Kampionati Botëror i Formula Një 2008

Formula 1 kampionati i vitit 2008 është kampionati i 59-të botërorë në Formula 1, organizuar nga FIA. Ky kampionat filloi më 16 mars dhe do të mbarojë më 2 nëntor të vitit 2008 pas 18 garave të zhvilluara. Është sezoni i parë nën marrëveshjen e re Kondord. Këtë sezon garojnë shtatë ekipe me nga dy pilotë për garë. Për këtë sezon paraqiten edhe dy qarqe garuese qarku rrugorë në Valencia dhe qarku rrugorë në Singapur ku tek i pari do të zhvillohet gara për çmimin e Evropës dhe tek i dyti për të Singapurit. Gjithashtu gara në Singapur do të jetë gara e parë e cila do të zhvillohet natën.


Formula 12008
Kampion:

Sezoni i kaluar - Sezoni i ardhshëm
Gara kampionale 18
Piloti kampion Lewis Hamilton
Ekipi kampion Scuderia Ferrari
Koment:
Përdorimi i stampës


Fernando Alonso duke testuar Renault R28Valencia.
Sébastien BourdaisToro Rosso STR2B.

Para sezoni dhe testimet Redakto

Sezoni i parë multi ekiporë filloi në Jerez14 janar të vitit 2008. Në këtë ditë Ferrari, McLaren dhe Toyota i testuan veturat e tyre të vitit 2008. Williams testoi versionin e modifikuar të FW29 gjersa Renault dhe Red Bull testuan veturat e tyre të vitit 2007. Në testim morrën pjesë gjithashtu edhe Honda, Toro Rosso, Super Aguri dhe Force India. BMW nuk morën pjesë në testim pasi përgatisnin veturën e re F1.08.[1] Pastaj më 22 janar testimi kaloi tek Valenci. Renault dhe Williams ishin ekipet e vetme që testuan ditën e parë. Që të dy ekipet testuan veturat konkuruese të vitit 2008.[2] Tri ditët e ardhëshme testimit iu bashkangjitën të gjithë ekipet tjera përveç Super Aguri-t. Më 1 shkurt për testim ekipet kaluan në Barcelonë ku përsëri Super Aguri i lëshoi testimet. Ditën e parë të testimit Kazuki Nakajima pati aksident me veturën e tijë FW30.[3] Gjithashtu gjatë kësaj dite kishte sulm racist ndaj pilotit anglez Lewis Hamilton. Williams u largua ditën e tretë të testimit që të tentojë të përmirësojë defektin i cili shkaktoi aksidentin e Nakajima-s. Në ndërkohë më 4 shkurt Ferrari dhe Toyota kaluan në Bahrain për të vazhduar testimet me veturat F2008 dhe TF108.[4]

12 shkurt testimi kaloi në Jerez. Ditën e parë Red Bull dhe Williams ishin ekipet e para që testuan.[5] Ditën e dytë u paraqitën ekipet tjera përveç Ferrari dhe Toyota (që ishin akoma në Bahrain).

19 shkurt ekipet kaluan në Barcelonë, kurse testimi përfundimtarë u realizua më 25 shkurt ku morën pjesë tëgjitha ekipet përveç Super Agurit.

Ekipet Redakto

4 shkurt të vitit 2006 presidenti i FIA-s, Max Mosley, deklaroi se të gjitha ekipet e interesuara për garim në sezonin e vitit 2008 do të kenë shtatë ditë kohë gjatë së cilës duhet të dorëzojnë një aplikacion për të garuar.[6] Të gjitha ekipet aktuale aplikuan, gjithashtu edhe disa të tjera. Më 28 prill të vitit 2006, FIA shpalli se të gjitha aplikimet e ekipeve për vitin 2008 u pranuan sëbashku me ekipin e ri Prodrive, i krijuar nga ish kryetari i BAR dhe Benetton, David Richards. Në atë kohë u paraqitën 21 aplikime nga të cilat u vërejtën: European Minardi F1 Team Ltd, Jordan Grand Prix, Direxiv dhe Carlin Motorsport. Sidoqoftë edhepse aplikacioni i ekipit Prodrive u pranua, prapë se prapë ekipi deklarioi se nuk do të garojë në sezonin e vitit 2008 për shkak të legalitetit të veturave të konsumatorëve.[7]

Ekipet nënshkruese me FOM

Ekipi sportiv japonez Super Aguri u tërhoq nga kampionati më 6 maj pas 4 garave të zhvilluara me asnjë pikë të arritur dhe me pozitën e 13 si pozitën më të mirë të arritur (nga Sato).

