Çmimi i madh i Malajzisë 2015

  F1 Malajzia - 2015
Statistikat
Gara e 2 nga 19 në vitin 2015.
Cirkuiti i Sepangut
Cirkuiti i Sepangut
Data 29 Mars, 2015
Vendi Cirkuiti Ndërkombëtar i Sepangut
Sepang, Kuala Lumpur, Malajzi
Drejtimi përhershëm
3.444 mi mi / 5.543 km km
Distanca 56 xhiro, 192.879 mi mi / 310.408 km km
Moti Nxeht dhe pastër
Pol pozita
Piloti Flag of the United Kingdom (1-2).svg Lewis Hamilton Mercedes
Koha 1:49.834
Xhiro më e shpejtë
Piloti Flag of Germany.svg Nico Rosberg Mercedes
Koha 1:42.062 (43)
Podiumi
I pari Flag of Germany.svg Sebastian Vettel Scuderia Ferrari
I dyti Flag of the United Kingdom (1-2).svg Lewis Hamilton Mercedes
I treti Flag of Germany.svg Nico Rosberg Mercedes


2015 Çmimi i madh i Malajzisë, titullar më parë si 2015 Formula 1 Petronas Çmimi i madh i Malajzisë, ishte një garë e Formula Një që u zhvillua më 29 Mars në Cirkuitin Ndërkombëtar të SepangutKuala LumpurMalajzisë. Kjo ishte gara e 17të e zhvilluar në Çmimin i madh të Malajzisë si një ngjarje e Formula Një, dhe e 35ta gjithsej.[1]

Lewis Hamilton erdhi në garë si kyresuesi i kampionatit me shtatë pikë para shokut të tij të skuadrës Nico Rosberg, duke u ndjekur ngushtë nga Sebastian Vettel, me tre pikë më pak. Mercedes hyri në garë me një avantazh dymbëdhjetë pikësh ndaj Ferrarit në renditjen e konstruktorëve.

Hamilton siguroi pol pozitën në një sesion kualifikues me shi, pol pozita e 40të e karrierës së tij.[2] Vettel fitoi garën, duke u nisur nga pozicioni i dytë. Ishte fitorja e 40të e karrierës së tij dhe fitorja e parë e Ferrarit që nga 2013 Çmimi i madh i Spanjës.[3]

KlasifikimiRedakto

KualifikimiRedakto

Poz. Nr. Piloti Konstrukstori Q1 Q2 Q3 Grid
1 44   Lewis Hamilton Mercedes 1:39.269 1:41.517 1:49.834 1
2 5   Sebastian Vettel Ferrari 1:39.814 1:39.632 1:49.908 2
3 6   Nico Rosberg Mercedes 1:39.374 1:39.377 1:50.299 3
4 3   Daniel Ricciardo Red Bull-Renault 1:40.504 1:41.085 1:51.541 4
5 26   Daniil Kvyat Red Bull-Renault 1:40.546 1:41.665 1:51.951 5
6 33   Max Verstappen Toro Rosso-Renault 1:40.793 1:41.430 1:51.981 6
7 19   Felipe Massa Williams-Mercedes 1:40.543 1:41.230 1:52.473 7
8 8   Romain Grosjean Lotus-Mercedes 1:40.303 1:41.209 1:52.981 10
9 77   Valtteri Bottas Williams-Mercedes 1:40.249 1:40.650 1:53.179 8
10 9   Marcus Ericsson Sauber-Ferrari 1:40.340 1:41.748 1:53.261 9
11 7   Kimi Räikkönen Ferrari 1:40.415 1:42.173 11
12 13   Pastor Maldonado Lotus-Mercedes 1:40.361 1:42.198 12
13 27   Nico Hülkenberg Force India-Mercedes 1:40.830 1:43.023 13
14 11   Sergio Pérez Force India-Mercedes 1:41.036 1:43.469 14
15 55   Carlos Sainz Jr. Toro Rosso-Renault 1:39.814 1:43.701 15
16 12   Felipe Nasr Sauber-Ferrari 1:41.308 16
17 22   Jenson Button McLaren-Honda 1:41.636 17
18 14   Fernando Alonso McLaren-Honda 1:41.746 18
107% time: 1:46.217
98   Roberto Merhi Marussia-Ferrari 1:46.677 19
28   Will Stevens Marussia-Ferrari pa kohë 20
Burimi:[4]
Shënime
  • ^1 — Romain Grosjean mori një penalitet duke ju zbritur dy pozicione për shkak se "la korsinë pas mbërritjes së tij."[5]
  • ^2 — Roberto Merhi dhe Will Stevens ju garantua leja për të startuar nga stjartët e garës.[6]

