Kampionati Botëror i Formula Një 2003

(Përcjellë nga Rezultatet e F1 2003)

Formula 1 sezoni i vitit 2003 ishte kampionati i 54të i ogranizuar nga FIA në garimet nëFormula 1. Ky kampionat u mbajt nga 9 mars gjer më 12 tetor, 2003 me gjithësej 16 gara të zhvilluara. Dominues në këtë sezon si dhe në tre sezonët e mëparshme ishte piloti Michael Schumacher dhe ekipi i tij Scuderia Ferrari Marlboro.


Formula 12003
Kampion:

Sezoni i kaluar - Sezoni i ardhshëm
Gara kampionale 18
Piloti kampion Michael Schumacher
Ekipi kampion Scuderia Ferrari
Koment:
Përdorimi i stampës
Ralf Schumacher duke pilotuar për WilliamsF1 SHBA - 2003. Për vllaun e Michael Schumacherit sezoni 2003 ishte më i suksesëshmi në karrierë

Kampionati Botëror i Formula Një 2003 - komente Redakto

Edhe pse në tri garat e para Michael Schumacher arriti vetëm një podium dhe 6 pikët e para ,përkundër konkurrenitit të tij direk të sezonit Kimi Räikkönen i cili në tri garat kishte 3 podiume 1 vend të parë dhe 24 pikë, prap se prap në përmbyllje të sezonit arriti të fitoj titullin e kampionit në vitin e katër rradhazi dhe për herë të gjashtë në karrierën e tijë. Këtë sukses ai e arriti duke fituar 6 gara sezonale dhe duke fituar në 15 nga 16 garat pikë (në garën për çmimin e madh të Brazilit duk arriuj të përfundojë).

Gjithashtu edhe Ferrari arrin të fitojë titullin e konstruktorëve për herë të pestë rradhazi.

Pilotët dhe ekipet Redakto

Tabela e mëposhtme paraqet listën e pilotëve dhe konstruktorëve pjesmarrës në kampionatin e 54të në Formula 1 të organizuar nga FIA.

Ekipi Shasia Motori Goma Nr. Piloti Piloti i tretë Test piloti
  Scuderia Ferrari Marlboro Ferrari F2002
F2003-GA
Ferrari 051 3.0 V10
Ferrari 052 3.0 V10
B 1   Michael Schumacher   Luca Badoer
  Felipe Massa
2   Rubens Barrichello
  BMW WilliamsF1 Team Williams FW25 BMW P83 3.0 V10 M 3   Juan Pablo Montoya   Antônio Pizzonia
  Marc Gené
4   Ralf Schumacher
  West McLaren Mercedes McLaren MP4-17D Mercedes FO110M 3.0 V10
Mercedes FO110P 3.0 V10
M 5   David Coulthard   Alexander Wurz
6   Kimi Räikkönen
  Mild Seven Renault F1 Team Renault R23
R23B
Renault RS23 3.0 V10 M 7   Jarno Trulli   Allan McNish
8   Fernando Alonso
  Sauber Petronas Sauber C22 Petronas 03A 3.0 V10 B 9   Nick Heidfeld   Neel Jani
10   Heinz Harald Frentzen
  Benson & Hedges Jordan Ford Jordan EJ13 Ford RS1 3.0 V10 B 11   Giancarlo Fisichella   Zsolt Baumgartner
12   Ralph Firman
  Zsolt Baumgartner
  Jaguar Racing Jaguar R4 Cosworth CR-5 3.0 V10 M 14   Mark Webber   Andre Lotterer
15   Antônio Pizzonia
  Justin Wilson>
  Lucky Strike BAR Honda BAR 005 Honda RA003e 3.0 V10 B 16   Jacques Villeneuve
  Takuma Sato
  Takuma Sato
17   Jenson Button
  European Minardi Cosworth Minardi PS03 Cosworth CR-3 3.0 V10 B 18   Justin Wilson   Nicolas Kiesa
  Matteo Bobbi
  Nicolas Kiesa
19 Stampa:Country data the Netherlands Jos Verstappen
  Panasonic Toyota Racing Toyota TF103 Toyota RVX-03 3.0 V10 M 20   Olivier Panis   Ricardo Zonta
21   Cristiano da Matta