Veturat e reja për sezonin Redakto

Konstruktorë Shasia Data e paraqitjes Vendi i paraqitjes
Ferrari F2008 6 janar[9]   Fiorano, Italy
McLaren-Mercedes MP4-23 7 janar[10]   Stuttgart, Germany
Toyota TF108 10 janar[11]   Cologne, Germany
BMW Sauber F1.08 14 janar[12]   Munich, Germany
Red Bull-Renault RB4 16 janar[13]   Jerez, Spain
Honda RA108 29 janar[14]   Brackley, United Kingdom
Renault R28 31 janar[15]   Paris, France
Force India-Ferrari* VJM-01 7 shkurt[16]   Mumbai, India
Williams-Toyota FW30 Pa ditë zyrtare të paraqitjes.[17]
Toro Rosso-Ferrari* STR3 Pa ditë zyrtare të paraqitjes.
Super Aguri-Honda SA08 Pa ditë zyrtare të paraqitjes.

* Ekipet që filluan sezonin me veturat e përmirësuara të vitit 2007.

Ekipet dhe pilotët Redakto

Ekipet dhe pilotë pjesmarrës në kampionatin botërorë të vitit 2008[18] :

Hyrja Konstruktorë Shasia Motori Gomat Nr. Piloti Nr. Test piloti
  Scuderia Ferrari Ferrari F2008[19] Ferrari 056 B 1   Kimi Räikkönen[20] 31   Luca Badoer[21]
  Marc Gené[21]
2   Felipe Massa[22]
  BMW Sauber F1 Team BMW Sauber F1.08[23] BMW P86/8 B 3   Nick Heidfeld[24] 32   Christian Klien[25]
  Marko Asmer[25]
4   Robert Kubica[24]
  ING Renault F1 Team Renault R28[26] Renault RS27 B 5   Fernando Alonso[27] 33   Lucas Di Grassi[28]
  Romain Grosjean[29]
  Sakon Yamamoto[30]
6   Nelson Piquet Jr.[27]
  AT&T WilliamsF1 Team Williams FW30[31] Toyota RVX-08[32] B 7   Nico Rosberg[33] 34   Nico Hülkenberg[34]
8   Kazuki Nakajima[33]
  Red Bull Racing Red Bull RB4[35] Renault RS27 B 9   David Coulthard[36] 35   Sébastien Buemi[37]
10   Mark Webber[38]
  Panasonic Toyota Racing Toyota TF108[39] Toyota RVX-08 B 11   Jarno Trulli[40] 36   Kamui Kobayashi[41]
12   Timo Glock[42]
  Scuderia Toro Rosso Toro Rosso STR2B[43]
STR3[44]
Ferrari 056 B 14   Sébastien Bourdais[45] 37 None
15   Sebastian Vettel[46]
  Honda Racing F1 Team Honda RA108[47] Honda RA808E B 16   Jenson Button[48] 38   Alexander Wurz[49]
17   Rubens Barrichello[50]
  Super Aguri F1 Super Aguri SA08[51] Honda RA808E B 18   Takuma Sato[52] 39 None
19   Anthony Davidson[52]
  Force India Formula One Team Force India VJM-01[53] Ferrari 056[54] B 20   Adrian Sutil[55] 40   Vitantonio Liuzzi[55]
21   Giancarlo Fisichella[55]
  Vodafone McLaren Mercedes McLaren MP4-23[56] Mercedes FO108V B 22   Lewis Hamilton[57] 41   Pedro de la Rosa[58]
  Gary Paffett[58]
23   Heikki Kovalainen[59]

Orari i garave Redakto

Orari i garave të caktuara nga këshilli botërorë i FIA-s për vitin 2008[60]:

Nr. Emri zyrtarë Çmimi Qarku Lokacioni Data Ora
Lokale UTC
1   ING Australian Grand Prix F1 Australia - 2008 Albert Park Grand Prix Circuit Mellburn 16 mars 15:30 04:30
2   Petronas Malaysian Grand Prix F1 Malajzia - 2008 Sepang International Circuit Kuala Lumpur 23 mars 15:00 07:00
3   Gulf Air Bahrain Grand Prix F1 Bahrain - 2008 Bahrain International Circuit Sakhir, Manama 6 prill 14:30 11:30
4   Gran Premio de España Telefónica F1 Spanja - 2008 Circuit de Catalunya Barcelona 27 prill 14:00 12:00
5   Petrol Ofisi Turkish Grand Prix F1 Turqia - 2008 Istanbul Park Stamboll 11 maj 15:00 12:00
6   Grand Prix de Monaco F1 Monako - 2008 Circuit de Monaco Monte-Karlo 25 maj 14:00 12:00
7   Grand Prix du Canada F1 Kanadaja - 2008 Circuit Gilles Villeneuve Montreal 8 qershor 13:00 17:00
8   Grand Prix de France F1 Franca - 2008 Circuit de Nevers Magny-Cours Magny Cours 22 qershor 14:00 12:00
9   Santander British Grand Prix F1 Anglia - 2008 Silverstone Circuit Silverston 6 korrik 13:00 12:00
10   Großer Santander von Deutschland F1 Gjermania - 2008 Hockenheimring Hokenheim 20 korrik 14:00 12:00
11   ING Magyar Nagydij F1 Hungaria - 2008 Hungaroring Budapesti 3 gusht 14:00 12:00
12 Stampa:Country data Europe Grand Prix of Europe Telefónica[61] F1 Evropa - 2008 Valencia Street Circuit Valencia 24 gusht 14:00 12:00
13   ING Belgian Grand Prix F1 Belgjika - 2008 Circuit de Spa-Francorchamps Spa 7 shtator 14:00 12:00
14   Gran Premio Santander d'Italia F1 Italia - 2008 Autodromo Nazionale di Monza Monca 14 shtator 14:00 12:00
15   SingTel Singapore Grand Prix F1 Singapuri - 2008 Singapore Street Circuit Singapur 28 shtator 20:00 12:00
16   Fuji Television Japanese Grand Prix F1 Japonina - 2008 Fuji Speedway Ojama 12 tetor 13:30 04:30
17   Sinopec Chinese Grand Prix F1 Kina - 2008 Shanghai International Circuit Shangai 19 tetor 15:00 07:00
18   Grande Prêmio do Brasil F1 Brazili - 2008 Autódromo José Carlos Pace Sao Paolo 2 nëntor TBC TBC

Ndryshime Redakto

Ndryshimi i rregullave Redakto

Motori dhe ndërruesi i shpejtësisë Redakto

 • Max Mosley propozoi "ngrirje" të motorit për dhjetë vite. Më vonë të gjithë ekipet u pajtuan për "ngrirje" të motorit për pesë vite.[64]
 • Motorët u kufizuan në 19,000 rpm sipas kodit sportiv 5.1.3.[65]
 • Ndërrimi i parë i pa pritur i motorit nga ana e ekipit nuk do të shpie në 10 vende zhvendosje dënim të zakonshëm.[66]
 • Një motor duhet të zgjasë dy gara, nëse motori është ndërruar para kualifikimeve atëherë piloti dënohet me 10 vende zhvendosje. Nëse motori është ndërruar pas fillimit të kualifikimeve, piloti duhet të fillojë garën si i fundit. Në ushtrimet e së premtes ekipeve u lejohet të përdorin motorë tjerë.[67]
 • Derivati i veturave duhet të ketë sëpaku 5.75% materiale biologjike,[68] ashtu që veturat tu përgjigjen ligjeve evropiane për derivate.
 • Ndërruesi i shpejtësive të zgjasë katër gara, 5 vende zhvendosje dënim për ndërrim të ndërruesit të shpejtësive. Nëse piloti nuk e mbaron garën, i lejohet të ndërrojë ndërruesin e shpejtësive për garën e radhës pa u dënuar.[67]

Veturat Redakto

 • Kabina mbrojtëse është përmirësuar.[69]
 • Përdorimi i "veturës shpëtuese" është kufizuar. Çdo ekip nuk lejohet të ketë më shumë se dy vetura për përdorim në çdo kohë. Në këtë kontekst, një veturë konsiderohet nëse një veturë vlerësohet pjesërisht mbijetuese, me motor, pjesët e përparme, me radiatorë, rezervuarin e vajit ose me ngrohës.[67]
 • Krahu i veturës nuk mund të jetë më i lehtë se 605 kg (afërsisht 1,334 lbs.) gjatë garave.[67]

Gomat Redakto

 • Asnjë pilot nuk mund të përdorë më shumë se dy palë goma gjatë ushtrimeve të së premtes.[67]
 • Gjatë një gare asnjë pilot nuk lejohet të përdorë më shumë se 14 palë goma.[67]
 • Bridgestone do të jetë furnizues zyrtarë i gomave për sezonet 2008-2010.[70]

Kualifikimet Redakto

 • Pjesa e parë e kualifikimeve do të zgjasë 20 minuta dhe pjesa e tretë 10 minuta. Ekipet pjesmarrëse në pjesën e tretë të kualifikimeve nuk kanë të drejtë pas kualifikimeve të mbishin rezervuarët e veturave me derivate.
 • Koha minimale për cdo kualifikim është caktuar posaçërisht për çdo garë.

Testimi Redakto

 • Asnjë ekip garues nuk ka të drejta që të bëjë më shumë se 30,000 km (~18,640 mi) testim brenda vitit 2008.[67]

Emetimi medial Redakto

 • Në Shtetet e Bashkuara të drejtën e transmetimit e ka Speed Channel, por gjithashtu FOX do të emetojë 4 gara edhe atë të Kanadasë, Francës, Anglisë dhe Gjermanisë. Sidoqoftë vetëm gara në Kanada transmetohet drejt për drejtë, kurse të tjerat transmetohen të xhiruara.
 • Në Britaninë e Madhe të drejtën e transmetimit e ka ITV për herë të fundit pasi që nga viti 2009 merr përsipër transmetimin kanali televiziv BBC.
 • Në Suedi transmetimin e bën TV6, kurse kualifikimet Viasat Sport.
 • Në Kosovë të drejtën e transmetimit e ka TRK.
 • Në Maqedoni të drejtën e transmetimit e ka TVM.

Rezultatet e garimeve Redakto

Fituesit e garave Redakto

Nr. Çmimi Pol Pozita Xhiro më e shpejtë Piloti Fitues Ekipi Fitues
1   F1 Australia - 2008   Lewis Hamilton   Heikki Kovalainen   Lewis Hamilton   McLaren-Mercedes
2   F1 Malajzia - 2008   Felipe Massa   Nick Heidfeld   Kimi Räikkönen   Ferrari
3   F1 Bahrain - 2008   Robert Kubica   Heikki Kovalainen   Felipe Massa   Ferrari
4   F1 Spanja - 2008   Kimi Räikkönen   Kimi Räikkönen   Kimi Räikkönen   Ferrari
5   F1 Turqia - 2008   Felipe Massa   Kimi Räikkönen   Felipe Massa   Ferrari
6   F1 Monako - 2008   Felipe Massa   Kimi Räikkönen   Lewis Hamilton   McLaren-Mercedes
7   F1 Kanadaja - 2008   Lewis Hamilton   Kimi Räikkönen   Robert Kubica   BMW Sauber
8   F1 Franca - 2008   Kimi Räikkönen   Kimi Räikkönen   Felipe Massa   Ferrari
9   F1 Anglia - 2008   Heikki Kovalainen   Kimi Räikkönen   Lewis Hamilton   McLaren-Mercedes
10   F1 Gjermania - 2008   Lewis Hamilton   Nick Heidfeld   Lewis Hamilton   McLaren-Mercedes
11   F1 Hungaria - 2008   Lewis Hamilton   Kimi Räikkönen   Heikki Kovalainen   McLaren-Mercedes
12 Stampa:Country data Europe F1 Evropa - 2008   Felipe Massa   Felipe Massa   Felipe Massa   Ferrari
13   F1 Belgjika - 2008   Lewis Hamilton   Kimi Räikkönen   Felipe Massa   Ferrari
14   F1 Italia - 2008   Sebastian Vettel   Kimi Räikkönen   Sebastian Vettel   Toro Rosso-Ferrari
15   F1 Singapuri - 2008   Felipe Massa   Kimi Räikkönen   Fernando Alonso   Renault
16   F1 Japonia - 2008
17   F1 Kina - 2008
18   F1 Brazili - 2008

