Kampionati Botëror i Formula Një 2004

Formula 1 sezoni i vitit 2004 ishte kampionati i 55të i ogranizuar nga FIA në garimet nëFormula 1. Ky kampionat u mbajt nga 7 mars gjer më 24 tetor, 2004 me gjithësej 18 gara të zhvilluara. Dominues në këtë sezon si dhe në katër sezonët e mëparshme vijuese ishte piloti Michael Schumacher dhe ekipi i tij Scuderia Ferrari Marlboro. Gjithashtu në këtë sezon i dukshem ishte edhe suksesi i ekipeve BAR dhe Renault, si dhe performanca e dobët e konkurentëve të Ferrari-t Williams dhe McLaren. majkëll Shumaker fitoi 12 nga 13 garat e para dhe në fund arriti 13 fitore, duke thyer rekordin e tij me 11 fitore në sezon, të vendosur në vitin 2002. Ai gjithashtu fitoi një kampionat të shtatë pilotësh duke vendosur rekord të ri ndërsa shoku i tij i skuadrës Rubens Barrichello fitoi dy nga katër garat e fundit dhe e përfundoi kampionatin në vend të dytë. Jenson Button, pavarësisht se nuk arriti të fitonte asnjë garë, arriti të merrte 10 podiume dhe një pole position për të përfunduar në vendin e tretë në rënditjen përfundimtare të pilotëve. Së bashku me shokun e tij të skuadrës japonez, Takuma Sato, Baton e rënditi BAR-in në një vend të dytë impresionues në rënditjen përfundimtare të konstruktorëve, menjëherë prapa Ferrarit. Katër nga 10 skuadrat, Ferrari, Reno, Xhaguar dhe Tojota ishin prodhime të kompanive të mëdha të prodhimit të makinave ndërsa njëra nga skuadrat, BAR, ishte krijim i një kompanie duhani. Uilliams dhe Meklaren, që të dyja skuadra private, kishin marrëveshje për furnizim motorrësh me kompani të mëdha të prodhimit të makinave, respektivisht me BMW dhe Mercedes, ndërsa Honda prodhonte motorrë për BAR-in. Tri skuadrat e tjera, Jordan, Sauber dhe Minardi ishin gjithashtu skuadra private por kishin pka sponsora, dhe për rrjedhojë kishin tendencë të përfundonin në fund të rënditjes së përgjithshme. Sauberi merrte motorrë Ferrari të riemëruar Petronas, dhe gjithashtu merrte sponsorizim nga kompania malajziane e naftës dhe gazit.


Formula 12004
Kampion:

Sezoni i kaluar - Sezoni i ardhshëm
Gara kampionale 18
Piloti kampion Michael Schumacher
Ekipi kampion Scuderia Ferrari
Koment:
Ky ishte titulli i 5 radhazi për pilotin Michael Schumacher si dhe titulli i fundit ne karrierën e tijë.
Përdorimi i stampës
Zsolt Baumgartner fitoi pikën e vetme gjat sezonit në garën e mbajtur për çmimin e SHBA-ve.

Kampionati Botëror i Formula Një 2004 - komente Redakto

Gjatë këtij sezoni Michael Schumacher dhe ekipi i tij ishin dukshëm dominant, ai arriti të fitoj pesë garat e para radhazi si dhe një seri prej 12 garave nga 13 garat e zhvilluara në fillim, kurse Scuderia Ferrari gjat ketij sezoni kishte 8 (tetë) herë 1 dhe 2 pozitat duke arritur 29 podiume dhe 262 pikë përkundër konkurentit më serioz sezonal BAR që arriti 11 podiume dhe 119 pikë pa asnjë fitore.

Pilotët dhe ekipet Redakto

Tabela e mëposhtme paraqet listën e pilotëve dhe konstruktorëve pjesmarrës në kampionatin e 55të në Formula 1 të organizuar nga FIA.

