Ibriktepe (shqip: Qyteza) është një fshat në rrethin e İpsala, Krahina e Edrenesë në veriperëndim të Turqisë. I vendosur në kufirin Greqi-Turqi, fshati është 25 kilometres (16 mi) larg nga Ipsala dhe 100 kilometres (62 mi) larg nga Edrene. Popullsia e Ibriktepe ishte 1.492 më 2012.[1]

İbriktepe
Lua error te Moduli:Location_map/multi te rreshti 75: Unable to find the specified location map definition: "Moduli:Location map/data/Turkey Marmara" does not exist.
Koordinatat: 41°0′42″N 26°30′10″E / 41.01167°N 26.50278°E / 41.01167; 26.50278Coordinates: 41°0′42″N 26°30′10″E / 41.01167°N 26.50278°E / 41.01167; 26.50278
VendiFlag of Turkey.svg Turqia
RajoniRajoni Marmara
ProvincaEdrena
Distriktiİpsala
Qeveria
 • KryetariGalip Gören (CHP)
Popullsia
 (2012)
 • Gjithsej1.492
Zona kohoreUTC+2 (EET)
 • Verës (DST)UTC+3 (EEST)
Kodi postar
22xxx
Prefiksi+(90) 284

Ibriktepe është i famshëm si vendlindja e Fan Nolit, politikan shqiptar dhe themelues i Kishës Ortodokse shqiptare. Në kohën e lindjes së Nolit një komunitet shqiptaresh ortodokse[2] jetonin në qytet.[3]. Një bust i tij u vendos në qytet në janar të vitit 2011.

ReferimeRedakto

  1. ^ "İbriktepe Belediyesi" (në turqisht). yerel.net. Arkivuar nga origjinali më 21 gusht 2017. Marrë më 2014-01-10.
  2. ^ http://www.nisanyanmap.com/?y=ibriktepe&t=&lv=1&u=1&ua=0
  3. ^ "Fan NOLI" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 5 qershor 2011. Marrë më 2010-01-01.