Radhitja e pilotëve në garime Redakto

Poz. Piloti Ekipi AUS   MAS   BHR   ESP   TUR   MON   CAN   FRA   GBR   GER   HUN   EUR Stampa:Country data Europe BEL   ITA   SIN   JPN   CHN   BRA   Pikë
1   Hamilton McLaren 1 5 13 3 2 1 Ret 10 1 1 5 2 3 7 3 84
2   Massa Ferrari Ret Ret 1 2 1 3 5 1 13 3 17 1 1 6 13 77
3   Kubica BMW Sauber Ret 2 3 4 4 2 1 5 Ret 7 8 3 6 3 11 64
4   Räikkönen Ferrari 8 1 2 1 3 9 Ret 2 4 6 3 Ret 18 9 15 57
5   Heidfeld BMW Sauber 2 6 4 9 5 14 2 13 2 4 10 9 2 5 6 56
6   Kovalainen McLaren 5 3 5 Ret 12 8 9 4 5 5 1 4 10 2 10 51
7   Alonso Renault 4 8 10 Ret 6 10 Ret 8 6 11 4 Ret 4 4 1 38
8   Vettel Toro Rosso Ret Ret Ret Ret 17 5 8 12 Ret 8 Ret 6 5 1 5 27
9   Trulli Toyota Ret 4 6 8 10 13 6 3 7 9 7 5 16 13 Ret 26
10   Glock Toyota Ret Ret 9 11 13 12 4 11 12 Ret 2 7 9 11 4 20
11   Webber Red Bull Ret 7 7 5 7 4 12 6 10 Ret 9 12 8 8 Ret 20
12   Rosberg Williams 3 14 8 Ret 8 Ret 10 16 9 10 14 8 12 14 2 17
13   Piquet Renault Ret 11 Ret Ret 15 Ret Ret 7 Ret 2 6 11 Ret 10 Ret 13
14   Barrichello Honda DSQ 13 11 Ret 14 6 7 14 3 Ret 16 16 Ret 17 Ret 11
15   Nakajima Williams 6 17 14 7 Ret 7 Ret 15 8 14 13 15 14 12 8 9
16   Coulthard Red Bull Ret 9 18 12 9 Ret 3 9 Ret 13 11 17 11 16 7 8
17   Bourdais Toro Rosso 7 Ret 15 Ret Ret Ret 13 17 11 12 18 10 7 18 12 4
18   Button Honda Ret 10 Ret 6 11 11 11 Ret Ret 17 12 13 15 15 9 3
19   Fisichella Force India Ret 12 12 10 Ret Ret Ret 18 Ret 16 15 14 17 Ret 14 0
20   Sutil Force India Ret Ret 19 Ret 16 Ret Ret 19 Ret 15 Ret Ret 13 19 Ret 0
21   Sato Super Aguri Ret 16 17 13 WD 0
22   Davidson Super Aguri Ret 15 16 Ret WD 0
Poz. Piloti Ekipi AUS   MAS   BHR   ESP   TUR   MON   CAN   FRA   GBR   GER   HUN   EUR Stampa:Country data Europe BEL   ITA   SIN   JPN   CHN   BRA   Pikë
Ngjyra / Rezultatet
Fitues
i dyti
i treti
Mbaroi, me pikë
Mbaroi, pa pikë
Nuk mbaroi (Ret)
Nuk u kualifikua (DNQ)
Diskualifikim (DSQ)
S'ka marr pjesë /
përjashtuar (Ex)

Radhitja e konstruktorëve në garime Redakto

Poz. Ekipi Nr. AUS   MAS   BHR   ESP   TUR   MON   CAN   FRA   GBR   GER   HUN   EUR Stampa:Country data Europe BEL   ITA   SIN   JPN   CHN   BRA   Pikë
1   McLaren-Mercedes 22 1 5 13 3 2 1 Ret 10 1 1 5 2 3 7 3 135
23 5 3 5 Ret 12 8 9 4 5 5 1 4 10 2 10
2   Ferrari 1 8 1 2 1 3 9 Ret 2 4 6 3 Ret 18 9 15 134
2 Ret Ret 1 2 1 3 5 1 13 3 17 1 1 6 13
3   BMW Sauber 3 2 6 4 9 5 14 2 13 2 4 10 9 2 5 6 120
4 Ret 2 3 4 4 2 1 5 Ret 7 8 3 6 3 11
4   Renault 5 4 8 10 Ret 6 10 Ret 8 6 11 4 Ret 4 4 1 51
6 Ret 11 Ret Ret 15 Ret Ret 7 Ret 2 6 11 Ret 10 Ret
5   Toyota 11 Ret 4 6 8 10 13 6 3 7 9 7 5 16 11 Ret 46
12 Ret Ret 9 11 13 12 4 11 12 Ret 2 7 9 13 4
6   Toro Rosso-Ferrari 14 7 Ret 15 Ret Ret Ret 13 17 11 12 18 10 7 18 12 31
15 Ret Ret Ret Ret 17 5 8 12 Ret 8 Ret 6 5 1 5
7   Red Bull-Renault 9 Ret 9 18 12 9 Ret 3 9 Ret 13 11 17 11 16 7 28
10 Ret 7 7 5 7 4 12 6 10 Ret 9 12 8 8 Ret
8   Williams-Toyota 7 3 14 8 Ret 8 Ret 10 16 9 10 14 8 12 14 2 26
8 6 17 14 7 Ret 7 Ret 15 8 14 13 15 14 12 8
9   Honda 16 Ret 10 Ret 6 11 11 11 Ret Ret 17 12 13 15 15 9 14
17 DSQ 13 11 Ret 14 6 7 14 3 Ret 16 16 Ret 17 Ret
10   Force India-Ferrari 20 Ret Ret 19 Ret 16 Ret Ret 19 Ret 15 Ret Ret 13 19 Ret 0
21 Ret 12 12 10 Ret Ret Ret 18 Ret 16 15 14 17 Ret 14
11   Super Aguri-Honda 18 Ret 16 17 13 WD 0
19 Ret 15 16 Ret WD
Poz. Ekipi Nr. AUS   MAS   BHR   ESP   TUR   MON   CAN   FRA   GBR   GER   HUN   EUR Stampa:Country data Europe BEL   ITA   SIN   JPN   CHN   BRA   Pikë
Ngjyra / Rezultatet
Fitues
i dyti
i treti
Mbaroi, me pikë
Mbaroi, pa pikë
Nuk mbaroi (Ret)
Nuk u kualifikua (DNQ)
Diskualifikim (DSQ)
S'ka marr pjesë /
përjashtuar (Ex)
‡ - u largua nga garimi.

