Èze

komunë në departamentin Alpes-Maritimes, Francë


Èze është një komunë franceze, e cila ndodhet në departamentin Alpes-Maritimesrajonit Provence-Alpes-Côte d'Azur. Èze ka një popullsi prej 2526 banorë dhe sipërfaqe 9.47 km², me një dendësi prej 267 banor/km².

Èze
Komunë
noform
Pamje nga Èze
Stema_figura
Vendndodhja
Èze is located in Franca
Èze
Èze
43°43′40″V 7°21′40″L / 43.727777777778°V 7.3611111111111°L / 43.727777777778; 7.3611111111111Koordinatat: 43°43′40″V 7°21′40″L / 43.727777777778°V 7.3611111111111°L / 43.727777777778; 7.3611111111111
Administrimi
Shteti Flamuri Franca
Rajoni Provence-Alpes-Côte d'Azur
Departamenti Alpes-Maritimes
Kryetari Stéphane Cherki
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 9.47 km2
Lartësia 424 m (m.n.d.)
Popullsia 2526 banorë
Dendësia 267 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 06360
INSEE 06059
Faqja Zyrtare http://www.ville-eze.fr/

ReferimetRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

  Commons: Èze – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale