Sezoni i Serisë B 2006–07 është sezoni i 75-të që nga themelimi i tij në 1929. Filloi më 9 shtator 2006 dhe përfundoi më 10 qershor 2007. Të 22 klubet në Serie B secili luajti 42 ndeshje gjatë sezonit të rregullt.

Serie B TIM
Sezoni2006–07
KampionëtJuventus
NgjitenJuventus
Napoli
Genoa
LargohenPescara
Crotone
Arezzo
Hellas Verona (via play-off)
Ndeshje të luajtura462
Gola të shënuar1061 (2.3 për ndeshje)
Golashënuesi kryesorFlamuri Alessandro del Piero (20 gola)
Error in Stampa:Align: the alignment setting "left" is invalid.Error in Stampa:Align: the alignment setting "right" is invalid.

Sezoni 2006–07 shënoi paraqitjen e parë në Serie B për dy klube, Frosinone dhe më pas 27 herë kampionët italianë Juventus, përfshirja e të cilit në kampionat ishte një rezultat i drejtpërdrejtë i vendimeve 'Calciopoli' dhe jo konkurrencës në sezonin e kaluar të Serie A.

Megjithë deficitin e madh në fillimin e ligës (-9 pik), Juventus braktisi sezonin me lehtësi dhe u bë skuadra e parë e promovuar matematikisht në Serie A për sezonin 2007–08 me një fitore 5–1 larg në Arezzo më 19 maj 2007, me tre ndeshje të mbetura në kalendar. Një javë më vonë, ata mposhtën titullin e kampionëve të Serisë B për 2006-07 me një fitore 2–0 në shtëpi kundër Mantova. Juventusit iu dha Kupa e parë e Ali della Vittoria (Krahët e Fitores), e krijuar këtë vit për fituesin e kampionatit në Serie B.

Lidhje të jashtme Redakto