Statistikat Redakto

Statistikat e pilotëve Redakto

Nr. Piloti Ekipi Gara Fitore Podiume Pol Pozita Xhiro Sh. Pikë
1   Lewis Hamilton McLaren-Mercedes 15 4 9 5 0 84
2   Felipe Massa Ferrari 15 5 8 5 1 77
3   Robert Kubica BMW Sauber 15 1 6 1 0 64
4   Kimi Räikkönen Ferrari 15 2 6 2 10 57
5   Nick Heidfeld BMW Sauber 15 0 4 0 2 56
6   Heikki Kovalainen McLaren-Mercedes 15 1 3 1 2 51
7   Fernando Alonso Renault 15 1 1 0 0 38
8   Sebastian Vettel Toro Rosso-Ferrari 15 1 1 1 0 27
9   Jarno Trulli Toyota 15 0 1 0 0 26
10   Timo Glock Toyota 15 0 1 0 0 20
11   Mark Webber Red Bull-Renault 15 0 0 0 0 20
12   Nico Rosberg Williams-Toyota 15 0 2 0 0 17
13   Nelson Piquet Jr. Renault 15 0 1 0 0 13
14   Rubens Barrichello Honda 15 0 1 0 0 11
15   Kazuki Nakajima Williams-Toyota 15 0 0 0 0 9
16   David Coulthard Red Bull-Renault 15 0 1 0 0 8
17   Sébastien Bourdais Toro Rosso-Ferrari 15 0 0 0 0 4
18   Jenson Button Honda 15 0 0 0 0 3
19   Giancarlo Fisichella Force India-Ferrari 15 0 0 0 0 0
20   Adrian Sutil Force India-Ferrari 15 0 0 0 0 0
21   Takuma Sato Super Aguri-Honda 4 0 0 0 0 0
22   Anthony Davidson Super Aguri-Honda 4 0 0 0 0 0

Statistikat e konstruktorëve Redakto

Pozita Ekipi Shasia Motori Starte Fitore Podiume Pol Pozita Xhiro Sh. Pikë
1   McLaren MP4-23 Mercedes 30 5 12 6 2 135
2   Ferrari F2008 Ferrari 30 7 14 7 11 134
3   BMW Sauber F1.08 BMW 30 1 10 1 2 120
4   Renault R28 Renault 30 1 2 0 0 51
5   Toyota TF108 Toyota 30 0 2 0 0 46
6   Toro Rosso STR2B, STR3 Ferrari 30 1 1 1 0 27
7   Red Bull RB4 Renault 30 0 1 0 0 26
8   Williams FW30 Toyota 30 0 2 0 0 17
9   Honda RA108 Honda 30 0 1 0 0 14
10   Force India VJM-01 Ferrari 30 0 0 0 0 0
11   Super Aguri SA08 Honda 8 0 0 0 0 0