Ekipi Shasia Motori Goma Nr. Piloti Piloti i tretë Test piloti
 

Ferrari

F2004 Ferrari

053 3.0 V10

B 1  Michael Schumacher n/a   Luca Badoer
2   Rubens Barrichello
 

Williams

FW26 BMW

P84 3.0 V10

M 3   Juan Pablo Montoya n/a   Antônio Pizzonia
  Marc Gené
4   Ralf Schumacher
  Marc Gené
  Antônio Pizzonia
 

McLaren

MP4-19
MP4-19B
Mercedes

FO 110Q 3.0 V10

M 5   David Coulthard n/a   Alexander Wurz
  Pedro de la Rosa
6   Kimi Räikkönen
 

Renault

R24 Renault

RS24 3.0 V10

M 7   Jarno Trulli n/a   Franck Montagny
  Jacques Villeneuve
8   Fernando Alonso
 

BAR

006 Honda

RA004E 3.0 V10

M 9   Jenson Button   Anthony Davidson   Anthony Davidson
10   Takuma Sato
 

Sauber

C23 Petronas

04A 3.0 V10

B 11   Giancarlo Fisichella n/a   Neel Jani
12   Felipe Massa
 

Jaguar

R5 Cosworth

CR-6 3.0 V10

M 14   Mark Webber   Bjorn Wirdheim   Bjorn Wirdheim
15   Christian Klien
 

Toyota

TF104
TF104B
Toyota

RVX-04 3.0 V10

M 16   Cristiano da Matta   Ricardo Zonta
  Ryan Briscoe
  Ryan Briscoe
  Jarno Trulli
16/17   Ricardo Zonta
17   Olivier Panis
 

Jordan

EJ14 Ford

RS2 3.0 V10

B 18   Nick Heidfeld   Timo Glock
  Robert Doornbos
  Robert Doornbos
19   Giorgio Pantano
  Timo Glock
 

Minardi

PS04B Cosworth

CR-3 3.0 V10

B 20   Gianmaria Bruni   Bas Leinders   Bas Leinders
  Tiago Monteiro
21   Zsolt Baumgartner

Garat Redakto

Kampionati botërorë në Formula 1 u pasurua dhe me dy qarqe të reja garimi edhe ate në vendet: Bahrain dhe China me qarqet e garimit Sakhir dhe Shanghai. Largimi i vetëm nga organizimi i çmimit kampional ishte F1 Australia pas 7 viteve pjesmarrje me seli në pistën A1-Ring qarku i ndryshuar i Osterreichring të vjetër.

Gara Çmimi Qarku Data Piloti fitues Ekipi fitues
1   F1 Australia - 2004 Melbourne Grand Prix Circuit 7 mars   Michael Schumacher   Ferrari
2   F1 Malajzia - 2004 Sepang International Circuit 21 mars   Michael Schumacher   Ferrari
3   F1 Bahrain - 2004 Bahrain International Circuit 4 prill   Michael Schumacher   Ferrari
4   F1 San Marino - 2004 Autodromo Enzo e Dino Ferrari 25 prill   Michael Schumacher   Ferrari
5   F1 Spanja - 2004 Circuit de Catalunya 9 maj   Michael Schumacher   Ferrari
6   F1 Monako - 2004 Circuit de Monaco 23 maj   Jarno Trulli   Renault
7 Stampa:Country data the European Union F1 Evropa - 2004 Nürburgring 30 maj   Michael Schumacher   Ferrari
8   F1 Kanada - 2004 Circuit Gilles Villeneuve 13 qershor   Michael Schumacher   Ferrari
9   F1 SHBA - 2004 Indianapolis Motor Speedway 20 qershor   Michael Schumacher   Ferrari
10   F1 Franca - 2004 Circuit de Nevers Magny-Cours 4 korrik   Michael Schumacher   Ferrari
11   F1 Anglia - 2004 Silverstone 11 korrik   Michael Schumacher   Ferrari
12   F1 Gjermania - 2004 Hockenheimring 25 korrik   Michael Schumacher   Ferrari
13   F1 Hungaria - 2004 Hungaroring 15 gusht   Michael Schumacher   Ferrari
14   F1 Belgjika - 2004 Circuit de Spa-Francorchamps 29 gusht   Kimi Räikkönen   McLaren-Mercedes
15   F1 Italia - 2004 Autodromo Nazionale Monza 12 shtator   Rubens Barrichello   Ferrari
16   F1 Kina - 2004 Shanghai International Circuit 26 shtator   Rubens Barrichello   Ferrari
17   F1 Japonia - 2004 Suzuka Circuit 10 tetor   Michael Schumacher   Ferrari
18   F1 Brazili - 2004 Autódromo José Carlos Pace 24 tetor   Juan Pablo Montoya   Williams-BMW