Garat Redakto

Gara Çmimi Data Qarku Piloti fitues Ekipi fitues
1   F1 Australia - 2003 9 mars Melbourne   David Coulthard   McLaren-Mercedes
2   F1 Malajzia - 2003 23 mars Sepang   Kimi Räikkönen   McLaren-Mercedes
3   F1 Brazili - 2003 6 prill Interlagos   Giancarlo Fisichella   Jordan-Ford
4   F1 San Marino - 2003 20 prill Imola   Michael Schumacher   Ferrari
5   F1 Spanja - 2003 4 maj Catalunya   Michael Schumacher   Ferrari
6   F1 Austria - 2003 18 maj A1-Ring   Michael Schumacher   Ferrari
7   F1 Monako - 2003 1 qershor Monaco   Juan Pablo Montoya   Williams-BMW
8   F1 Kanada - 2003 15 qershor Circuit Gilles Villeneuve   Michael Schumacher   Ferrari
9   F1 Evropa - 2003 29 qershor Nürburgring   Ralf Schumacher   Williams-BMW
10   F1 Franca - 2003 6 korrik Magny-Cours   Ralf Schumacher   Williams-BMW
11   F1 Anglia - 2003 20 korrik Silverstone   Rubens Barrichello   Ferrari
12   F1 Gjermania - 2003 3 gusht Hockenheimring   Juan Pablo Montoya   Williams-BMW
13   F1 Hungaria - 2003 24 gusht Hungaroring   Fernando Alonso   Renault
14   F1 Italia - 2003 14 shtator Monza   Michael Schumacher   Ferrari
15   F1 SHBA - 2003 28 shtator Indianapolis   Michael Schumacher   Ferrari
16   F1 Japonia - 2003 12 tetor Suzuka   Rubens Barrichello   Ferrari

Radhitja e pilotëve Redakto

Pozita Piloti AUS   MYS   BRA   SMR   ESP   AUT   MCO   CAN   EUR Stampa:Country data the European Union FRA   GBR   DEU   HUN   ITA   USA Stampa:Country data the United States JPN   Pikë
1   M.Schumacher 4 3 Ret 1 1 1 3 1 5 3 4 7 8 1 1 8 93
2   Räikkönen 3 1 2 2 Ret 2 2 6 Ret 4 3 Ret 2 4 2 2 91
3   Montoya 2 12 Ret 7 4 Ret 1 3 2 2 2 1 3 2 6 Ret 82
4   Barrichello Ret 2 Ret 3 3 3 8 5 3 7 1 Ret Ret 3 Ret 1 65
5   R.Schumacher 8 4 7 4 5 6 4 2 1 1 9 Ret 4 Ret 12 58
6   Alonso 7 3 3 6 2 Ret 5 4 4 Ret Ret 4 1 8 Ret Ret 55
7   Coulthard 1 Ret 4 5 Ret 5 7 Ret 15 5 5 2 5 Ret Ret 3 51
8   Trulli 5 5 8 13 Ret 8 6 Ret Ret Ret 6 3 7 Ret 4 5 33
9   Button 10 7 Ret 8 9 4 Ret Ret 7 Ret 8 8 10 Ret Ret 4 17
10   Webber Ret Ret Ret Ret 7 7 Ret 7 6 6 14 11 6 7 Ret 11 17
11   Frentzen 6 9 5 11 Ret DNS Ret Ret 9 12 12 Ret Ret 13 3 Ret 13
12   Fisichella Ret Ret 1 15 Ret Ret 10 Ret 12 Ret Ret 13 Ret 10 7 Ret 12
13   da Matta Ret 11 10 12 6 10 9 11 Ret 11 7 6 11 Ret 9 7 10
14   Heidfeld Ret 8 Ret 10 10 Ret 11 Ret 8 13 17 10 9 9 5 9 6
15   Panis Ret Ret Ret 9 Ret Ret 13 8 Ret 8 11 5 Ret Ret Ret 10 6
16   Villeneuve 9 DNS 6 Ret Ret 12 Ret Ret Ret 9 10 9 Ret 6 Ret 6
17   Gené 5 4
18   Sato 6 3
19   Firman Ret 10 Ret Ret 8 11 12 Ret 11 15 13 Ret Ret 14 1
20   Wilson Ret Ret Ret Ret 11 13 Ret Ret 13 14 16 Ret Ret Ret 8 13 1
21   Pizzonia Ret Ret Ret 14 Ret 9 Ret 10 10 10 Ret 0
22 Stampa:Country data the Netherlands Verstappen 11 13 Ret Ret 12 Ret Ret 9 14 16 15 Ret 12 Ret 10 15 0
23   Kiesa 12 13 12 11 16 0
24   Baumgartner Ret 11 0
Pozita Piloti AUS   MYS   BRA   SMR   ESP   AUT   MCO   CAN   EUR Stampa:Country data the European Union FRA   GBR   DEU   HUN   ITA   USA Stampa:Country data the United States JPN   Pikë
Ngjyra / Rezultatet
Fitues
i dyti
i treti
Mbaroi, me pikë
Mbaroi, pa pikë
Nuk mbaroi (Ret)
Nuk u kualifikua (DNQ)
Diskualifikim (DSQ)
S'ka marr pjesë /
përjashtuar (Ex)