GaraRedakto

Poz. Nr. Piloti Konstruktori Xhiro Koha/Tërheqje Grid Pts.
1 5   Sebastian Vettel Ferrari 56 1:41:05.793 2 25
2 44   Lewis Hamilton Mercedes 56 +8.569 1 18
3 6   Nico Rosberg Mercedes 56 +12.310 3 15
4 7   Kimi Räikkönen Ferrari 56 +53.822 11 12
5 77   Valtteri Bottas        Williams-Mercedes 56 +1:10.409 8 10
6 19   Felipe Massa Williams-Mercedes 56 +1:13.586 7 8
7 33   Max Verstappen Toro Rosso-Renault 56 +1:37.762 6 6
8 55   Carlos Sainz Jr. Toro Rosso-Renault 55 +1 Lap 15 4
9 26   Daniil Kvyat Red Bull-Renault 55 +1 Lap 5 2
10 3   Daniel Ricciardo Red Bull-Renault 55 +1 Lap 4 1
11 8   Romain Grosjean Lotus-Mercedes 55 +1 Lap 10
12 12   Felipe Nasr Sauber-Ferrari 55 +1 Lap 16
13 11   Sergio Pérez Force India-Mercedes 55 +1 Lap 14
14 27   Nico Hülkenberg Force India-Mercedes 55 +1 Lap 13
15 98   Roberto Merhi Marussia-Ferrari 53 +3 Laps 19
Tër 13   Pastor Maldonado        Lotus-Mercedes 46 Frenat 12
Tër 22   Jenson Button McLaren-Honda 40 Turbo 17
Tër 14   Fernando Alonso McLaren-Honda 20 Fuqia Motorike 18
Tër 9   Marcus Ericsson Sauber-Ferrari 2 9
NS 28   Will Stevens Marussia-Ferrari 0 Sistemi i karburantit 20
Burimi:[7]

Renditja pas garësRedakto

Renditja e pilotëve
Poz. Piloti Pts.
  1   Lewis Hamilton 43
  1 2   Sebastian Vettel       40
  1 3   Nico Rosberg 33
  4   Felipe Massa 20
  7 5   Kimi Räikkönen 12
Renditja e konstruktorëve
Poz. Piloti Pts.
  1   Mercedes 76
  2   Ferrari 52
  1 3   Williams-Mercedes       30
  1 4   Sauber-Ferrari 14
  2 5   Toro Rosso-Renault 12

  • Shënime: Vetëm pesë pozicionet e para janë të përfshirë në secilën renditje.

ReferimeRedakto

  1. ^ "A history of the Malaysian Grand Prix". ESPN F1. Marrë më 16 mars 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Smith, Alan (29 mars 2015). "F1: Sebastian Vettel wins the Malaysian Grand Prix - as it happened!". The Guardian. Marrë më 31 mars 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Johnson, Daniel (29 mars 2015). "Sebastian Vettel picks up surprise win for Ferrari to blow world title wide open". The Daily Telegraph. Marrë më 31 mars 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Qualifying". Formula1.com. 28 mars 2015. Marrë më 6 prill 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "2015 Malaysian Grand Prix - Stewards' decisions document 24" (PDF). FIA.com. 28 mars 2015. Marrë më 28 mars 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "Marussia drivers granted permission to start in Malaysia". Formula1.com. 28 mars 2015. Marrë më 28 mars 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ "2015 Formula 1 Petronas Malaysia Grand Prix - Race results". Formula1.com. 29 mars 2015. Marrë më 29 mars 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)