Radhitja e pilotëve Redakto

Pozita Piloti AUS   MYS   BHR   SMR   ESP   MCO   EUR Stampa:Country data the European Union CAN   USA   FRA   GBR   DEU   HUN   BEL   ITA   CHN   JPN   BRA   Pikë
1   M. Schumacher 1 1 1 1 1 Ret 1 1 1 1 1 1 1 2 2 12 1 7 148
2   Barrichello 2 4 2 6 2 3 2 2 2 3 3 12 2 3 1 1 Ret 3 114
3   Button 6 3 3 2 8 2 3 3 Ret 5 4 2 5 Ret 3 2 3 Ret 85
4   Alonso 3 7 6 4 4 Ret 5 Ret Ret 2 10 3 3 Ret Ret 4 5 4 59
5   Montoya 5 2 13 3 Ret 4 8 DSQ DSQ 8 5 5 4 Ret 5 5 7 1 58
6   Trulli 7 5 4 5 3 1 4 Ret 4 4 Ret 11 Ret 9 10 11 12 46
7   Räikkönen Ret Ret Ret 8 11 Ret Ret 5 6 7 2 Ret Ret 1 Ret 3 6 2 45
8   Sato 9 15 5 16 5 Ret Ret Ret 3 Ret 11 8 6 Ret 4 6 4 6 34
9   R. Schumacher 4 Ret 7 7 6 10 Ret DSQ Ret Ret 2 5 24
10   Coulthard 8 6 Ret 12 10 Ret Ret 6 7 6 7 4 9 7 6 9 Ret 11 24
11   Fisichella 10 11 11 9 7 Ret 6 4 9 12 6 9 8 5 8 7 8 9 22
12   Massa Ret 8 12 10 9 5 9 Ret Ret 13 9 13 Ret 4 12 8 9 8 12
13   Webber Ret Ret 8 13 12 Ret 7 Ret Ret 9 8 6 10 Ret 9 10 Ret Ret 7
14   Panis 13 12 9 11 Ret 8 11 DSQ 5 15 Ret 14 11 8 Ret 14 14 6
15   Pizzonia 7 7 Ret 7 6
16   Klien 11 10 14 14 Ret Ret 12 9 Ret 11 14 10 13 6 13 Ret 12 14 3
17   da Matta 12 9 10 Ret 13 6 Ret DSQ Ret 14 13 Ret 3
18   Heidfeld Ret Ret 15 Ret Ret 7 10 8 Ret 16 15 Ret 12 11 14 13 13 Ret 3
19   Glock 7 15 15 15 2
20   Baumgartner Ret 16 Ret 15 Ret 9 15 10 8 Ret Ret 16 15 Ret 15 16 Ret 16 1
21   Villeneuve 11 10 10 0
22   Zonta Ret 10 11 Ret 13 0
23   Gené 10 12 0
24   Pantano 14 13 16 Ret Ret Ret 13 Ret 17 Ret 15 Ret Ret Ret 0
25   Bruni NC 14 17 Ret Ret Ret 14 Ret Ret 18 16 17 14 Ret Ret Ret 16 17 0
Pozita Piloti AUS   MYS   BHR   SMR   ESP   MCO   EUR Stampa:Country data the European Union CAN   USA   FRA   GBR   DEU   HUN   BEL   ITA   CHN   JPN   BRA   Pikë
Ngjyra / Rezultatet
Fitues
i dyti
i treti
Mbaroi, me pikë
Mbaroi, pa pikë
Nuk mbaroi (Ret)
Nuk u kualifikua (DNQ)
Diskualifikim (DSQ)
S'ka marr pjesë /
përjashtuar (Ex)