Referime Redakto

 1. ^ "2008 testing gets underway in Spain". formula1.com. 2008-01-14. Marrë më 2008-02-09. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Valencia day one - Alonso leads Hulkenberg". formula1.com. 2008-01-22. Marrë më 2008-02-09. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Barcelona day one - Hamilton sets the standard". formula1.com. 2008-02-02. Marrë më 2008-02-10. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Bahrain day one - Ferrari one-two in testing". formula1.com. 2008-02-04. Marrë më 2008-02-04. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Jerez day one - Red Bull lead Williams in Spain". formula1.com. 2008-02-12. Marrë më 2008-02-12. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Mosley gives GPMA deadline to sign up". Manipe F1. 2006-02-14. Arkivuar nga origjinali më 20 shkurt 2005. Marrë më 2006-02-14. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "Prodrive rule out 2008 Formula One entry". formula1.com. 2007-11-23. Marrë më 2007-11-24. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "Renault Decide to leave the GPMA". Autosport.com. 2006-02-16. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "Ferrari confirm launch date for 2008 car". autosport.com. 2007-12-20. Marrë më 2007-12-20. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "Stuttgart launch for new McLaren". formula1.com. 2008-01-02. Marrë më 2008-01-02. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "January launch for new Toyota". formula1.com. 2007-11-20. Marrë më 2007-11-20. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ "BMW Sauber to unveil F1.08 in Munich". formula1.com. 2007-11-21. Marrë më 2007-11-21. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ "Jerez launch for new Red Bull challenger". formula1.com. 2007-12-21. Marrë më 2007-12-21. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ "Honda targeting points at every race". formula1.com. 2008-01-29. Marrë më 2008-01-29. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ "Revitalised Renault get ready to launch". formula1.com. 2008-01-31. Marrë më 2008-02-22. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ "Force India Launch and Testing Dates". autosport.com. 2008-01-25. Marrë më 2008-01-25. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ "New Williams to appear next week". formula1.com. 2008-01-14. Marrë më 2008-02-04. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ "2008 FIA Formula One Entry List". FIA.com. 2008-01-04. Marrë më 2008-01-04. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 19. ^ "Ferrari unveil the F2008". formula1.com. 2008-01-06. Marrë më 2008-02-05. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 20. ^ "Ferrari confirm Raikkonen, Massa for '07". formula1.com. 2007-09-10. Marrë më 2008-02-05. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 21. ^ a b "Ferrari Team Profile". Formula 1.com. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 22. ^ "Ferrari extend Massa's contract to 2010". formula1.com. 2007-10-16. Marrë më 2007-11-24. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 23. ^ "F1.08 a 'radical evolution', says Rampf". formula1.com. 2008-01-14. Marrë më 2008-02-05. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 24. ^ a b "BMW Sauber retain Heidfeld and Kubica for 2008". formula1.com. 2007-08-21. Marrë më 2008-02-06. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 25. ^ a b "Klien and Asmer join BMW Sauber as test drivers". formula1.com. 2008-02-04. Marrë më 2008-02-04. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 26. ^ "R28 designed for optimum tyre performance". formula1.com. 2008-01-31. Marrë më 2008-02-06. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 27. ^ a b "Alonso to partner Piquet at Renault for 2008". formula1.com. 2007-12-10. Marrë më 2008-02-06. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 28. ^ "Di Grassi named third driver at Renault". Yahoo Sport. 2008-02-08. Marrë më 2008-02-20. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 29. ^ "Romain Grosjean looks forward". Yahoo Sport. 2008-01-31. Marrë më 2008-02-20. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 30. ^ "Renault signs Yamamoto as test driver". formula1.com. 2008-02-04. Marrë më 2008-02-04. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 31. ^ "New Williams breaks cover in Spain". fomula1.com. 2008-01-21. Marrë më 2008-02-06. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 32. ^ "Toyota engines for Williams in 2007". formula1.com. 2006-07-27. Marrë më 2006-10-20. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 33. ^ a b "Williams confirm Rosberg, Nakajima for 2008". formula1.com. 2007-11-07. Marrë më 2008-02-08. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 34. ^ "Hulkenberg confirmed as Williams tester for 2008". formula1.com. 2007-12-14. Marrë më 2008-02-21. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 35. ^ "Red Bull debut the RB4 at Jerez". formula1.com. 2008-01-16. Marrë më 2008-02-09. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 36. ^ "Red Bull confirm Coulthard for 2008". formula1.com. 2007-07-06. Marrë më 2008-02-09. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 37. ^ "Buemi confirmed as Red Bull test and reserve driver". formula1.com. 2008-01-16. Marrë më 2008-01-16. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 38. ^ "Webber aims to improve on 2007". autosport.com. 2008-01-16. Marrë më 2008-01-16. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 39. ^ "Longer wheelbase, new aero concept for latest Toyota". formula1.com. 2008-01-10. Marrë më 2008-02-09. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 40. ^ "Trulli commits to Toyota future". formula1.com. 2006-07-28. Marrë më 2008-02-09. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 41. ^ "Kobayashi announced as Toyota third driver". formula1.com. 2007-11-16. Marrë më 2008-02-21. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 42. ^ "Glock to race for Toyota in 2008". formula1.com. 2007-11-19. Marrë më 2007-11-19. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 43. ^ "Vettel: Starting '08 with '07 car has advantages". formula1.com. 2008-01-28. Marrë më 2008-02-09. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 44. ^ "New Toro Rosso hits the track in Spain". formula1.com. 2008-04-16. Marrë më 2008-04-16. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 45. ^ "Bourdais secures 2008 Toro Rosso seat". formula1.com. 2007-08-10. Marrë më 2008-02-09. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 46. ^ "Vettel to stay at Toro Rosso for 2008". formula1.com. 2007-08-02. Marrë më 2008-02-09. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 47. ^ "Honda targeting points at every race". formula1.com. 2008-01-29. Marrë më 2008-02-09. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 48. ^ "Honda keep Button & Barrichello". BBC Sport. 2007-07-19. Marrë më 2008-02-09. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]
 49. ^ "Wurz signs to Honda as test and reserve driver". formula1.com. 2008-01-10. Marrë më 2008-02-09. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 50. ^ "Barrichello staying with Honda for 2008". formula1.com. 2007-07-19. Marrë më 2008-02-09. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 51. ^ "February launch for new Super Aguri". formula.com. 2008-08-01. Marrë më 2008-02-09. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 52. ^ a b "Super Aguri F1 team confirms new partner and drivers for 2008 season". Super Aguri F1 team official website. 2008-03-10. Arkivuar nga origjinali më 23 nëntor 2008. Marrë më 2008-03-10. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 53. ^ "Force India usher in a new era at Mumbai launch". formula1.com. 2008-02-07. Marrë më 2008-02-11. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 54. ^ "Exclusive interview - Spyker's Dr Vijay Mallya". formula1.com. 2007-10-10. Marrë më 2007-10-10. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 55. ^ a b c "Fisichella, Sutil, Liuzzi confirmed at Force India". formula1.com. 2007-01-10. Marrë më 2007-02-11. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 56. ^ "McLaren launch the MP4-23 in Stuttgart". formula1.com. 2008-07-02. Marrë më 2008-02-20. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 57. ^ "Hamilton commits to McLaren until 2012". formula1.com. 2008-01-18. Marrë më 2008-02-20. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 58. ^ a b "Kovalainen confirmed at McLaren". autosport.com. 2007-12-14. Marrë më 2008-02-22. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 59. ^ "Kovalainen to partner Hamilton at McLaren for 2008". formula1.com. 2007-12-14. Marrë më 2007-12-14. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 60. ^ "2008 FIA Formula One Calendar". formula1.com. 2007-10-24. Marrë më 2007-10-24. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 61. ^ "Telefónica is European GP Sponsor (Translated from Spanish)". Valenciacircuitourbano.com. 28 janar 2008. Marrë më 2008-01-28. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 62. ^ "McLaren, Microsoft confirm ECU supply". autosport.com. 2006-12-11. Marrë më 2006-12-11. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 63. ^ "Traction control axed from 2008". formula1.com. 2007-03-30. Marrë më 2007-03-30. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 64. ^ "Engine freeze shortened to five years". autosport.com. 2008-01-13. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 65. ^ "FIA Engine Sporting Code". formula1.com. 2006-04-02. Marrë më 2007-11-29. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 66. ^ "Teams agree engine penalty rule tweak". itv-f1. 2008-01-18. Arkivuar nga origjinali më 19 janar 2008. Marrë më 30 prill 2008. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 67. ^ a b c d e f g "Understanding F1 2008: New regulations". f1complete.com. Arkivuar nga origjinali më 18 mars 2008. Marrë më 2008-03-09. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 68. ^ "F1 Rule Changes for 2008". Formula1.com. 2008-01-18. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 69. ^ "Cockpit safety to improve in 2008". autosport.com. 26 shtator 2007. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 70. ^ "Bridgestone to be sole tyre supplier". formula1.com. 2006-07-06. Marrë më 2006-07-06. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Shih edhe Redakto

FORMULA NJË PËR VITIN 2008
Garat Australi | Malajzi | Bahrain | Spanjë | Turqi | Monako | Kanada | Francë | Angli | Gjermani | Hungari | Evropë | Belgjikë| Itali | Singapur | Japoni | Kinë | Brazil
Pilotët Kimi Räikkönen | Lewis Hamilton | Robert Kubica | Felipe Massa | Nick Heidfeld | Heikki Kovalainen | Jarno Trulli | Mark Webber | Nico Rosberg | Fernando Alonso | Kazuki Nakajima | Jenson Button | Sébastien Bourdais | Timo Glock | David Coulthard | Giancarlo Fisichella | Rubens Barrichello | Nelson Piquet Jr. | Takuma Sato | Anthony Davidson | Adrian Sutil | Sebastian Vettel
Konstruktorët Ferrari | BMW Sauber | McLaren | Williams | Toyota | Red Bull | Renault | Honda | Toro Rosso | Force India | Super Aguri

Lidhje të jashtme Redakto