Ibriktepe (shqip: Qyteza) është një qytet në rrethin e Ipsala, Krahina e Edrenesë në veriperëndim të Turqisë. I vendosur në kufirin Greqi-Turqi, fshati është 25 kilometra (16 mi) larg nga Ipsala dhe 100 kilometra (62 mi) larg nga Edrene. Popullsia e Ibriktepe ishte 1.492 më 2012.[1]

Ibriktepe është i famshëm si vendlindja e Fan Nolit, politikan shqiptar dhe themelues i Kishës Ortodokse shqiptare. Në kohën e lindjes së Nolit një komunitet shqiptaresh ortodokse[2] jetonin në qytet.[3]. Një bust i tij u vendos në qytet në janar të vitit 2011.

ReferimetRedakto

  1. ^ "İbriktepe Belediyesi". yerel.net. Marrë më 2014-01-10. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ http://www.nisanyanmap.com/?y=ibriktepe&t=&lv=1&u=1&ua=0
  3. ^ "Fan NOLI". Marrë më 2010-01-01. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)