Statistikat e pilotëve Redakto

Pozita Piloti Ekipi Gara Fitore Podiume Pol pozita Xhiro sh. Pikë
1   Michael Schumacher   Ferrari 18 13 15 8 10 148
2   Rubens Barrichello   Ferrari 18 2 14 4 4 114
3   Jenson Button   BAR Honda 18 0 10 1 0 85
4   Fernando Alonso   Renault 18 0 4 1 0 59
5   Juan Pablo Montoya   Williams BMW 18 1 3 0 2 58
6   Jarno Trulli   Renault
  Toyota
17 1 2 2 0 46
7   Kimi Räikkönen   McLaren Mercedes 18 1 4 1 2 45
8   Takuma Sato   BAR Honda 18 0 1 0 0 34
9   Ralf Schumacher   Williams BMW 12 0 1 1 0 24
10   David Coulthard   McLaren Mercedes 18 0 0 0 0 24
11   Giancarlo Fisichella   Sauber Petronas 18 0 0 0 0 22
12   Felipe Massa   Sauber Petronas 18 0 0 0 0 12
13   Mark Webber   Jaguar Cosworth 18 0 0 0 0 7
14   Olivier Panis   Toyota 17 0 0 0 0 6
15   Antônio Pizzonia   Williams BMW 4 0 0 0 0 6
16   Christian Klien   Jaguar Cosworth 18 0 0 0 0 3
17   Cristiano da Matta   Toyota 12 0 0 0 0 3
18   Nick Heidfeld   Jordan Ford 18 0 0 0 0 3
19   Timo Glock   Jordan Ford 4 0 0 0 0 2
20   Zsolt Baumgartner   Minardi Cosworth 18 0 0 0 0 1
21   Jacques Villeneuve   Renault 3 0 0 0 0 0
22   Ricardo Zonta   Toyota 5 0 0 0 0 0
23   Marc Gené   Williams BMW 2 0 0 0 0 0
24   Giorgio Pantano   Jordan Ford 14 0 0 0 0 0
25   Gianmaria Bruni   Minardi Cosworth 18 0 0 0 0 0