Statistikat e pilotëve Redakto

Pozita Piloti Ekipi Gara Fitore Podiume Pol pozita Xhiro sh. Pikë
1   Michael Schumacher   Ferrari 16 6 8 5 5 93
2   Kimi Räikkönen   McLaren Mercedes 16 1 10 2 3 91
3   Juan Pablo Montoya   Williams BMW 16 2 9 1 3 82
4   Rubens Barrichello   Ferrari 16 2 8 3 3 65
5   Ralf Schumacher   Williams BMW 16 2 3 3 1 58
6   Fernando Alonso   Renault 16 1 4 2 1 55
7   David Coulthard   McLaren Mercedes 16 1 3 0 0 51
8   Jarno Trulli   Renault 16 0 1 0 0 33
9   Jenson Button   BAR Honda 16 0 0 0 0 17
10   Mark Webber   Jaguar Cosworth 16 0 0 0 0 17
11   Heinz-Harald Frentzen   Sauber Petronas 16 0 1 0 0 13
12   Giancarlo Fisichella   Jordan Ford 16 1 1 0 0 12
13   Cristiano da Matta   Toyota 16 0 0 0 0 10
14   Nick Heidfeld   Sauber Petronas 16 0 0 0 0 6
15   Olivier Panis   Toyota 16 0 0 0 0 6
16   Jacques Villeneuve   BAR Honda 15 0 0 0 0 6
17   Marc Gené   Williams BMW 1 0 0 0 0 4
18   Takuma Sato   BAR Honda 1 0 0 0 0 3
19   Ralph Firman   Jordan Ford 14 0 0 0 0 1
20   Justin Wilson   Minardi Cosworth
  Jaguar Cosworth
16 0 0 0 0 1
21   Antônio Pizzonia   Jaguar Cosworth 11 0 0 0 0 0
22 Stampa:Country data the Netherlands Jos Verstappen   Minardi Cosworth 16 0 0 0 0 0
23   Nicolas Kiesa   Minardi Cosworth 5 0 0 0 0 0
24   Zsolt Baumgartner   Jordan Ford 2 0 0 0 0 0

Radhitja e konstruktorëve Redakto

Pozita Ekipi AUS   MYS   BRA   SMR   ESP   AUT   MCO   CAN   EUR Stampa:Country data the European Union FRA   GBR   DEU   HUN   ITA   USA Stampa:Country data the United States JPN   Pikë
1   Ferrari 4
Ret
3
2
Ret
Ret
1
3
1
3
1
3
3
8
1
5
5
3
3
7
4
1
7
Ret
8
Ret
1
3
1
Ret
8
1
158
2   Williams 2
8
12
4
Ret
7
7
4
4
5
Ret
6
1
4
3
2
2
1
2
1
2
9
1
Ret
3
4
2
5
6
Ret
Ret
12
144
3   McLaren 3
1
1
Ret
2
4
2
5
Ret
Ret
2
5
2
7
6
Ret
Ret
15
4
5
3
5
Ret
2
2
5
4
Ret
2
Ret
2
3
142
4   Renault 7
5
3
5
3
8
6
13
2
Ret
Ret
8
5
6
4
Ret
4
Ret
Ret
Ret
Ret
6
4
3
1
7
8
Ret
Ret
4
Ret
5
88
5   BAR 10
9
7
DNS
Ret
6
8
Ret
9
Ret
4
12
Ret
Ret
Ret
Ret
7
Ret
Ret
9
8
10
8
9
10
Ret
Ret
6
Ret
Ret
4
6
26
6   Sauber 6
Ret
9
8
5
Ret
11
10
Ret
10
DNS
Ret
Ret
11
Ret
Ret
9
8
12
13
12
17
Ret
10
Ret
9
13
9
3
5
Ret
9
19
7   Jaguar Ret
Ret
Ret
Ret
Ret
Ret
Ret
14
7
Ret
7
9
Ret
Ret
7
10
6
10
6
10
14
Ret
11
Ret
6
Ret
7
Ret
Ret
8
11
13
18
8   Toyota Ret
Ret
11
Ret
10
Ret
12
9
6
Ret
10
Ret
9
13
11
8
Ret
Ret
11
8
7
11
6
5
11
Ret
Ret
Ret
9
Ret
7
10
16
9   Jordan Ret
Ret
Ret
10
1
Ret
15
Ret
Ret
8
Ret
11
10
12
Ret
Ret
12
11
Ret
15
Ret
13
13
Ret
Ret
Ret
10
11
7
Ret
Ret
14
13
10   Minardi Ret
11
Ret
13
Ret
Ret
Ret
Ret
11
12
13
Ret
Ret
Ret
Ret
9
13
14
14
16
16
15
12
Ret
13
12
12
Ret
11
10
16
15
0
Pozita Ekipi AUS   MYS   BRA   SMR   ESP   AUT   MCO   CAN   EUR Stampa:Country data the European Union FRA   GBR   DEU   HUN   ITA   USA Stampa:Country data the United States JPN   Pikë

