 0 37
10   Mark Webber   Williams BMW 19 0 1 0 0 34
11   Nick Heidfeld   Williams BMW 14 0 3 1 0 28
12   David Coulthard   RBR Cosworth 19 0 0 0 0 24
13   Felipe Massa   Sauber Petronas 19 0 0 0 0 11
14   Jacques Villeneuve   Sauber Petronas 19 0 0 0 0 9
15   Christian Klien   RBR Cosworth 19 0 0 0 0 9
16   Tiago Monteiro   Jordan Toyota 19 0 1 0 0 7
17   Alexander Wurz   McLaren Mercedes 1 0 1 0 0 6
18   Narain Karthikeyan   Jordan Toyota 19 0 0 0 0 5
19   Christijan Albers   Minardi Cosworth 19 0 0 0 0 4
20   Pedro de la Rosa   McLaren-Mercedes 1 0 0 0 1 4
21   Patrick Friesacher   Minardi Cosworth 11 0 0 0 0 3
22   Antônio Pizzonia   Williams BMW 5 0 0 0 0 2
23   Takuma Sato   BAR Honda 16 0 0 0 0 1
24   Vitantonio Liuzzi   RBR Cosworth 4 0 0 0 0 1
25   Robert Doornbos   Minardi Cosworth 8 0 0 0 0 0
  Anthony Davidson   BAR Honda 1 0 0 0 0 0
  Ricardo Zonta   Toyota 1 0 0 0 0 0

Rradhitja e konstruktorëve

Redakto
Pozita Ekipi Numri. AUS   MYS   BHR   SMR   ESP   MCO   EUR Stampa:Country data the European Union CAN   USA   FRA   GBR   DEU   HUN   TUR   ITA   BEL   BRA   JPN   CHN   Pikë
1   Renault 5 3 1 1 1 2 4 1 Ret 1 2 1 11 2 2 2 3 3 1 191
6 1 Ret Ret Ret 5 12 6 Ret 6 4 4 9 4 3 Ret 5 2 4
2   McLaren Mercedes 9 8 9 3 Ret 1 1 11 1 2 3 Ret 1 1 4 1 2 1 2 182
10 6 4 5 3 7 5 7 DSQ Ret 1 2 Ret 3 1 14 1 Ret Ret
3   Ferrari 1 Ret 7 Ret 2 Ret 7 5 2 1 3 6 5 2 Ret 10 Ret 4 7 Ret 100
2 2 Ret 9 Ret 9 8 3 3 2 9 7 10 10 10 12 5 6 11 12
4   Toyota 17 12 5 4 9 4 6 Ret 6 7 8 6 3 12 6 7 8 8 3 88
16 9 2 2 5 3 10 8 Ret 5 9 14 4 6 5 Ret 13 Ret 15
5   Williams BMW 7 5 Ret 6 7 6 3 Ret 5 12 11 Ret 7 Ret 14 4 NC 4 7 66
8 Ret 3 Ret 6 10 2 2 Ret 14 12 11 6 Ret 7 15 Ret Ret 13
6   BAR Honda 3 11 Ret Ret DSQ EX EX 10 Ret 4 5 3 5 5 8 3 7 5 8 38
4 14 Ret Ret DSQ EX EX 12 Ret 11 16 12 8 9 16 Ret 10 DSQ Ret
7   RBR Cosworth 14 4 6 8 11 8 Ret 4 7 10 13 7 Ret 7 15 Ret Ret 6 9 34
15 7 8 8 Ret Ret 9 8 Ret 15 9 Ret 8 13 9 9 9 5
8   Sauber Petronas 12 10 10 7 10 11 9 14 4 Ret 10 8 14 Ret 9 10 11 10 6 20
11 13 Ret 11 4 Ret 11 13 9 8 14 15 Ret 11 11 6 12 12 10
9   Jordan Toyota 18 16 12 10 13 12 13 15 10 3 13 17 17 13 15 17 8 Ret 13 11 12
19 15 11 Ret 12 13 Ret 16 Ret 4 15 Ret 16 12 14 20 11 15 15 Ret
10   Minardi Cosworth 21 Ret 13 13 Ret Ret 14 17 11 5 Ret 18 13 NC Ret 19 12 14 16 16 7
20 17 Ret 12 Ret Ret Ret 18 Ret 6 Ret 19 18 Ret 13 18 13 Ret 14 14
Pozita Ekipi Numri. AUS   MYS   BHR   SMR   ESP   MCO   EUR Stampa:Country data the European Union CAN   USA   FRA   GBR   DEU   HUN   TUR   ITA   BEL   BRA   JPN   CHN   Pikë

Statistikat e konstruktorëve

Redakto
Pozita Ekipi Shasia Motori Gomat Gara Fitore Podiume Pol Pozita Xhiro Sh. Pikë
1   Renault R25   Renault M 19 8 18 7 3 191
2   McLaren MP4-20   Mercedes M 19 10 18 7 12 182
3   Ferrari F2004
F2005
  Ferrari B 19 1 9 1 3 100
4   Toyota TF105
TF105B
  Toyota M 19 0 5 2 1 88
5   Williams FW26   BMW M 19 0 4 1 0 66
6   BAR 007   Honda M 17 0 2 1 0 38
7   Red Bull RB1   Cosworth M 19 0 0 0 0 34
8   Sauber C24   Petronas M 19 0 0 0 0 20
9   Jordan EJ15
EJ15B
  Toyota B 19 0 1 0 0 12
10   Minardi PS04
PS05
  Cosworth B 19 0 0 0 0 7

Shiko dhe këtë

Redakto
FORMULA NJË PËR VITIN 2005
Garat Australia | Malajzia | Bahrain | San Marino | Spanja | Monako | Evropa | Kanada | SHBA | Franca | Anglia | Gjermania | Hungaria | Turqia | Italia | Belgjika | Brazili | Japonia | Kina
Pilotët Alonso | Räikkönen | M. Schumacher | Montoya | Fisichella | R. Schumacher | Trulli | Barrichello | Button | Webber | Heidfeld | Coulthard | Massa | Villeneuve | Klien | Monteiro | Wurz | Karthikeyan | Albers | de la Rosa | Friesacher | Pizzonia | Sato | Liuzzi | Doornbos | Davidson | Zonta
Konstruktorët Renault | McLaren | Ferrari | Toyota | Williams | BAR | Red Bull | Sauber | Jordan | Minardi

Lidhje të jashtme

Redakto