Radhitja e konstruktorëve Redakto

Pozita Ekipi AUS   MYS   BHR   SMR   ESP   MCO   EUR Stampa:Country data the European Union CAN   USA   FRA   GBR   DEU   HUN   BEL   ITA   CHN   JPN   BRA   Pikë
1   Ferrari 1
2
1
4
1
2
1
6
1
2
Ret
3
1
2
1
2
1
2
1
3
1
3
1
12
1
2
2
3
2
1
12
1
1
Ret
7
3
262
2   BAR 6
9
3
15
3
5
2
16
8
5
2
Ret
3
Ret
3
Ret
Ret
3
5
Ret
4
11
2
8
5
6
Ret
Ret
3
4
2
6
3
4
Ret
6
119
3   Renault 7
3
5
7
4
6
5
4
3
4
1
Ret
4
5
Ret
Ret
4
Ret
4
2
Ret
10
11
3
Ret
3
9
Ret
10
Ret
11
4
10
5
10
4
105
4   Williams 5
4
2
Ret
13
7
3
7
Ret
6
4
10
8
Ret
DSQ
DSQ
DSQ
Ret
8
10
5
12
5
7
4
7
Ret
Ret
5
7
5
Ret
7
2
1
5
88
5   McLaren 8
Ret
6
Ret
Ret
Ret
12
8
10
11
Ret
Ret
Ret
Ret
6
5
7
6
6
7
7
2
4
Ret
9
Ret
7
1
6
Ret
9
3
Ret
6
11
2
69
6   Sauber 10
Ret
11
8
11
12
9
10
7
9
Ret
5
6
9
4
Ret
9
Ret
12
13
6
9
9
13
8
Ret
5
4
8
12
7
8
8
9
9
8
34
7   Jaguar Ret
11
Ret
10
8
14
13
14
12
Ret
Ret
Ret
7
12
Ret
9
Ret
Ret
9
11
8
14
6
10
10
13
Ret
6
9
13
10
Ret
Ret
12
Ret
14
10
8   Toyota 12
13
9
12
10
9
Ret
11
13
Ret
6
8
Ret
11
DSQ
DSQ
Ret
5
14
15
13
Ret
Ret
14
Ret
11
10
8
11
Ret
Ret
14
11
14
12
13
9
9   Jordan Ret
14
Ret
13
15
16
Ret
Ret
Ret
Ret
7
Ret
10
13
8
7
Ret
Ret
16
17
15
Ret
Ret
15
12
Ret
11
Ret
14
Ret
13
15
13
15
Ret
15
5
10   Minardi NC
Ret
14
16
17
Ret
Ret
15
Ret
Ret
Ret
9
14
15
Ret
10
Ret
8
18
Ret
16
Ret
17
16
14
15
Ret
Ret
Ret
15
Ret
16
16
Ret
17
16
1
Pozita Ekipi AUS   MYS   BHR   SMR   ESP   MCO   EUR Stampa:Country data the European Union CAN   USA   FRA   GBR   DEU   HUN   BEL   ITA   CHN   JPN   BRA   Pikë
Ngjyra / Rezultatet
Fitues
i dyti
i treti
Mbaroi, me pikë
Mbaroi, pa pikë
Nuk mbaroi (Ret)
Nuk u kualifikua (DNQ)
Diskualifikim (DSQ)
S'ka marr pjesë /
përjashtuar (Ex)

Statistikat e konstruktorëve Redakto

Pozita Ekipi Shasia Motori Goma Gara Fitore Podiume Pol pozita Xhiro sh. Pikë
1   Ferrari F2004 Ferrari B 18 15 29 12 14 262
2   BAR 006 Honda M 18 0 11 1 0 119
3   Renault R24 Renault M 18 1 6 3 0 105
4   Williams FW26 BMW M 18 1 4 1 2 88
5   McLaren MP4-19 Mercedes M 18 1 4 1 2 69
6   Sauber C23 Petronas B 18 0 0 0 0 34
7   Jaguar R5 Cosworth M 18 0 0 0 0 10
8   Toyota TF104 Toyota M 18 0 0 0 0 9
9   Jordan EJ14 Cosworth B 18 0 0 0 0 5
10   Minardi PS04 Cosworth B 18 0 0 0 0 1

Shiko dhe këtë Redakto

FORMULA NJË PËR VITIN 2004
Garat Australi | Malajzi | Bahrain | San Marino | Spanjë | Monako | Evropë | Kanada | ShBA | Francë | Angli | Gjermani | Hungari | Belgjikë | Itali | Kinë | Japoni | Brazil
Pilotët M. Schumacher | Barrichello | Button | Alonso | Montoya | Trulli | Räikkönen | Sato | R. Schumacher | Coulthard | Fisichella | Massa | Webber | Panis | Pizzonia | Klien | da Matta | Heidfeld | Glock | Baumgartner | Villeneuve | Zonta | Gené | Pantano | Bruni
Konstruktorët Ferrari | BAR | Renault | Williams | McLaren | Sauber | Jaguar | Toyota | Jordan | Minardi

Lidhje të jashtme Redakto