Statistikat e konstruktorëve Redakto

Pozita Ekipi Shasia Motori Goma Gara Fitore Podiume Pol pozita Xhiro sh. Pikë
1   Ferrari F2002
F2003-GA
Ferrari 051 V10
Ferrari 052 V10
B 16 8 16 8 8 158
2   Williams-BMW FW25 BMW P83 V10 M 16 4 12 4 4 144
3   McLaren-Mercedes MP4-17D Mercedes Benz F0110M V 10 M 16 2 13 2 3 142
4   Renault R23
R23B
Renault RS23 V10 M 16 1 5 2 1 88
5   BAR-Honda BAR05 Honda RA003E V10 B 16 0 0 0 0 26
6   Sauber-Petronas C22 Petronas 03A V10 B 16 0 1 0 0 19
7   Jaguar-Cosworth R4 Cosworth CR-5 V10 M 16 0 0 0 0 18
8   Toyota TF103 Toyota RVX-03 V10 M 16 0 0 0 0 16
9   Jordan-Ford EJ13 Ford CR-5 V10 B 16 1 1 0 0 13
10   Minardi-Cosworth PS03 Cosworth CR-3 V10 B 16 0 0 0 0 0

Shtesë Redakto

  1. Antônio Pizzonia fitoi rol të një test piloti tek Jaguar por u largua e që më vonë të paraqitet si test pilot tek BMW-Williams.
  2. Marc Gené piloti i Williams e zëvendësoi Ralf Schumacher, në garën për çmimin e Italisë.
  3. Ralph Firman pati operacion si rezultat nga aksidenti gjat ushtrimeve në Hungari. Ai u zëvendësua nga Zsolt Baumgartner për disa gara gjat sezonit.
  4. Justin Wilson filli sezonin si pilot në Minardi, më vonë kaloi në Jaguar dhe zëvendësoi 5 garat e fundit të sezonit pilotin Antônio Pizzonia i cili kishte paraqitje të dobët.
  5. Pas paraqitjeve zhgënjyese gjat këtij sezoni piloti Jacques Villeneuve u zëvendësua tek ekipi BAR nga test piloti Takuma Sato për çmimin e Japonisë. Villeneuve më vonë do të garojë për ekipin Renault në vitin 2004 si pilot zëvendësues, dhe nënshkruan kontratë shumë vjeçarenë vitin 2005 tek ekipi Sauber.

Shih edhe Redakto

FORMULA NJË PËR VITIN 2003
Garat Australi | Malajzi | Brazil | San Marino | Spanjë | Austri | Monako | Kanada | Evropë | Francë | Angli | Gjermani | Hungari | Itali | ShBA | Japoni
Pilotët M. Schumacher | Räikkönen | Montoya | Barrichello | R. Schumacher | Alonso | Coulthard | Trulli | Button | Webber | Frentzen | Fisichella | da Matta | Heidfeld | Panis | Villeneuve | Gené | Sato | Firman | Wilson | Pizzonia | Verstappen | Kiesa | Baumgartner
Konstruktorët Scuderia Ferrari | WilliamsF1 | Team McLaren | Renault F1 | British American Racing | BMW Sauber | Jaguar Racing | Toyota F1 | Jordan Grand Prix | Minardi

Lidhje të jashtme Redakto