F1 Kanadaja - 2008
Statistikat
Gara e 7 nga 18 në vitin 2008.

Data 8 qershor, 2008
Vendi Circuit Gilles Villeneuve, Montreal, Kanada
Drejtimi Qark rrugorë
2.71 mi / 4.361 km
Distanca 70 xhiro, 189.7 mi / 305.27 km
Moti me diell
Pol pozita
Piloti Britania e Madhe Lewis Hamilton McLaren-Mercedes
Koha 1:17.886
Xhiro më e shpejtë
Piloti Finlanda Kimi Räikkönen Scuderia Ferrari
Koha 1.17.387 (14)
Podiumi
I pari Polonia Robert Kubica BMW Sauber
I dyti Gjermania Nick Heidfeld BMW Sauber
I treti Britania e Madhe David Coulthard Red Bull

Çmimi i Madh i Kanadasë për vitin 2008Formula 1 ishte gara e shtatë kampionale që u mbajt më 8 qershor të vitit 2008Circuit Gilles VilleneuveMontréal, Kanada. Kjo ishte gara e vetme e sezonit që u zhvillua në Amerikën Veriore dhe hera e 30-të që kjo garë u zhvillua në këtë vend. Garën e fitoi pilotit i ekipit BMW Sauber, Robert Kubica, që ishte fitorja e parë e tijë në karierë në garat në Formula Një që nga inkuadrimi i tijë në vitin 2006. Kolegu i tijë, Nick Heidfeld, u radhit i dyti kurse piloti i ekipit Red Bull Racing, David Coulthard, u radhit i treti.

Gara ishte e para e sezonit në të cilët as pilotët e ekipit Ferrari e as të ekipit McLaren nuk arritën sëpaku podium.

Përmbledhje

Redakto

Ushtrimet

Redakto
 
Felipe Massa realizoi xhiron më të shpejtë në tri ushtrimet e para të Premten.

Kualifikimet

Redakto
 
Lewis Hamilton arriti pozitën e parë kualifikuese për McLaren.
Sesioni i parë
Sesioni i dytë
 
Pjese të pistës filluan të shkatërrohen gjatë ushtrimeve dhe duhej të riparoheshin në shumë raste.
Sesioni i tretë
 
Lewis Hamilton duke udhëhequr para pilotëve Robert Kubica, Kimi Räikkönen dhe të tjerëve në fillim të garës.
 
Pas aksidenti që të dy pilotët si Kimi Räikkönen ashtu edhe Hamilton u larguan nga gara, kurse Nico Rosberg vazhdoi me krah të thyer.
 
Ishte moment kritik kur Kubica tejkaloi kolegun e tijë, Nick Heidfeld, për të udhëhequr garën.
 
The race was won by Robert Kubica, who took his and BMW Sauber's first F1 victory.
 
Lufta për pozitë më të mirë mes pilotëve Rubens Barrichello, Sebastian Vettel dhe Heikki Kovalainen.
 
Sebastian Vettel nuk mori pjesë në kulifikime, por arriti të kualifikohet si i teti në fund të garës dhe të fitojë 1 pikë kampionale.

Statistikat

Redakto

Kualifikimet

Redakto
Poz. Nr. Piloti Ekipi Pjesa 1 Pjesa 2 Pjesa 3 Lëvizje
1 22   Lewis Hamilton McLaren-Mercedes 1:16.909 1:17.034 1:17.886 1
2 4   Robert Kubica BMW Sauber 1:17.471 1:17.679 1:18.498 2
3 1   Kimi Räikkönen Ferrari 1:17.301 1:17.364 1:18.735 3
4 5   Fernando Alonso Renault 1:17.415 1:17.488 1:18.746 4
5 7   Nico Rosberg Williams-Toyota 1:17.991 1:17.891 1:18.844 5
6 2   Felipe Massa Ferrari 1:17.231 1:17.353 1:19.048 6
7 23   Heikki Kovalainen McLaren-Mercedes 1:17.287 1:17.684 1:19.089 7
8 3   Nick Heidfeld BMW Sauber 1:18.082 1:17.781 1:19.633 8
9 17   Rubens Barrichello Honda 1:18.256 1:18.020 1:20.848 9
10 10   Mark Webber Red Bull-Renault 1:17.582 1:17.523 no time1 10
11 12   Timo Glock Toyota 1:18.321 1:18.031 11
12 8   Kazuki Nakajima Williams-Toyota 1:17.638 1:18.062 12
13 9   David Coulthard Red Bull-Renault 1:18.168 1:18.238 13
14 11   Jarno Trulli Toyota 1:18.039 1:18.327 14
15 6   Nelson Piquet Jr. Renault 1:18.505 1:18.393 15
16 14   Sébastien Bourdais Toro Rosso-Ferrari 1:18.916 182
17 20   Adrian Sutil Force India-Ferrari 1:19.108 16
18 21   Giancarlo Fisichella Force India-Ferrari 1:19.165 17
19 16   Jenson Button Honda 1:23.565 20*
20 15   Sebastian Vettel Toro Rosso-Ferrari no time3 19*

* Startoi nga vija e mekanikëve.

 
Nick Heidfeld përfundoi i dyti për të realizuar fitoren e parë 1-2 për ekipin BMW Sauber.
 
David Coulthard arriti pozitën e tretë për Red Bull Racing.
Poz. Nr. Piloti Ekipi Xhiro Koha/Mbetja Lëvizje Pikë
1 4   Robert Kubica BMW Sauber 70 1:36:24.227 2 10
2 3   Nick Heidfeld BMW Sauber 70 +16.495 8 8
3 9   David Coulthard Red Bull-Renault 70 +23.352 13 6
4 12   Timo Glock Toyota 70 +42.627 11 5
5 2   Felipe Massa Ferrari 70 +43.934 6 4
6 11   Jarno Trulli Toyota 70 +47.775 14 3
7 17   Rubens Barrichello Honda 70 +53.597 9 2
8 15   Sebastian Vettel Toro Rosso-Ferrari 70 +54.120 19 1
9 23   Heikki Kovalainen McLaren-Mercedes 70 +54.433 7
10 7   Nico Rosberg Williams-Toyota 70 +54.749 5
11 16   Jenson Button Honda 70 +1:07.540 20
12 10   Mark Webber Red Bull-Renault 70 +1:11.299 10
13 14   Sébastien Bourdais Toro Rosso-Ferrari 69 +1 xhiro 18
Pilotët që nuk mbaruan garë
Ret 21   Giancarlo Fisichella Force India-Ferrari 51 17
Ret 8   Kazuki Nakajima Williams-Toyota 46 12
Ret 5   Fernando Alonso Renault 44 4
Ret 6   Nelson Piquet Jr. Renault 43 15
Ret 1   Kimi Räikkönen Ferrari 19 3
Ret 22   Lewis Hamilton McLaren-Mercedes 19 1
Ret 20   Adrian Sutil Force India-Ferrari 13 16

Shtesë

Redakto
 
Sipërfaqja e pistës dukshëm u dëmtua gjer në fund të garës.

Referimet

Redakto

Lidhje të jashtme

Redakto